Dwie nowe partie na polskim rynku politycznym

Współzałożyciele partii "Teraz!":Joanna Scheuring-Wielgus i Ryszard Petru, źródło: twitter

Współzałożyciele partii "Teraz!":Joanna Scheuring-Wielgus i Ryszard Petru, źródło: twitter

“Teraz!” twórcy .Nowoczesnej Ryszarda Petru i nienazwana jeszcze partia, którą tworzy były poseł, a ostatnio prezydent Słupska Robert Biedroń, to dwa nowe ugrupowania, które liczą na sukces. Najpierw w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wybory do PE odbędą się w Polsce w niedzielę 26 maja przyszłego roku.

Teraz!

“Chcemy partii dla Polaków przedsiębiorczych. Partia jest też dla ludzi skrzywdzonych” – powiedział Ryszard Petru w sobotę (17 listopada) na konferencji prasowej w Warszawie, na której poinformował o powołaniu partii pod nazwą “Teraz!”. Polityk zapowiedział, że jego nowa partia skupi się na kwestiach związanych z gospodarką i społeczeństwem, a konwencja założycielska “Teraz!” odbędzie się 9 grudnia. Petru poinformował przy tym, że on będzie odpowiedzialny za gospodarkę, a za społeczeństwo – współtwórczyni partii, do niedawna jedna z “twarzy” .N – posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

Nowa partia ma już swoją stronę internetową.

Nowoczesna ma nową nazwę i nowego lidera

W czasie sobotniej (25 listopada) konwencji partii Nowoczesna Ryszarda Petru w Warszawie ugrupowanie zmieniło nazwę na Nowoczesna, a wybory przewodniczącego przewagą dziewięciu głosów nad założycielem partii i jej dotychczasowym liderem wygrała Katarzyna Lubnauer, dotychczasowa przewodnicząca klubu poselskiego.

Petru: Chcemy wzmocnić ofertę partii opozycyjnych

“Chcemy takiej partii, bo dziś na scenie politycznej nie ma tego typu ugrupowania. Chcemy też tym ugrupowaniem wzmocnić ofertę opozycji w kraju” – wyjaśniał Petru. W jego ocenie polskiej  opozycji brakuje oferty na przyszłość. “Nie mówimy o tym, jaka może być Polska za 5, 10, 20 lat. Hasło anty-PiS nie wystarczy do tego, żeby z PiS wygrać” – podkreślił zapewniając, że w ten sposób nowa partia zamierza wzmocnić ofertę partii opozycyjnych.

W RMF FM lider nowego ugrupowania podkreślił też, że w zbliżających się wyborach do PE nowa partia będzie otwarta na współpracę. “Nie będziemy krytykować innych partii opozycyjnych i zdziwiłbym się, gdyby inne partie opozycyjne krytykowały nas” – dodał.

Scheuring-Wielgus: Nasza propozycja jest dla wszystkich

“Nie ma na scenie politycznej ugrupowania, które nie rozdaje pieniędzy na prawo i lewo. Nie ma na scenie politycznej ugrupowania, które twardo wyraża swoje poglądy, jest odważne w tym, co mówi. Nie ma na scenie politycznej ugrupowania, które troszczy się o tych, którzy są wykluczeni lub dyskryminowani” – powiedziała z kolei Scheuring-Wielgus.

“Ja marzę, my marzymy razem, o takiej Polsce, w której każdy z nas czuje się bezpiecznie i godnie, w której nie ma znaczenia, skąd jesteśmy, w co wierzymy, jakie poglądy wyznajemy, czy jesteśmy kobietą, czy mężczyzną” – dodała. Zapewniła, że propozycja “Teraz!” będzie ofertą dla wszystkich, a każdy kto będzie chciał zagłosować na tę partię lub być jej członkiem będzie czuł się godnie i bezpiecznie”.

Ryszard Petru odszedł z .Nowoczesnej w maju tego roku. Już wtedy zapowiedział, że tuż po wyborach samorządowych założy nową partię polityczną. Obecnie zarówno on, jak i byłe posłanki tej samej partii: Joanna Scheuring-Wielgus i Joanna Schmidt (też będzie w “Teraz!”), są w sejmowym kole Liberalno-Społeczni.

Wystartowała NowoczesnaPL

Wśród najważniejszych założeń programowych Stowarzyszenia znalazło się też dostosowanie szkolnictwa do potrzeb nowoczesnego rynku pracy, wprowadzenie idei gospodarki opartej na wiedzy i budżetów partycypacyjnych na poziomie gmin, a także  zmiana systemu pomocy społecznej tak, by była …

Partia Biedronia zmieni oblicze polskiej polityki?

Dzień wcześniej (16 listopada) na konferencji w Warszawie  swój nowy projekt polityczny zapowiedział Robert Biedroń. “Trzeciego lutego ogłosimy projekt, który zmieni oblicze polskiej polityki i sprawi, że będziemy mieli realną szansę odsunąć Prawo i Sprawiedliwość od władzy” – zapewnił w TVN24 ustępujący prezydent Słupska. Poinformował również, że wystartuje ze swoim ruchem do Parlamentu Europejskiego.

Nie krył jednak, że nawet jeśli dostanie się do PE, to i tak wystartuje w przyszłorocznych wyborach do polskiego parlamentu. “Zrobię wszystko, żeby ludzie o podobnych do mnie wartościach znaleźli się w Parlamencie Europejskim, a żeby do tego doszło, muszę być liderem listy i będę liderem listy. Tak samo jak do polskiego parlamentu” – tłumaczył Biedroń.

Na piątkowej konferencji prasowej nie chciał jednak ujawnić czy będzie to partia raczej centrowa czy lewicowa. “To będzie ruch Polek i Polaków. Nie wiem, czy prawicowy, czy lewicowy. Ale zbudowany na otwartości, na europejskości” – zapewnił. “Skończymy z polityką w której zajmujemy się pomnikami i marszami. Każdy, kto marzy o Polsce, która łączy, a nie dzieli, może do nas dołączyć” – zachęcał Biedroń.

“Zawsze marzyliśmy o polityce odważnej, europejskiej”

Na piątkowej konferencji prasowej Biedroń przedstawił też swojego wiceszefa sztabu. Jest nim Krzysztof Gawkowski (po 18 latach odszedł niedawno z SLD), który ma być odpowiedzialny za budowę struktur regionalnych tej nowej lewicowej partii.

“Zawsze marzyliśmy o polityce odważnej, europejskiej. Krzysztof Gawkowski ma odwagę przyłączyć się do naszej drużyny” – ogłosił Biedroń. “Był sekretarzem SLD, znacie go, jako osobę wierną ideałom. Cieszę się, że podjął trudną decyzję odejścia z partii, w której był wiele lat. Cieszę się, że kapitał dobrego człowieka, społecznika nie został zmarnowany” – oświadczył lider nowego ruchu.

Biedroń zapowiadał, że na przełomie 2018 i 2019 r. będzie gotowy program partii (jednym z priorytetów ma być wzmocnienie świeckiego charakteru państwa z likwidacją Funduszu Kościelnego i nauką religii w szkołach) i podana zostanie jej nazwa, a w lutym odbędzie się konwencja założycielska.

Gawkowski: Nie zasługujemy na PiS ani na PO

“Do 3 lutego ugrupowanie w każdym powiecie będzie mieć swoje struktury, będziemy zachęcali ludzi, żeby mówili nam, jaką w 2019 chcą mieć Polskę” – zadeklarował Gawkowski. “To jest zaproszenie do zmiany Polski. Mało jest polityków, którzy myślą o polityce jako szansie na zmianę, a nie walce o stołki” – dodał. Jego zdaniem Biedroń udowodnił w Słupsku, “że polityka może być bliska ludzi, a daleka od stołków, że nie chodzi o to, żeby kogoś wycinać”.

“Nie zasługujemy na rządy PiS, partii, która nie szanuje demokracji. Ale nie zasługujemy też na Platformę, która demokracji co prawda nie łamała, ale zapomniała o zwykłym człowieku” – ocenił Gawkowski.

Robert Biedroń

Biedroń, politolog, ekspert organizacji praw człowieka i działacz na rzecz osób LGBT był wcześniej w SLD, a później został posłem Ruchu Palikota. Ku zaskoczeniu wielu, w 2014 r. ten zdeklarowany homoseksualista wygrał wybory na prezydenta Słupska i pełnił tę funkcję z powodzeniem. Jesienią zrezygnował z ubiegania się o reelekcję na to stanowisko zapowiadając utworzenie nowego ugrupowania. Część polityków, a także wyborców pokłada w nim nadzieję na wskrzeszenie słabej dziś lewicy.

Premier Morawiecki dziś w Parlamencie Europejskim

Premier Mateusz Morawiecki dziś (4 lipca) w Strasburgu zabierze głos w debacie plenarnej Parlamentu Europejskiego poświęconej przyszłości Unii Europejskiej, a wcześniej odbędzie rozmowę z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim. Tymczasem Sejm rozpoczął prace nad zmianą ordynacji wyborczej do PE.