Dwoje Polaków w litewskim rządzie

Polacy w rządzie Litwy - Jarosław Narkiewicz i Rita Tamašunienė, źródło twitter Joanna Bożerodska rw.lt

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zatwierdził wczoraj skład odnowionego rządu premiera Sauliusa Skvernelisa. W 14-osobowym gabinecie znalazło się trzech nowych ministrów, w tym dwoje Polaków.

 

Gitanas Nausėda podkreślił w środę (7 sierpnia), że celem rządu jest kontynuowanie obecnych działań i ich przejrzystość. Saulius Skvernelis wyraził natomiast nadzieję na konstruktywną współpracę rządu i prezydenta.

Aż dwoje Polaków litewskimi ministrami

Media podkreślają, że jest to pierwszy przypadek, by w składzie litewskiego rządu było aż dwoje ministrów narodowości polskiej. Ministrem spraw wewnętrznych została bowiem posłanka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) Rita Tamašunienė, a ministrem transportu – poseł tej samej partii Jarosław Narkiewicz.

“Sądzę, że zdołamy sprostać naszym obowiązkom, reprezentować naszą partię, realizować program rządu i zobowiązania zawarte w umowie koalicyjnej” – powiedziała Tamašunienė po wtorkowym (6 sierpnia) spotkaniu z prezydentem Nausėdą.

Szef AWPL: To świadczy o naszej mocnej pozycji

“To świadczy o naszej mocnej pozycji” – ocenił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” szef Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski komentując obecność Polaków w litewskim rządzie. Ponadto ostatni dotychczas polski minister – szef resortu energetyki w latach 2006-2008 Jarosław Niewierowicz – jest jednym z najbliższych współpracowników nowego prezydenta.

Nowy prezydent Litwy z wizytą w Polsce

Problemy Polaków na Litwie zdominowały wczorajsze rozmowy prezydentów Polski i Litwy w Warszawie. Andrzej Duda i Gitanas Nausėda rozmawiali jednak również o bezpieczeństwie w regionie, współpracy w ramach UE i w regionie, a także o współpracy wojskowej i NATO. 

Trzecim nowym członkiem litewskiego gabinetu jest poseł Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy (LSDDP) Andrius Palionis, który objął stanowisko ministra rolnictwa.

Nowa koalicja po majowych wyborach

Na początku lipca cztery litewskie partie podpisały nową umowę koalicyjną. Do Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVZS), z której wywodzi się premier Skvernelis, i LSDDP dołączyły Porządek i Sprawiedliwość (TT) oraz AWPL-ZChR. Decyzja o utworzeniu nowej koalicji rządzącej zapadła w wyniku majowych wyborów prezydenckich, w których zwyciężył Nausėda.

Litwa: Gitanas Nausėda nowym prezydentem

55-letni ekonomista zdecydowanie wygrał II turę wyborów prezydenckich na Litwie. Zdobył 74 proc. głosów. Zapowiedział już, że w pierwszą zagraniczną podróż uda się do Polski.
 

Gitanas Nausėda jest związanym z sektorem bankowym ekonomistą. W latach 1998-2000 zasiadał w zarządzie centralnego Banku …