Premier Irlandii Enda Kenny poda się do dymisji

Enda Kenny i Jean-Claude Juncker

Enda Kenny (l), taoiseach Irlandii i Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej// Źródło: KE

Irlandzki premier Enda Kenny ogłosił, że rezygnuje ze wszystkich funkcji partyjnych i rządowych. Rząd jednak powinien utrzymać się u władzy.

 

Wczoraj (17 maja) taoiseach (premier) Irlandii Enda Kenny ogłosił, że rezygnuje ze stanowiska przewodniczącego Fine Gael. Zapowiedział też, że ustąpi ze stanowiska premiera, jak tylko partia wybierze nowego przywódcę, co spodziewane jest do piątku 2 czerwca.

Enda Kenny

Kenny już w zeszłym roku zapowiadał, że nie będzie chciał być liderem partii w kolejnych wyborach – przewidzianych na 2021 r., chyba że mniejszościowy rząd FG upadnie wcześniej. Jego wczorajsza decyzja nadeszła ponad rok po wyborach z lutego 2016 r., ale w tym czasie Fine Gael z trudem dorównywało w sondażach popularnością swoim głównym rywalom z Fianna Fáil, okresami pozostając nawet do 5 pkt. proc. w tyle.

Obecny premier jest najdłużej zasiadającym w parlamencie posłem (wybierany od 1975 r.) i przypisuje mu się za zasługę wyprowadzenie Irlandii z kryzysu gospodarczego. Mimo to, w obecnej kadencji, w której musi rządzić jako szef mniejszościowego rządu (FG ma tylko 50 ze 158 miejsc, rządzi przy wsparciu FF i części posłów niezależnych), Kenny stawiał czoła kilku skandalom, w tym związanym z wyjaśnianiem sprawy korupcji w policji, ciągnącym się od 2014 r.

>> Czytaj więcej o problemach ze zbudowaniem rządu w Irlandii

Następcy Kenny’ego

Wśród potencjalnych następców Kenny’ego wymienia się dwa nazwiska. Jednym z nich jest Leo Varadkar, minister opieki społecznej. Jednak komentatorzy zadają pytanie, czy konserwatywna partia, jaką jest FG, jest już gotowa na przewodniczącego, który jest synem imigrantów i był pierwszym otwarcie homoseksualnym ministrem w historii Irlandii. Z wykształcenia jest lekarzem, w przeszłości był m.in. ministrem zdrowia.

Jego rywalem jest Simon Coveney, syn doświadczonego polityka Fine Gael z południa Irlandii, który sam zasiadał w parlamencie zarówno irlandzkim, jak i europejskim. Prócz tego był kilkakrotnie w rządzie: sprawował funkcję ministra rolnictwa i obrony, a obecnie odpowiada w rządzie za budownictwo mieszkaniowe.