Ersin Tatar nowym prezydentem Północnego Cypru

Kandydat na prezydenta Turków cypryjskich Ersin Tatar (C) świętuje zwycięstwo w drugiej turze wyborów prezydenckich w administrowanej przez Turcję północnej części podzielonej stolicy Nikozja, Cypr, 18 października 2020 r. [Bilge Bebek / EPA / EFE

Kandydat na prezydenta Turków cypryjskich Ersin Tatar (C) świętuje zwycięstwo w drugiej turze wyborów prezydenckich w administrowanej przez Turcję północnej części podzielonej stolicy Nikozja, Cypr, 18 października 2020 r. [Bilge Bebek / EPA / EFE

W niedzielę (18 października) mieszkańcy Północnego Cypru głosowali w drugiej turze prezydenckich. Fotel prezydenta obejmie obecny premier Ersin Tatar.

 

60-letni Ersin Tatar odniósł niespodziewane zwycięstwo w drugiej turze wyborów prezydenckich, zdobywając 51,7 proc. głosów, jak wskazują oficjalne wyniki.

Tatar pokonał urzędującego prezydenta 72-letniego Mustafę Akınci, zwolennika zjednoczenia podzielonej wyspy. Tatar jest z kolei zwolennikiem rozwiązania dwupaństwowego i dotąd zajmował stanowisko premiera w uznanej jedynie przez Ankarę Tureckiej Republice Cypru Północnego.

W trakcie kampanii wyborczej nie bez kontrowersji uzyskał poparcie prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana.

W przemówieniu skierowanym do setek wiwatujących i machających flagami zwolenników, Tatar podziękował tureckiemu prezydentowi i powiedział: „Zasługujemy na naszą suwerenność – jesteśmy głosem Turków cypryjskich”.

„Walczymy o istnienie w Tureckiej Republice Cypru Północnego, dlatego nasi sąsiedzi na południu i społeczność światowa powinni szanować naszą walkę o wolność”.

Nie było oficjalnej reakcji ze strony greckiego rządu cypryjskiego ani partii rządzącej Republiką Cypryjską na południu wyspy, czyli państwem członkowskim Unii Europejskiej.

„Gratuluję Ersinowi Tatarowi, który został wybrany na prezydenta. Turcja będzie nadal podejmować wszelkiego rodzaju wysiłki w celu ochrony praw Turków cypryjskich” – napisał  Erdoğan na Twitterze.

Podczas rozmowy telefonicznej tej samej nocy Erdoğan powiedział, że jest przekonany, że obaj przywódcy utrzymają ścisłą współpracę we wszystkich obszarach, „począwszy od działań związanych z węglowodorami we wschodniej części Morza Śródziemnego” – poinformowało jego biuro.

Pod rządami Erdoğana Turcja stała się coraz bardziej asertywną potęgą regionalną, która obecnie toczy ostry spór z Grecją i Cyprem o złoża ropy i gazu we wschodnich wodach Morza Śródziemnego.

Druga tura wyborów została przeprowadzona po tym, jak 11 października Tatar zdobył 32 proc. głosów, wyprzedzając Akıncı, który uzyskał prawie 30 proc. popracia.

Turecka Republika Cypru Północnego, licząca około 300 tys. mieszkańców, powstała po zajęciu północy przez Turcję w 1974 r. W odpowiedzi na zamach stanu, którego celem było przyłączenie Cypru do Grecji.