Donald Trump przyjedzie do Polski 1 września?

Donald Trump w lipcu 2018 r., źródło: https://wyborcza.pl/7,75399,23790188,amerykanskie-media-wypowiadaja-wojne-trumpowi-dziennikarze.html

Donald Trump w lipcu 2018 r., źródło: http://wyborcza.pl/7,75399,23790188,amerykanskie-media-wypowiadaja-wojne-trumpowi-dziennikarze.html

Według nieoficjalnych informacji, z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, do Polski przyjedzie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Biały Dom na razie nie potwierdza jednak tych doniesień.

 

Wicepremier Jacek Sasin stwierdził, że na uroczystościach zorganizowanych z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, „na pewno będzie obecny prezydent Trump”.

Na razie nie zostały jednak podane żadne szczegóły dotyczące ewentualnej wizyty prezydenta USA, a Biały Dom informuje, że Donald Trump nadal rozważa taką mozliwość.

Zabiegi o status

Informacja ta pojawia się w czasie, gdy Prawo i Sprawiedliwość kontynuuje starania, by zacieśniać współpracę z Waszyngtonem. Rząd PiS i prezydent USA podzielają bowiem poglądy na temat polityki migracyjnej, zmian klimatu, wydobycia węgla czy aborcji i chcą ten fakt wykorzystać, aby zapewnić sobie wojskową ochrone przed potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa.

Trump w Warszawie

Amerykański prezydent Donald Trump zakończył swą wizytę w Warszawie. Spotkał się  z prezydentem Andrzejem Dudą, wziął udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza, a na koniec wygłosił płonne przemówienie na pl. Krasińskich.
 

Prezydent USA Donald Trump przyleciał do Warszawy wczoraj (5 lipca) o …

Podczas jedynej, jak dotąd, wizyty Trumpa w Polsce, która odbyła sie 6-7 lipca 2017 r., prezydent USA był gościem honorowym drugiego szczytu Inicjatywy Trójmorza. Przemawiał wówczas w Warszawie na Placu Krasińskich i nawoływał m.in. do zwiększonej współpracy w ramach NATO, a także podkreślał rolę trudnej historii w kształtowaniu polskiej polityki.

W relacjach z Waszyngtonem Warszawa przez długi czas zabiegała o utworzenie na terytorium Polski stałych amerykańskich baz wojskowych. We wrześniu ubiegłego roku Biały Dom poinformował, że rozważane jest utworzenie takich baz, zważywszy na działania Rosji w Europie Wschodniej i Środkowej.

Pompeo: Polska jednym z najlepszych przyjaciół USA

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz podkreślał wczoraj zbieżność celów polityki zagranicznej Polski i USA, a sekretarz stanu USA Mike Pompeo określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie. Pompeo od wtorku jest w Warszawie.

Jednak 12 czerwca br. prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali deklarację o współpracy obronnej między armiami obu państw, która gwarantuje nieco inne rozwiązania. W Polsce ma znaleźć się o 1000 więcej żołnierzy amerykańskich, utworzone zostanie Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA oraz dostarczona zostanie eskadra bezzałogowych statków powietrznych MQ-9.

Ponadto podczas tego samego spotkania głów państw uzgodniono zakup przez Polskę nowoczesnych samolotów F-35. Są to najnowsze myśliwce wielozadaniowe zdolne do wsparcia naziemnego jak i walki w powietrzu. Projekt powstał we współpracy m.in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch i Holandii.

Z Trumpem ale bez Putina?

Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie podjęta decyzja o wizycie perzydenta USA w Polsce. Na uroczystości, które odbędą sie 1 września w Warszawie, zaproszeni są przywódcy państw z całego świata.

Zdaniem Jacka Sasina w tej chwili „potwierdzane są wizyty innych światowych przywódców”. Pytany jednak o ewentualną obecność prezydenta Rosji Władimira Putina, wicepremier odpowedział, że to „przywódca kraju, który dokonuje zbrojnych agresji wobec swoich sąsiadów”, dlatego, jego zdaniem, „byłoby nie na miejscu, żeby czcić rocznicę zbrojnej agresji na Polskę z udziałem przywódcy, który dzisiaj tymi samymi metodami traktuje swoich sąsiadów”.