Dziś w Sofii spotkanie Morawiecki-Juncker

flagi Polski i UE, źródło MSZ

flagi Polski i UE, źródło MSZ

Premier Mateusz Morawiecki spotka się dziś (16 maja) z szefem KE Jean-Claudem Junckerem przy okazji szczytu UE-Bałkany Zachodnie w Sofii  – poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas. W rozmowach będzie uczestniczył również wiceszef Komisji Frans Timmermans, który wcześniej tego dnia przedstawi kolegium komisarzy w Brukseli informacje na temat dialogu z Polską ws. praworządności.

 

Na początku roku obaj politycy spotkali się w Brukseli i w czasie dwugodzinnych rozmów „odbyli konstruktywną dyskusję, podczas której poruszyli szereg tematów”, m.in. “szczegółowo odnieśli się również do kwestii praworządności”.

Spotkanie Juncker-Morawiecki: Miła atmosfera, przełomu brak

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się wczoraj (9 stycznia) późnym wieczorem w Brukseli z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Rozmowa dotyczyła kwestii praworządności w Polsce i forsowanej przez PiS reformy sądownictwa, a także relacji na linii Warszawa – Bruksela, unijnej polityki …

KE będzie kontynuować dialog z Polską ws. praworządności

“Przywódcy spotkają się także na szczycie w Sofii jutro (16 maja). Zgodzili się, że razem z wiceszefem KE Fransem Timmermansem będą kontynuowali konstruktywny dialog” – poinformował we wtorek Margaritis Schinas. Dodał, że również w środę Timmermans przedstawi kolegium komisarzy w Brukseli informacje na temat stanu dialogu z Polską.

Informację nt. stanu rozmów dotyczących praworządności w Polsce, jakie od wielu miesięcy  Komisja prowadzi z polskimi władzami, Timmermans przedstawił już na poniedziałkowym spotkaniu ministrów ds. europejskich państw UE w Brukseli. Na konferencji prasowej po tym spotkaniu wyraził nadzieję na osiągnięcie porozumienia w najbliższych tygodniach.

Przyznał przy tym, że osiągnięto pewien postęp, ale ocenił go jako niewystarczający do uchylenia podjętej wobec Polski procedury z art. 7. “Mam nadzieję, że wspólnie z polskim rządem możemy wykorzystać kilka następnych tygodni, żeby znaleźć dalsze rozwiązanie problemów, o których mówi Komisja Europejska w swoich rekomendacjach” – oświadczył wiceszef KE. Timmermans dał na to stronie polskiej czas do kolejnego posiedzenia Rady UE ds. Ogólnych, czyli do 26 czerwca.

Natomiast minister ds. europejskich Konrad Szymański podkreślił po spotkaniu ministrów, że w sporze dotyczącym praworządności Polska dokonała postępu i teraz oczekuje tego ze strony KE. Przyznał jednak, że po wystąpieniu Timmermansa nie ma poczucia, by Komisja była gotowa podjąć jakiekolwiek istotne kroki w tej sprawie.

Timmermans: Na razie nie ma szans na wycofanie art. 7. wobec Polski

Wiceszef KE: obecnie nie ma szans na wycofanie wobec Polski art.7 Traktatu o UE. Timmermans ostrzegł wczoraj, że jeśli do 26 czerwca nie dojdzie do porozumienia ws. przywrócenia praworządności, to procedura “ruszy dalej”. Tymczasem polski rząd czeka na ustępstwa Brukseli.

Dialog o stanie praworządności w Polsce ostatnio się ożywił. Na początku maja szef MSZ Jacek Czaputowicz, a w kwietniu także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP i eksperci z ministerstw spotkali się z urzędnikami KE i jej wiceszefem Fransem Timmermansem.

W grudniu zeszłego roku Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie z art. 7 Traktatu o UE, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w ustawach dotyczących sądownictwa.

Parlament Europejski uruchamia „opcję atomową” wobec Polski

Parlament Europejski przyjął wczoraj (15 listopada) rezolucję wzywającą do stwierdzenia zagrożenia dla praworządności w Polsce i zastosowania wobec niej tzw. opcji atomowej, czyli art.7 Traktatu o UE. Głosowanie poprzedziła debata, którą zdecydowanie skrytykowali m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

Szczyt UE-Bałkany Zachodnie zaplanowany jest na czwartek, ale już dzień wcześniej unijni przywódcy spotkają się w stolicy Bułgarii (która w tym półroczu sprawuje unijną prezydencję) na kolacji, by rozmawiać m.in. o wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem i o kwestiach handlowych.