Włochy: Mario Draghi podał skład rządu. Dziś zaprzysiężenie

Włochy, Draghi, pandemia, Berlusconi, Forza Italia, Salvini, Conte, Mattarella, rząd, EBC

Premier Włoch Mario Draghi, źródło: European Central Bank Copyright (c) 2017 (www.ecb.europa.eu)/CC BY NC ND 2.0

Mianowany technicznym premierem były prezes banków centralnych Włoch oraz unijnej Strefy Schengen Mario Draghi ogłosił skład swojego gabinetu. Okazał się on być bardziej polityczny, a mniej ekspercki niż się spodziewano.

 

Kryzys rządowy we Włoszech się kończy. Po tym jak nie udało się znaleźć większości dla kolejnego gabinetu pod wodzą Giuseppe Conte, kraj stanął w obliczu przedterminowych wyborów.

Ponieważ Włochy mierzą się wciąż z wysoką liczbą nowych zakażeń koronawirusem oraz poważnym kryzysem gospodarczym, kryzys polityczny okazał się zmartwieniem dla wielu Włochów.

Prezydent Sergio Mattarella zaproponował wówczas utworzenie ponadpartyjnego rządu fachowców, z jednym z najsłynniejszych włoskich ekonomistów i byłym prezesem Banca d’Italia, a potem Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghim na czele. Sondaże szybko pokazały, że takie rozwiązanie popierało nawet 80 proc. włoskiego społeczeństwa.

Włochy: Mario Draghi bliżej powołania rządu "jedności narodowej". Platforma Rousseau zdecydowała

Nadal nie wiadomo kiedy Draghi przedstawi skład swego gabinetu, który określany jest jako „techniczno-polityczny”.

Członkowie M5S zaakceptowali Draghiego

Przez ostatnie dni Draghi odbywał serię spotkań z partiami obecnymi we włoskim parlamencie, poszukując poparcia dla swojego gabinetu. Udało mu się ze wszystkimi z nich, z wyjątkiem skrajnie prawicowego ugrupowania Bracia Włosi.

Po tym jak decyzję kierownictwa największej frakcji w Izbie Deputowanych – antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) – zatwierdzili w internetowym głosowaniu poprzez specjalną platformę Rousseau szeregowi członkowie tej partii, droga do zatwierdzenia nowego rządu Włoch stanęła otworem.

Wczoraj (12 lutego) Draghi mógł więc przedstawić skład gabinetu prezydentowi Mattarelli. Wieczorem zjawił się więc w Pałacu Kwirynalskim, gdzie w czasie 40-minutowej rozmowy prezentował kandydatów na ministrów.

Włochy: Mario Draghi bardzo blisko zatwierdzenia na premiera

Były prezes banku centralnego Włoch, a potem Europejskiego Banku Centralnego zakończył drugą turę konsultacji z liderami parlamentarnych ugrupowań

Nie tylko eksperci, ale także politycy

Już wcześniej, między innymi z wypowiedzi lidera centroprawicowej partii Forza Italia i byłego trzykrotnego premiera Silvio Berlusconiego wynikało, że nie należy się spodziewać w gabinecie Draghiego wyłącznie bezpartyjnych ekspertów, ale że wejdą w jego skład także politycy reprezentujący ugrupowania popierające rząd.

Teraz już na pewno wiadomo, że na czele najważniejszych resortów pozostaną ci sami politycy, co w czasach premiera Conte. Dyplomacją Włoch dalej pokieruje lider M5S Luigi Di Maio, a MSW Luciana Lamorgese. Na swoich stanowiskach pozostaną też ministrowie obrony Lorenzo Guerini oraz kultury Dario Franceschini.

Najważniejszą nową twarzą w rządzie będzie dotychczasowy dyrektor generalny włoskiego banku centralnego Daniele Franco, który obejmie resort finansów. Z kolei ministerstwem sprawiedliwości pokieruje była prezes Trybunału Konstytucyjnego Marta Cartabia.

Włochy: Mario Draghi spróbuje utworzyć nowy włoski rząd

Ekonomista i były prezes banków centralnych – najpierw włoskiego, a potem unijnego – prof. Mario Draghi otrzymał od prezydenta Włoch misję utworzenia nowego eksperckiego rządu. Ma to zakończyć kryzys polityczny, jaki wybuchł po rozpadzie dotychczasowej centrolewicowej koalicji rządowej.

 

Od czasu upadku …

Wspólna odpowiedzialność za rząd

Na czele resortu oświaty stanie profesor ekonomii Patrizio Bianchi, co zdaniem włoskich komentatorów ma świadczyć o tym, że włoskie szkoły mają lepiej przygotowywać uczniów do wchodzenia na rynek pracy.

Ale już na czele Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego stanie polityk prawicowej Ligi Giancarlo Giorgetti. Także na czele innych resortów staną nominaci innych włoskich partii – Forza Italia czy centrolewicowej Partii Demokratycznej.

Włoskie media uznały, że gabinet Draghiego będzie o wiele bardziej polityczny, a mniej ekspercki niż się spodziewano. Nazwano go jednak „rządem odpowiedzialności narodowej”.

Żadne z parlamentarnych ugrupowań – z wyjątkiem Braci Włochów – nie może bowiem odciąć się w pełni od gabinetu Draghiego. A to sprawia, że ciężko nie brać za jego działania odpowiedzialności.

Zaprzysiężenie nowego włoskiego rządu zaplanowano dziś na godzinę 12:00.