Dziś nieformalny szczyt unijnych przywódców. Macron głównym rozgrywającym?

Pedro Sanchez i Emmanuel Macron przed wczorajszym spotkaniem w Pałacu Elizejskim. / Zdjęcie via twitter @sanchezcastejon

Dziś w Brukseli rozpoczynają się rozmowy szefów państw Unii Europejskiej odnośnie podziału stanowisk wspólnotowych instytucji w nowej kadencji. Wobec osłabienia chadeków, liberałowie i socjaldemokraci łączą siły, by przeforsować swoich kandydatów. Na głównego gracza wyrasta francuski prezydent.

 

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk organizuje dziś wieczorem nieformalny szczyt, mając na celu zainicjowanie procesu konsultacji, które doprowadzą do obsadzenia najważniejszych europejskich stanowisk. Zamiarem Tuska jest poznanie planów i zamiarów przywódców państw. W grze znajdują się wakaty na fotelu przewodniczącego Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego, Parlamentu Europejskiego czy Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Wybory do PE: Le Pen triumfuje we Francji, Zieloni drugą siłą w Niemczech

Wybory do Parlamentu Europejskiego zakończyły się we wszystkich państwach członkowskich. W niektórych z nich sondażowe wyniki okazały się zaskakujące. PE opublikował też prognozę rozkładu miejsc między frakcjami.
 

Według analityków PE, którzy oparli się na sondażach exit poll bądź na nieoficjalnych wynikach, …

Zamiary Macrona

Najaktywniejsi są liberałowie i socjaldemokraci. Francuski prezydent Emmanuel Macron rozpoczął konsultacje tuż po zakończeniu wyborów do Parlamentu Europejskiego od rozmowy telefonicznej z kanclerz Angelą Merkel. Wczoraj doszło z kolei do spotkania z hiszpańskim premierem Pedro Sanchezem. Obaj politycy, choć reprezentują dwie różne frakcje, zapowiadają ścisłą współpracę w reformowaniu UE. W Pałacu Elizejskim towarzyszyli im eksperci do spraw europejskich, co zdaniem komentatorów, świadczy o szukaniu rozwiązań podziału władzy w UE.

Głosy nowo powstałej frakcji europejskich liberałów (ALDE) oraz Renesansu Macrona będą kluczowe w osiągnięciu stabilnej równowagi w nowym Parlamencie Europejskim. Dlatego na europejskich korytarzach mówi się o pyrrusowym zwycięstwie Europejskiej Partii Ludowej. Chadecy, choć ponownie dysponują największa liczbą mandatów, będą potrzebowali socjaldemokratów i liberałów do zdobycia większości, a to otwiera możliwości różnych konfiguracji, z których górą może wyjść francuski prezydent.

Zarówno hiszpańscy socjaliści (20 na 145), jak i europarlamentarzyści od Macrona (21 na 109), będą największymi narodowymi reprezentacjami w swoich europejskich frakcjach. Celem obu przywódców jest promowanie bardziej progresywnej polityki w zakresie gospodarki, polityki społecznej, środowiska oraz równości płci. Przywódcy spotkają się dziś jeszcze w szerszym gronie z premierami Holandii, Belgii i Portugalii.

Macron: Unia Europejska potrzebuje reform

We wtorek w czterdziestu regionalnych dziennikach francuskich ukazał się wywiad z Emmanuelem Macronem. Prezydent Francji zachęca obywateli do głosowania w nadchodzących wyborach europejskich i sugeruje, by pokazać czerwoną kartkę Marine Le Pen i kierowanej przez nią nacjonalistycznej partii Zjednoczenie Narodowe.
 

 
Unia …

Zmiana formuły

Wśród liberałów panuje przekonanie, że w związku z brakiem osiągnięcia 50 proc. mandatów przez EPL i socjaldemokratów, nastała szansa, by zakończyć z dominacją konserwatywnych komisarzy (José Manuel Barroso, Jean-Claude Juncker). Spitzenkandidat EPL Manfred Weber jest gotów negocjować z pozostałymi dwoma największymi frakcjami w sprawie priorytetów na najbliższe pięć lat. Obiecuje także Zielonym włączenie niektórych punktów z ich agendy. Jednak, o ile taka propozycja mogłaby zadowolić Zielonych, Socjaldemokraci i liberałowie wydalają się domagać znacznie więcej.

Wybór szefa KE budzi największe emocje. Zgodnie z procedurą spitzenkandidaten to Weber – reprezentujący największą europejską frakcję powinien mieć największą szanse na elekcję – jednak nie brak głosów ze strony socjaldemokratów i liberałów kontestujących tę możliwość. W tym tonie wypowiedział się wczoraj premier Portugalii Antonio Costa. Jego zdaniem kandydatura Webera wzbudza „wrogość” w Radzie Europejskiej oraz PE. Jednak do przeforsowania własnego kandydata obu frakcjom potrzeba dodatkowych 122 głosów oraz zdobycia kwalifikowanej większości w Radzie, gdzie chadecy mają 8 szefów państw mogących zablokować dowolną kandydaturę

Z piątki największych grup w PE tylko liberałowie konsekwentnie kontestują procedurę spitzenkandidaten. Stąd szerokie negocjacje Macrona, by przekonać jak najwięcej europejskich liderów do swojej wizji. I choć to może wydawać się paradoksalne: przegrany na krajowym podwórku w rywalizacji z Marine Le Pen, francuski prezydent może zostać głównym rozgrywającym na brukselskich korytarzach.

Emmanuel Macron mówi o zmniejszeniu strefy Schengen

Wraca temat relokacji uchodźców na terenie Unii Europejskiej. Jak podaje RMF24.pl, francuski prezydent Emmanuel Macron stwierdził, że strefa Schengen mogłaby być mniejsza – bez państw, które nie chcą wziąć odpowiedzialności za przybyłych do Europy uchodźców i nie zgadzają się na …

Faworyci

Poza Weberem to aktualny wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, popierany przez socjaldemokratów oraz wspierana przez ALDE unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, którą mógłby wesprzeć także Macron.

Kandydatura duńskiej komisarz jest jednak najsłabsza. Mimo niezaprzeczalnych zasług na rzecz walki z gigantami cyfrowymi, pochodzi ona z małego kraju, który nie należy do strefy euro i ponadto nie ma wsparcia własnego rządu.

Istotne dla wyboru przyszłego szefa KE będzie osiągnięcie porozumienia między prezydentem Francji a niemiecką kanclerz, wspierającą Webera. W przypadku braku osiągnięcia kompromisu, nie jest niemożliwy scenariusz poparcia Holendra, jako kompromisowego pretendenta.

Holandia: Socjaldemokraci wygrywają wybory do PE

W czwartkowym głosowaniu wybory do Parlamentu Europejskiego w Holandii wygrała socjaldemokratyczna Partia Pracy (PVDA) – wynika z wstępnych sondaży powyborczych, które przekazał korespondent telewizji ORF z Brukseli.