Donald Trump pomoże Republikanom w wyborach do Kongresu w 2022 / USA w skrócie

Donald Trump, USA

Były prezydent USA Donald Trump, fot. Gage Skidmore [Flickr, CC BY-SA 2.0]

Donald Trump zamierza pomóc Partii Republikańskiej pomimo negatywnego nastawienia do jej czołowych osobistości | Prezydent zapowiedział zmiany zasad dostępu do niektórych rodzajów broni | Sekretarz prasowa Białego Domu oświadczyła, że USA nie zbojkotują przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich |

 • W poniedziałek (12 kwietnia) prezydent Joe Biden poinformował, że zamierza nominować Chrisa Magnusa, szefa policji w Tucson w Arizonie, na szefa amerykańskiej agencji Customs And Border Protection.  Jego nominacja musi zostać potwierdzona przez Senat USA. (JC)
 • W Minnesocie wybuchły antypolicyjne protesty po tym, jak w niedzielę (12 kwietnia) przez funkcjonariusza został zastrzelony czarnoskóry mężczyzna po zatrzymaniu jego pojazdu w związku z wykroczeniem drogowym. Został zidentyfikowany jako 20-letni Danute Wright. Pod budynkiem Departamentu Policji Brooklyn Center zebrały się tłumy strajkujących, których pacyfikowała policja. Gubernator Minnesoty Tim Walz powiedział w oświadczeniu, że monitoruje zamieszki na przedmieściach Minneapolis, dodając: „nasz stan opłakuje życie kolejnego czarnoskórego człowieka zabitego przez stróżów prawa”. Mężczyzna został zastrzelony 16 km od miejsca, w którym został zabity George Floyd w maju zeszłego roku. (MKo)
 • Były prezydent, Donald Trump, obiecał pomóc Republikanom w zdobyciu mandatów w Kongresie w wyborach w 2022 roku podczas kolacji dla darczyńców Komitetu Narodowego Republikanów. „Stoję przed wami tego wieczoru pełen przekonania, że w 2022 roku odzyskamy Izbę (Reprezentantów) i odzyskamy Senat. A potem, w 2024 roku republikański kandydat wygra Biały Dom” – powiedział. Jednocześnie, podczas swojego przemówienia, zaatakował dwie czołowe osobistości partii, lidera mniejszości senackiej, Mitcha McConnella i byłego wiceprezydenta, Mike’a Pence’a. (KW).
 • Joe Biden przedstawi Kongresowi dzisiaj (9 kwietnia) swoją pierwszą propozycję budżetu – rzuci to nieco światła na priorytety zaprzysiężonego w tym roku prezydenta. Administracja planuje zażądać m.in. 715 mld dolarów na wydatki Pentagonu – stanowi to niewielki wzrost w porównaniu z 704 mld przeznaczonymi na ten rok podatkowy. (KW).
 • Prezydent Joe Biden w czwartek (8 kwietnia) zapowiedział zmiany regulacji zasad dostępu do niektórych rodzajów broni palnej. Zaznaczył, że Departament Sprawiedliwości przygotowuje nową propozycję, mającą na celu walkę z „ghost-guns” (określenie broni palnej bez numerów seryjnych, często produkowanej w domowych warunkach). „Przemoc z użyciem broni w tym kraju to epidemia i wstyd na skalę światową”, dodał. Prezydent zaznaczył także, że zwróci się do Biura ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych o opublikowanie raportu na temat handlu bronią palną w kraju, co ułatwi stanom ustanowienie przepisów „czerwonej flagi” – dzięki nim policja mogłaby zwracać się do sądu o odebranie broni osobom, będącym potencjalnym zagrożeniem. Biden zapowiedział nowe regulacje prawne dzień po strzelaninie w Karolinie Południowej, w wyniku której zginęło pięć osób. (MKo)
 • John Kerry, specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Klimatu oświadczył, że Joe Biden planuje nakazać firmom by te ujawniały zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi i ich działalnością. W tej sprawie ma zostać wkrótce wydane rozporządzenie wykonawcze. (KW).
 • Stany Zjednoczone nie zbojkotują Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie z powodu rzekomych naruszeń praw człowieka, powiedziała w środę (7 kwietnia) sekretarz prasowa Białego Domu, Jen Psaki. Oświadczenie to ukazało się po tym, jak niektórzy Republikanie wezwali administrację Joego Bidena do bojkotu imprezy sportowej. (KW).
 • Administracja Joego Bidena ogłosiła w środę (7 kwietnia) plan przekazania 235 mln dolarów pomocy dla Palestyńczyków. Pakiet który obejmuje pomoc humanitarną, gospodarczą i rozwojową został szczegółowo przedstawiony przez sekretarza stanu, Anthony’ego Blinkena. Ma stanowić próbę naprawy amerykańskich więzi z Palestyńczykami. (KW).
 • Arkansas, jako pierwszy amerykański stan w historii, zakazał zabiegów i operacji dla młodych osób transpłciowych. Zakaz obejmuje m.in. terapię hormonalną i zabiegi chirurgiczne dla transpłciowej młodzieży poniżej 18 roku życia. Jednak według ekspertów takie zabiegi przyczyniają się do poprawy zdrowia psychicznego w społeczności, którą często dotyka ryzyko depresji i samobójstwa. Gubernator Arkansas był przeciwny zakazowi, ale jego veto zostało przegłosowane przez Republikanów w obu izbach parlamentu. Nowe prawo wejdzie w życie pod koniec lipca. (PB)
 • Dzisiaj (5 marca) Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zakończył sprawę dotyczącą byłego prezydenta Donalda Trumpa, o zablokowanie krytykom możliwości śledzenia jego zamrożonego konta na Twitterze. Sąd orzekł, że spór jest bezprzedmiotowy, odrzucając decyzję sądu niższej instancji o naruszeniu konstytucyjnego prawa do wolności słowa. (JC)
 • Prezydent Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden wykorzystali świąteczne okoliczności, by jeszcze raz zachęcić Amerykanów do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. „Podzielamy odczucia papieża Franciszka, który powiedział, że zaszczepienie się jest moralnym obowiązkiem; takim, który może uratować twoje życie i życie innych” – oznajmił prezydent w opublikowanym wczoraj (4 kwietnia) nagraniu. Dodał, że przyjęcie szczepionki nie tylko pomoże pokonać koronawirusa, ale także przyspieszy moment, kiedy „będziemy mogli wspólnie spędzać święta”. 25 marca Biden zapowiedział, że nim minie setny dzień jego prezydentury zaszczepionych zostanie 200 mln Amerykanów. (WD)
 • Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowało, że sobota (3 kwietnia) była dniem, kiedy w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy łącznie podano więcej niż cztery miliony dawek szczepionki – w skali tygodnia jest to obecnie ponad trzy miliony dawek dziennie. Dr Anthony Fauci w rozmowie ze stacją CNN przekonywał, że brakuje już niewiele, by zapanować nad pandemią, a Amerykanie muszą podjąć ostatni wysiłek i stosować się do restrykcji dopóki większość społeczeństwa nie zostanie zaszczepiona. „Nie ma wątpliwości, że szczepionka zwycięży” – stwierdził Fauci. (WD)
 • Dyrektor Krajowej Rady Gospodarczej (National Economic Council) Brian Deese (główny doradca ekonomiczny Joego Bidena) poinformował w niedzielę (4 kwietnia) o planie infrastrukturalnym o wartości 2 bilionów dolarów. Ma on obejmować inwestycje sprzyjające wzrostowi zatrudnienia w perspektywie krótko- i długoterminowej, w tym ma finansować opiekę nad dziećmi. Głównym celem programu jest powrót jak największej liczby obywateli do pracy. (MKo)
 • USA zniosły w piątek (2 kwietnia) sankcje nałożone przez byłego prezydenta Donalda Trumpa na urzędników Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), którzy prowadzą śledztwo w sprawie zbrodni wojennych USA i Izraela w Afganistanie i Palestynie. Sankcje nałożone były na prokuratora generalnego Fatou Bensoudę i szefa jurysdykcji sądu, Phakiso Mochochoko. Rzecznik MTK powiedział, że trybunał i jego organy z zadowoleniem przyjęły decyzję USA. (KW).
 • W piątek (2 kwietnia) kierowca pojazdu wbił samochód w barykadę przy Constitution Avenue w okolicach Kapitolu, po czym wyszedł z pojazdu, wymachując nożem. Strażnicy odpowiedzieli ogniem. Jeden z policjantów strzegących Kapitolu zginął, a drugi jest ranny. Sprawca ataku został postrzelony i zmarł. Było to już drugie w tym roku tragiczne wydarzenie na Kapitolu ze skutkiem śmiertelnym. Policja zidentyfikowała zabitego oficera jako Williama „Billy’ego” Evansa, który od 18 lat służył w straży Kapitolu USA. Sprawcą ataku był czarnoskóry 25-latek, który sympatyzował z Narodem Islamu, ruchem religijnym łączącym islam z promocją tzw. czarnej supremacji. Mężczyzna w sieci krytykował amerykański rząd. (MK)
 • Po trwających pięć lat sporach sądowych Sąd Najwyższy stanu Wirginia (USA) uznał w czwartek (1 kwietnia), że lokalne władze w mieście Charlottesville mogą usunąć pomniki postaci historycznych popierających utrzymanie niewolnictwa. Chodzi o posągi generałów Konfederacji Roberta E. Lee i Thomasa Stonewalla Jacksona. W 2017 roku Rada Miejska Charlottesville przegłosowała usunięcie pomników generałów Konfederacji. Więcej o pomnikach wyrzucanych na śmietnik historii TUTAJ. MK).
 • Jak informuje Agencja Reuters, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił w czwartek (1 kwietnia) proponowany pozew zbiorowy oskarżający serwis Facebook o naruszenie federalnego prawa przeciw automatycznym wiadomościom. Pozew został po raz pierwszy złożony w 2015 roku w sądzie federalnym w Kalifornii przez mieszkańca Montany, który powiedział, że Facebook wysyłał mu wiele wiadomości tekstowych bez jego zgody. (KW).

Afganistan: Talibowie grożą wznowieniem walk, jeśli zachodnie wojska nie wycofają się do 1 maja

Amerykańskie wyjście z Afganistanu w dużej mierze oznaczałoby też wycofanie się z tego kraju innych państw NATO bądź z NATO współpracujących.

USA wzywa Europę do wspólnej walki z "agresją" Chin. "Nie możemy pozwalać na prześladowanie ludzi"

Ameryka i UE muszą wspólnie odpowiadać na stosowanie przez Chiny „agresji i przymusu”, zaapelował w Brukseli sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.