Duda i Steinmeier o bezpieczeństwie energetycznym, praworządności i współpracy

Konferencja prasowa prezydentów Niemiec i Polski Franka-Waltera Steinmeiera i Andrzeja Dudy, źródło Krzysztof Sitkowski KPRP

Konferencja prasowa prezydentów Niemiec i Polski Franka-Waltera Steinmeiera i Andrzeja Dudy, źródło Krzysztof Sitkowski KPRP

Nord Stream 2, decyzja TSUE ws. ustawy o Sądzie Najwyższym i współpraca w ramach inicjatywy Trójmorza, to tematy wczorajszych (23 października) rozmów prezydentów Polski i Niemiec – Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera – w Berlinie.

 

Na wspólnej konferencji prasowej po tym spotkaniu prezydent Andrzej Duda podkreślał dobre relacje Polski z Niemcami i bardzo dobrą atmosferę wtorkowego spotkania ze swym niemieckim odpowiednikiem. Przyznał jednak, że w pewnych kwestiach oba państwa mają rozbieżne stanowiska.

Duda: Nord Stream 2 “nie powinien mieć miejsca”

Jedną ze spornych kwestii w stosunkach polsko-niemieckich jest bezpieczeństwo energetyczne, zwłaszcza kwestia budowy gazociągu Nord Stream 2. Prezydent Duda podkreślił, że z punktu widzenia Polski ta inwestycja ”nie powinna mieć miejsca”. “Podtrzymujemy, że jest to projekt absolutnie o charakterze politycznym i strategicznym, a nie biznesowym, i trudno jest nam to zrozumieć” – oświadczył.

Ukraina i Rosja ws. Nord Stream 2

W związku z budową Nord Stream 2 prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ostrzega Niemcy przed pułapką rosyjskiego gazu, natomiast prezydent Rosji Władimir Putin nie wyklucza możliwości samodzielnego sfinansowanie całości tej inwestycji.

Zdaniem Andrzeja Dudy Nord Stream 2 “zaburzy w przyszłości stosunki energetyczne w Europie”, spowoduje dominację jednego dostawcy na rynku europejskim, “a przede wszystkim stawia w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, co najmniej kilka państw Europy Środkowej”.

“Wyrażamy zdziwienie, że instytucje europejskie, takie jak Komisja Europejska, nie zajęły jednoznacznie negatywnego stanowiska, że nie było w tym zakresie zmiany, także i dyrektywy energetycznej” – powiedział polski prezydent. “Nie widzimy tutaj takiej solidarności, która jest potrzebna” – dodał.

Steimeier: Sytuacja polskiego sądownictwa „troską całej Europy”

Na konferencji prasowej prezydentów mowa była m.in. o piątkowej decyzji TSUE ws. zastosowania środków tymczasowych zawieszających stosowanie przepisów ustawy o SN w odniesieniu do przenoszenia sędziów w stan spoczynku. Frank-Walter Steinmeier stwierdził, że kwestia ta jest „troską nie tylko Niemiec, ale całej Europy”. Wyraził przy tym nadzieję, że polski rząd znajdzie „odpowiednią drogę respektującą orzecznictwo europejskie”.

Rozbieżności ws. Sądu Najwyższego ciąg dalszy

KE deklaruje gotowość do dialogu z polskim rządem po decyzji TSUE ws. SN, a część sędziów SN już wróciła do pracy. Premier Morawiecki zapowiedział, że rząd ustosunkuje się do pisma TSUE po dokładnej analizie, a szef MSZ Jacek Czaputowicz nie wykluczył nowelizacji spornej ustawy. Prezes Kaczyński oświadczył jednak, że Polska będzie się odwoływała od decyzji TSUE choć prawo UE takiej możliwości nie przewiduje.

Duda: Polski rząd w odpowiednim czasie podejmie właściwe decyzje

Prezydent Duda poinformował, że w tej chwili trwa analiza otrzymanego z TSUE dokumentu. “Orzeczenie jest dla nas bardzo świeże, przede wszystkim dla polskiego rządu, który jest stroną w tej sprawie” – podkreślił. “Prawnicy zgłębiają to, co TSUE postanowił, i na pewno w odpowiednim do tego terminie zostaną podjęte przez polski rząd właściwe decyzje” – zapewnił prezydent.

Duda zasugerował także, że TSUE wydał orzeczenie w zeszły piątek po to, żeby wywrzeć wpływ na niedzielne wybory samorządowe w Polsce. “Znamienne dla mnie było to, że nastąpiło ono akurat prawie w momencie nastąpienia ciszy wyborczej przed wyborami w Polsce, ale rozumiem, że takie sytuacje się zdarzają” – powiedział.

Polski prezydent: UE unią państw narodowych

Prezydent podkreślił też przywiązanie Polaków do UE i fakt, że w kraju „nie ma ani jednej partii, która byłaby przeciwko UE” ani takiej, która byłaby choćby eurosceptyczna. “Co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Natomiast trwa dyskusja, jaki kształt powinna mieć UE, jak ona powinna być uformowana, jakie powinny być priorytety w ramach Unii Europejskiej” – przekonywał.

Przyznał przy tym, że osobiście jest zwolennikiem UE jako unii państw narodowych. Takiej, w której “każde z państw zachowuje swoją suwerenność, gdzie współdecydujemy o wszystkich najważniejszych sprawach, ale przede wszystkim, gdzie traktujemy się w sposób partnerski i gdzie wszystkie państwa są traktowane jednakowo”.

Przyszłość UE: dalsza integracja czy Europa narodów?

“Unia legitymizuje się, kiedy jest blisko człowieka. Kryzysy to przesłoniły” – takimi słowami Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, rozpoczął okrągły stół ambasadorów “Unia zjednoczona czy Europa narodów” podczas Europejskiego Forum Nowych Idei 2018 w Sopocie. W trakcie …

“Kiedy mówimy o UE jako o wspólnocie, to bardzo bym chciał, żebyśmy zawsze mogli mówić o UE, że to jest taka nasza prawdziwa wspólnota. Dla mnie to przede wszystkim oznacza zrozumienie wzajemnych potrzeb, wzajemnych interesów, ale także i wzajemnych trosk i wzajemnych obaw” – dodał polski prezydent.

Zwrócił przy tym uwagę, że wspólna Europa zmaga się z wieloma problemami. “Wierzę w to, że uda nam się znaleźć drogę wyjścia ze wszystkich europejskich kryzysów, które Europę dzisiaj dotykają” – powiedział, wymieniając brexit. Andrzej Duda podkreślił, że umowa między UE a Wielką Brytanią jest potrzebna i wyraził nadzieję, że zostanie ona wypracowana.

Trójmorze obiektem zainteresowania Niemiec

Prezydenci byli też pytani o inicjatywę Trójmorza, czyli współpracy państw leżących w rejonie Bałtyku, Adriatyku i Morza Czarnego dotyczącej infrastruktury i energetyki. “Cieszę się, że Niemcy widzą potrzebę tego, aby taka współpraca była realizowana i akceptują to także w skali UE” – powiedział Andrzej Duda, podkreślając potrzebę wyrównania rozwoju infrastrukturalnego w ramach UE.

“Im więcej przyjaciół, zwłaszcza wśród wielkich państw UE ta inicjatywa środkowoeuropejska ma, tym lepiej dla tej inicjatywy” – ocenił. “Jeżeli partnerem Trójmorza są Stany Zjednoczone, jeżeli partnerem Trójmorza są Niemcy, jeżeli w jakimś sensie kraje Trójmorza współpracują z Chinami (…), to powiedzmy sobie otwarcie, to chyba jest słuszny kierunek, żeby mieć partnerów wśród największych światowych gospodarek” – dodał.

Prezydent USA wspiera Trójmorze: Inicjatywa ma wielki potencjał

Inicjatywa Trójmorza ma duży potencjał w kwestii bezpieczeństwa energetycznego oraz znoszenia barier w handlu – ocenił prezydent USA Donald Trump w liście przeczytanym na Forum Biznesu, zorganizowanym z okazji szczytu Trójmorza w Bukareszcie.
 

Przywódca Stanów Zjednoczonych w liście do uczestników przypomniał, …

Również prezydent RFN wyraził radość z zaproszenia Niemiec do tej inicjatywy. “Jako Niemcy skorzystamy z tej możliwości” – zapewnił Steinmeier.

Problem migracji

Polski prezydent zwrócił ponadto uwagę na problem uchodźców. Podkreślił, że “głos, który został kiedyś wypowiedziany przez Grupę Wyszehradzką jest dzisiaj w Europie powszechnie uwzględniany”. Wyjaśnił, że chodzi o uznanie potrzeby wzmocnienia granic UE i wspieranie ośrodków dla uchodźców jak najbliżej ich dawnych miejsc zamieszkania. “Uważam, że jest to polityka słuszna” – ocenił Andrzej Duda.

Grupa Wyszehradzka zjednoczona przeciw uchodźcom

W kwestii migracji i uchodźców rządy państw Grupy Wyszehradzkiej mówią jednym głosem: UE powinna porzucić ideę obowiązkowego mechanizmu relokacji. To stanowisko podziela też większość obywateli Czech, Polski, Słowacji i Węgier.
 

Liczby mówią same za siebie. Czechy w ramach mechanizmu relokacji uchodźców …

Wieczorem obie pary prezydenckie wspólnie uczestniczyły w uroczystym koncercie zorganizowanym przez polskiego ambasadora w Berlinie z okazji 100-lecia polskiej niepodległości. Koncert filharmoników poznańskich z Szymonem Nehringiem jako jednym z solistów odbył się w berlińskim Konzerthaus.