Dmitrij Muratow sprzedał noblowski medal. Chce pomóc ukraińskim dzieciom

Na zdjęciu Redaktor naczelny rosyjskiej "Nowej Gaziety" Dmitrij Muratow. / Foto via flickr / (CC BY 2.0) [Michał Siergiejevicz]

Redaktor naczelny rosyjskiej „Nowej Gaziety” Dmitrij Muratow, laureat Pokojowej Nagrodą Nobla, sprzedał na aukcji w USA za rekordową sumę 103,5 mln dolarów swój noblowski medal. Pieniądze te przekaże na pomoc dla ukraińskich dzieci, które uciekły przed rosyjską agresją.

 

 

W nocy z poniedziałku na wtorek w Nowym Jorku zlicytowano medal noblowski Dmitrija Muratowa, naczelnego niezależnej rosyjskiej „Nowej Gaziety”.

Rosja: "Nowaja Gazieta" zawiesza działalność

Niezależna rosyjska gazeta „Nowaja Gazieta” zawiesza działalność w Rosji.

Muratow: Dochód z aukcji dla dzieci z Ukrainy

Muratow, redaktor naczelny niezależnej, krytycznej wobec Kremla gazety, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 r. wraz z filipińską dziennikarką Marią Ressą „za wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa”.

Jak informuje Reuters, powołując się na dom aukcyjny Heritage Auctions, medal ze złota nabył nieujawniony z nazwiska uczestnik telefonicznej licytacji. Dochód z aukcji, która zbiegła się z obchodzonym w poniedziałek (20 czerwca) Światowym Dniem Uchodźcy zostanie przekazany na program UNICEF na rzecz ukraińskich dzieci.

Już wcześniej dziennikarz mówił o przeznaczeniu towarzyszącej Nagrodzie Nobla pieniężnej kwocie 500 tys. dolarów na cele charytatywne.

„Nowa Gazieta” została zamknięta w marcu. Muratow krytykował inwazję Moskwy na Ukrainę, a wcześniej aneksję Krymu. Grożono mu śmiercią. Jak informuje Reuters, opuścił on swój kraj w czwartek i przez Europę Zachodnią udał się do Nowego Jorku.

„Nowaja Gazieta” od prawie 30 lat prowadziła m.in. niezależne śledztwa dotyczące korupcji i naruszeń praw człowieka w Rosji. Jej redaktor naczelny jest laureatem ubiegłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla za swoją działalność pomimo represji w kraju.

Według PAP, 175 gramów 23-karatowego złota zawartego w medalu byłoby warte po przetopieniu ok. 10 tys. dolarów.

Najwięcej za noblowski medal zapłacono do tej pory w 2014 r., kiedy James Watson, którego odkrycie, wspólnie z innymi naukowcami, struktury DNA przyniosło mu Nagrodę Nobla w 1962 roku, sprzedał swój medal za 4,76 mln dol.