Ekaterini Sakellaropoulou nową prezydent Grecji

źródło: Flickr, fot. Zola Chen (CC BY-NC-ND 2.0)

Grecki parlament wybrał nową głowę państwa. Przez najbliższe 5 lat funkcję prezydenta Grecji sprawować będzie Ekaterini Sakellaropoulou, która jest pierwszą w historii kraju kobietą na tym stanowisku.

 

63-letnia Ekaterini Sakellaropoulou zastąpi 69-letniego Prokopisa Pawlopulosa, którego 5-letnia kadencja upłynie w marcu.

Prezydent-ekolog

Nowa pani prezydent jest z wykształcenia prawniczką, specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i administracyjnym. Jej druga specjalizacja to ochrona środowiska. Napisała wiele prac naukowych dotyczących przepisów związanych z ekologią. Kieruje także stowarzyszeniem, które pomaga prawnie aktywistom prośrodowiskowym walczyć z zanieczyszczaniem wód czy gruntów.

Kandydaturę pani Sakellaropoulou na nowego prezydenta wysunął w ubiegłym tygodniu premier Kyriakos Mitsotakis. Dziś (22 stycznia) zagłosowało za nią 261 z 300 posłów do greckiego parlamentu. Oprócz rządzącej centroprawicowej Nowej Demokracji  (ND) nową panią prezydent poparli też posłowie z opozycyjnych ugrupowań – Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA). Pozostałych 39 posłów albo wstrzymało się od głosu, albo nie wzięło udziału w głosowaniu. Głosów otwartego sprzeciwu zatem nie było.

W greckiej polityce rzadko zdarza się taka jednomyślność, zwykle ND i SYRIZA (a wcześniej socjaldemokratyczny PASOK) ostro się ze sobą w parlamencie spierają, nawet w drobnych kwestiach. Ale pani Sakellaropoulou jest szanowana po obu stronach greckiej sceny politycznej.

Od 2018 r. stała na czele Rady Stanu, najwyższego greckiego sądu administracyjnego. Była również pierwszą kobietą na tym stanowisku. Została na nie powołana przez poprzedni rząd – premiera Aleksisa Tsiprasa, który tworzyła dziś opozycyjna SYRIZA. Na różnych szczeblach Rady Stanu pracowała od 1982 r.

Sama Sakellaropoulou podziękowała posłom za obdarzenie jej zaufaniem. „Dla mnie to uhonorowanie zarówno wymiaru sprawiedliwości, jak i wszystkich współczesnych Greczynek” – powiedziała zaraz po zatwierdzającym jej wybór głosowaniu.

Grecja zaostrza politykę migracyjną

Grecja planuje uszczelnić granicę oraz zamknąć część przepełnionych obozów dla migrantów na wyspach. Ateny zamierzają utworzyć nowe, bardziej restrykcyjne placówki w kontynentalnej części kraju.

 

 

Ateny zamierzają zmienić politykę migracyjną. Rząd próbuje w ten sposób rozwiązać problem zatłoczonych miejsc pobytu dla migrantów …

Rola prezydenta w Grecji

Prezydent w Grecji wybierany jest na 5-letnią kadencję. Pełni głównie funkcje reprezentacyjne. Podpisuje jednak wszystkie przyjęte przez parlament ustawy. Zatwierdza również wybór nowego szefa rządu (co szybko się nie zdarzy, bowiem premier Mitsotakis sprawuje to stanowisko dopiero od 8 lipca 2019 r., czyli kolejna szansa najprawdopodobniej dopiero za 3,5 roku). Jest też cywilnym zwierzchnikiem sił zbrojnych. To w jego kompetencjach leży także prawo do wypowiadania wojen, ale musi się w tej kwestii wcześniej skonsultować z parlamentem.

Prezydent odgrywa jednak bardzo ważną rolę podczas często zdarzających się w Grecji kryzysów politycznych, gdy partie nie mogą się porozumieć w sprawie utworzenia rządu. Rolę politycznego mediatora pełnili często zarówno Prokopis Pawlopulos, czy jego bardzo szanowany poprzednik, sprawujący funkcję prezydenta przez dwie kadencje, Karolos Papulias.

Ekaterini Sakellaropoulou jest mężatką. Jej mąż – Pavlos Kotsonis – jest znanym greckim prawnikiem. Wspólnie wychowują dorastającego syna pani Sakellaropoulou z jej pierwszego małżeństwa. Nowa grecka pani prezydent pochodzi z Salonik. Znana jest z zamiłowania do piłki nożnej i jest wielką fanką pierwszoligowego klubu piłkarskiego Aris Saloniki.

Grecy proszą o pomoc dla nieletnich uchodźców

Grecki minister ds. migracji Michalis Chrisochoidis wysłał list do swoich odpowiedników w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Prosi w nim o pomoc w udzieleniu wsparcia małoletnim uchodźcom przebywającym bez opieki na wyspach greckich. Otrzymał tylko jedną odpowiedź.
 

Wczoraj (6 listopada) podczas obrad …