Donald Tusk reaktywacja. Były premier wraca do krajowej polityki „na sto procent”

Donald Tusk, donald-tusk-PO-Budka-Trzaskowski-platforma-kaczynski-polityka-polska-

Były przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, były premier i szef Rady Europejskiej Donald Tusk / Zdjęcie: © European Union 2019 [EUCO Newsroom]

Na sobotnim (3 lipca) posiedzeniu Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej Donald Tusk oficjalnie ogłosił powrót do polskiej polityki. Były premier pełni obowiązki szefa Platformy Obywatelskiej, a już w poniedziałek ma ruszyć w objazd kraju. „Politycznym powodem mojego powrotu jest wiara, że Platforma jest niezbędna, jest potrzebna – jest potrzebna jako siła, a nie jako wspomnienie – żeby wygrać z PiS-em walkę o przyszłość”, powiedział Tusk.

 

 

W sobotę (3 lipca) odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej, na którym dokonano roszad na stanowiskach w zarządzie partii. „Na moją prośbę i na moje zaproszenie Donald Tusk wraca do polskiej polityki”, powiedział podczas Rady Krajowej PO Borys Budka. Były szef Rady Europejskiej zastąpi Budkę w fotelu szefa Platformy Obywatelskiej.

„Wspólnie będziemy wygrywać kolejne wybory. Nie czas na własne aspiracje gdy płonie dom, Polska”, podkreślił. „Tak wróciłem. Wróciłem, jak powiedział Borys, na 100 procent”, przyznał sam Donald Tusk. „Idziemy po zwycięstwo, bo się was nie boimy. Idziemy po zwycięstwo, bo nie jesteśmy bezradni”, przekonywał były premier.

„Jestem pełniącym obowiązki przewodniczącego do czasu wyborów. Na następnej Radzie Krajowej będzie przyjęty precyzyjny kalendarz. We wrześniu są statutowe wybory w regionach. Dzięki wspaniałomyślności i odwadze Borysa Budki ja go zastępuję w fotelu przewodniczącego. To wymagało pewnych statutowych działań. Wszystkie zostały tutaj przyjęte z niekłamanym i chyba autentycznym entuzjazmem, oświadczył w sobotę Tusk.

Borys Budka: „Trzeba przekazać pałeczkę, żeby wspólnie osiągnąć zwycięstwo”

Budka podczas sobotniego posiedzenia Rady Krajowej PO poinformował, że Donald Tusk wraca do polskiej polityki jako lider tej partii. Szef PO mówił, że „trzeba przekazać pałeczkę, żeby wspólnie osiągnąć zwycięstwo, żeby wspólnie osiągnąć sukces”.

„Jesteśmy to winni wyborcom, chodzi o odbudowanie Polski. Kto inny będzie się nadawał do tego lepiej, jak człowiek, który przeprowadził Polskę suchą stopą przez kryzys gospodarczy, kto przez dwie kadencje budował zjednoczoną Europę i jeszcze w między czasie potrafił ograć PiS 27 do 1″, mówił Budka.

Zaznaczył, że powrót Tuska do polskiej polityki nie jest wyłącznie jego decyzją. Udało nam się stworzyć drużynę, bo odpowiedzialne i przyszłościowe decyzje wiceprzewodniczących Platformy Obywatelskiej pani premier Ewy Kopacz i Bartka Arłukowicza pozwoliły na tę statutową możliwość”, dodał Budka.

Donald Tusk: „Wróciłem na 100 proc.”

Wróciłem, jak powiedział Borys Budka, na 100 proc.(…) Wróciłem także dlatego, że stanowicie zespół naprawdę niezwykłych ludzi, mówił Tusk do polityków PO.

„Dzisiaj zło rządzi w Polsce. Wychodzimy na pole, żeby się bić z tym złem”,  mówił podczas sobotniego wystąpienia Donald Tusk. „Problemem dziś jest nie brak programów, idei. Ale to, co jest najważniejsze w polityce, to odzyskanie wiary w możliwość wygranej, w sprawczość. Nie wygra ten, kto nie wierzy we własne siły. Nie wygra partia, która nie wierzy w sens swojego istnienia. To, co się dzieje, to zbieg pewnych okoliczności, które według mnie uniemożliwiły Borysowi Budce doprowadzenie do wygranej w wyborach”, mówił Donald Tusk.

Były premier krytykował PiS za afery z czasów pandemii, choć zapowiedział, że ani on, ani Platforma Obywatelska, nie będą robić polityki na śmierci tysięcy osób z powodu COVID-19. Podczas przemówienia Donald Tusk krytykował Prawo i Sprawiedliwość także m.in. za nieadekwatne działania na rzecz klimatu i źle prowadzoną politykę międzynarodową. Rządzącym wytknął m.in. zbytnie postawienie na sojusz z Donaldem Trumpem, które po dojściu do władzy Joego Bidena skończyło się osłabieniem relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Tusk zaapelował też o wiarę w zwycięstwo. „Oni są silni naszą słabością. Ja do wszystkich apeluję, Otwórzcie szerzej oczy, spójrzcie. Widzicie tam jakiegoś giganta, tytana? To jest groteskowa grupa ludzi. Parodia dyktatury. To nie jest obezwładniająca siła. Obezwładnia nas brak wiary i nasza słabość. Naprawdę wystarczy mocniej się im przyjrzeć i powiedzieć im: macie z kim przegrać. Idziemy po zwycięstwo, bo się was nie boimy, bo nie jesteśmy bezradni, bo się nie przyzwyczailiśmy do zła, które tutaj uczyniliście, przekonywał były premier.

Powrót Tuska, porażką Trzaskowskiego?

W sobotę Borys Budka złożył rezygnację z funkcji szefa PO, a była premier Ewa Kopacz i europoseł Bartosz Arłukowicz – z funkcji wiceprzewodniczących PO. Rada Krajowa wybrała Tuska na wiceprzewodniczącego Platformy i zgodnie ze statutem – jako najstarszy w Zarządzie partii – przejmie kierownictwo po rezygnacji Borysa Budki. Nowy szef dokończy kadencję ustępującego.

Tusk otrzymał 201 głosów, czyli poparli go wszyscy zebrani na radzie krajowej. Budki w roli wiceprzewodniczącego nie chciało 10 osób, za było 189. Oznacza to, że nie będzie wcześniejszych, otwartych wyborów na szefa partii, w których Donald Tusk musiałby zmierzyć z – popularnym zwłaszcza wśród młodszych członków PO – prezydentem Warszawy, Rafałem Trzaskowskim.

Jak informuje „GW” powołując się na rozmowy z ważnymi politykami PO, w czwartek i piątek doszło do kilku rozmów Tuska z Trzaskowskim. Prezydent stolicy miał bezskutecznie naciskać na rozpisanie wyborów na szefa PO.

„To mój autorski scenariusz, w porozumieniu z przewodniczącym Tuskiem, włączający bardzo mocno Donalda Tuska do krajowej polityki”, mówił w sobotę Budka.

Tusk otwarty na współpracę

Po wystąpieniu na Radzie Krajowej PO, Donald Tusk rozmawiał z dziennikarzami. Zapytany o datę założeń programowych partii, odpowiedział: „Wszystko w swoim czasie. Nie ma żadnego powodu, żeby dezawuować wysiłek nie tylko Platformy, ale i partii, które będą tak czy inaczej z nami współpracowały”.

Według niego w ostatnich dwóch latach partie opozycyjne przedstawiły „bardzo dużą liczbę dokumentów i propozycji”. „Będę namawiał wszystkich partnerów, jeśli będą chcieli rozmawiać, bo ja na pewno nikomu nie będę się narzucał na siłę. Teraz najważniejsze jest, aby z tych projektów budować priorytety (…)”, podkreślił. Tłumaczył, że takie priorytety polityczne pozwolą na „zbudowanie programu politycznego na wygranie wyborów”.

Nowy p.o szefa Platformy odparł na pytania dotyczące współpracy z innymi opozycyjnymi ugrupowaniami, że „im więcej tym lepiej” i „im bardziej razem tym lepiej”.

Tusk zapowiedział, że w poniedziałek rozpocznie objazd kraju. Jego pierwszym przystankiem będzie województwo zachodniopomorskie.