Dziś pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu

Senat sala posiedzeń, źródło twitter. PolskiSenat

Senat sala posiedzeń, źródło twitter. PolskiSenat

Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu, jak i Senatu posłowie i senatorowie mają dziś wybrać prezydia obu Izb. O ile jednak w Sejmie sytuacja nie budzi wątpliwości, bo większość stanowią tam posłowie PiS (235 z 460), o tyle emocje budzi sytuacja w Senacie, gdzie panuje chwiejna równowaga.

 

Opozycja ma bowiem potencjalnie 51 głosów w 100 miejscowej Izbie wyższej, choć obie strony mają po 48 mandatów. Mimo że Koalicja Obywatelska ma tylko 43 senatorów, to Polskie Stronnictwo Ludowe ma ich trzech, a Lewica – dwóch. Ponadto cztery miejsca w Izbie Wyższej zajmują osoby wybrane z własnych komitetów. Trzy spośród nich kojarzone są z opozycją, a czwarta – Lidia Staroń – utrzymuje, że nie jest związana z żadną ze stron.

Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji ma się odbyć o godz. 12., a pierwsze posiedzenie Senatu X kadencji – o godz.16. Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję swojego rządu.

W Sejmie wybór prezydium i dymisja rządu

Zgodnie z Regulaminem Sejmu marszałek senior, którym został kontrowersyjny polityk PiS Antoni Macierewicz, powinien przyjąć ślubowanie od 460 posłów, a potem przeprowadzić wybór marszałka izby. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów, a poseł w głosowaniu może poprzeć tylko jedną kandydaturę. Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Po wyborze nowy marszałek Sejmu przejmuje prowadzenie obrad i przeprowadza wybór wicemarszałków na tych samych zasadach, na jakich wybrano jego. Liczbę wicemarszałków określa się w drodze uchwały. Podczas pierwszego posiedzenia Sejm wybiera ponadto  20. sekretarzy, których zgłasza prezydium Izby, a także 16. członków Trybunału Stanu oraz dwóch zastępców przewodniczącego TS.

Kto zostanie prezydentem Polski?

Kto obok Andrzeja Dudy będzie ubiegał się o urząd prezydenta RP? I dlaczego opozycja nie wystawi wspólnego kandydata?

 

 

Największa niewiadoma prekampanii prezydenckiej została rozwiązana. Donald Tusk nie stanie w szranki w rywalizacji o urząd prezydenta. Jednak polityka nie znosi próżni. Decyzja przewodniczącego …

Posiedzenie Senatu otworzy prezydent

Pierwsze posiedzenie Senatu otworzy prezydent Andrzej Duda, a na marszałka seniora powoła najstarszego wiekiem senatora – Barbarę Borys-Damięcką (KO). Podobnie, jak na pierwszym posiedzeniu Sejmu, senatorowie złożą ślubowanie, następnie – w głosowaniu jawnym – zostanie wybrany marszałek Senatu, wicemarszałkowie Izby, a także sekretarze.

Polityczna korupcja?

Sytuację chwiejnej równowagi w Senacie stara się wykorzystać PiS do ostatniej chwili usiłując przeciągnąć na swoją stronę kogoś z opozycji lub spośród senatorów niezależnych (jednemu z senatorów KO Tomaszowi Grodzkiemu, który w piątek został kandydatem opozycji na marszałka Senatu) zaproponowała nawet stanowisko ministra zdrowia). Opozycja oskarża w związku z tym Zjednoczoną Prawicę o polityczną korupcję.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska zapewnia, że jest pewna senatorów reprezentujących  KO i nazywa ich ludźmi honoru. “Natomiast nie jestem pewna, co będzie chciało zrobić Prawo i Sprawiedliwość, bo już słyszę, że nie będą jutro chcieli doprowadzić do wyboru marszałka” – zastrzegła wczoraj Kidawa-Błońska.

“Jestem przekonany, że w Senacie są ludzie mądrzy i szlachetni i nie dadzą się złamać” – wtórował jej były szef MSW i obecny poseł-elekt  PO Bartłomiej Sienkiewicz. W jego ocenie PiS uznaje kluczową rolę suwerena tylko wtedy, kiedy głosuje on na nich, ale kiedy nie głosuje na PiS, to nagle tym suwerenem być przestaje być. “To jest rodzaj nieustająco wywieranej presji i podważanie wyników wyborów” – uznał Sienkiewicz.

“Jesteśmy pewni, że nasza dwójka senatorów nie przekręci się na drugą stronę” – podkreśliła ze swej strony rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska. Zwróciła jednak uwagę, że głosowanie nad wyborem marszałka Senatu jest tajne, „więc nie ma nigdy tej gwarancji, że ktoś z senatorów nie zmieni zdania”.

Terlecki: Zobaczymy jak się ułoży

Tymczasem szef klubu parlamentarnego PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki wiąże wynik głosowania w Sejmie z tym, które kilka godzin później odbędzie się w Senacie. “Pewnie jedno głosowanie będzie trochę zależało od drugiego. Zobaczymy, jak się ułoży w Senacie” – powiedział TVN24.

Donald Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że nie będzie kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich. Uciął w ten sposób ciągnące się od dłuższego czasu spekulacje dotyczące jego politycznej przyszłości.

 

Może to oznaczać, że w KO odbędą się niebawem prawybory, choć zarząd, …

Wieczorne spotkanie przygotowawcze senatorów KO

Wczoraj (11 listopada) wieczorem szef PO Grzegorz Schetyna spotkał się z senatorami KO, a tematem spotkania były, jak zapewniał lider PO, kwestie organizacyjne. „Jest dużo nowych senatorów, więc trzeba im przekazać wiedzę odnośnie pierwszego posiedzenia” – wyjaśniał dziennikarzom po spotkaniu. „Jestem przekonany, że kandydatura senatora Tomasza Grodzkiego jest na tyle przekonująca, że uzyska większość. Wszyscy wiedzą, jaka jest odpowiedzialność” – dodał lider Platformy.

Marszałek senior Senatu Barbara Borys-Damięcka przyznała natomiast, że podczas poniedziałkowego spotkania omawiano różne scenariusze tego, co może wydarzyć się we wtorek. „Chodzi o to, żeby wszyscy byli poinformowani, jaki będzie przebieg posiedzenia” – wyjaśniła. „Chciałabym być pewna, że jutro marszałka uda się wybrać, bo mam poczucie, że wszyscy staną na wysokości zadania i dołożą wszelkich starań”- dodała.

Borys-Damięcka: Głosowanie imienne

Borys-Damięcka podkreśliła także, że głosowanie nad wyborem marszałka odbędzie się na imiennych papierowych kartach do głosowania, które będą wrzucane do urny. Od zeszłego roku w Regulaminie Senatu nie ma już bowiem głosowania tajnego w kwestiach personalnych.

Marszałek-senior wyjaśniła ponadto, że gdyby wynik głosowania był 50:50 głosów, to głosowanie zostanie powtórzone. „Muszą wtedy wpłynąć nowe zgłoszenia do marszałka seniora, przy czym wśród zgłoszonych osób mogą się powtórzyć te, które nie przeszły” – tłumaczyła.

TSUE: Polska ustawa o sądach powszechnych niezgodna z unijnym prawem

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że ustawa wprowadzająca zasady przechodzenia sędziów w stan spoczynku była sprzeczna z unijnym prawem. Przepisy zaskarżyła Komisja Europejska. Ustawa została jednak w międzyczasie znowelizowana.

 

Przyjęta w 2017 r. ustawa o sądach powszechnych obniżyła wiek emerytalny sędziów. …

Grodzki: Przywrócić normalność i przyzwoitość

Po poniedziałkowym spotkaniu senatorowie zapewniali, że są przygotowani do wyborów prezydium Izby. Kandydat na marszałka zwrócił natomiast uwagę, że po raz pierwszy rządzący mają Sejm, a opozycja Senat. „To nakłada ogromne obowiązki i konieczność wytężonej pracy” – podkreślił Grodzki. „Choć do ostatniej minut wszystko może się zdarzyć, jestem pełen wiary w sukces” – powiedział wczoraj wieczorem.

Po piątkowych (8 listopada) uzgodnieniach z liderami PSL i SLD  Schetyna poinformował, że to właśnie Tomasz Grodzki będzie rekomendowany na marszałka Senatu, a Bogdan Borusewicz na wicemarszałka Izby. Lewica rekomenduje natomiast na wicemarszałkinię Senatu Gabrielę Morawską-Stanecką, a prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że informacje o rekomendacjach ludowców do prezydiów Sejmu i Senatu będą znane dopiero po dzisiejszym posiedzeniu klubu parlamentarnego PSL.

“Chciałbym, żeby drzwi Senatu były zamknięte dla obłudy, kłamstwa, nieprzyzwoitości, natomiast żeby tam dominowała praworządność, poszanowanie regulaminu Senatu, poszanowanie dla konstytucji, żebyśmy przestali być taką bezrefleksyjną maszynką do głosowania, w której nie ma czasu na przeczytanie ustaw” – powiedział w piątek  w TVN24 senator Grodzki. “Chciałbym, żebyśmy przywrócili pewną normalność i przyzwoitość” – podkreślił kandydat opozycji na marszałka Senatu.

Tomasz Grodzki

Urodzony w 1958 roku prof. Tomasz Grodzki jest czynnym chirurgiem klatki piersiowej i transplantologiem, specjalizuje się w przeszczepach płuc. Jest członkiem wielu stowarzyszeń i towarzystw związanych z chirurgią i transplantologią, a członkiem American Association for Thoracic Surgery został jako pierwszy Polak w historii. W uznaniu wybitnych zasług w 2014 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Polityczną karierę  Grodzki zaczynał jako samorządowiec (przez trzy kadencje był miejskim radnym w Szczecinie). W 2014 kandydował z listy PO do Parlamentu Europejskiego, jednak poparcie 26 863 osób nie dało mu mandatu. Rok później – kandydując również z list PO – zdobył mandat senatora. W październikowych wyborach, startując z list tego samego ugrupowania, wywalczył reelekcję zdobywając prawie 150 tys. głosów, co stanowiło ponad 65 proc. wszystkich w tym okręgu.