Dania: Była minister skazana na więzienie za rozdzielanie azylantów

Była duńska minister imigracji i integracji Inger Stojberg, źródło: Wikipedia/News Oresund (CC BY 2.0)

Była duńska minister imigracji i integracji Inger Stojberg, źródło: Wikipedia/News Oresund (CC BY 2.0)

Była minister imigracji i integracji Inger Støjberg została przez duński Trybunał Stanu skazana na 60 dni bezwzględnego więzienia za to, że pięć lat temu nakazała oddzielać od siebie starające się o azyl osoby, nawet jeśli były ze sobą związane.

 

 

Sprawa ma swoje korzenie w 2016 r., gdy w wielu krajach zachodniej i północnej Europy trwało rozpatrywania dziesiątek i setek tysięcy wniosków o azyl złożony przez mieszkańców Bliskiego Wschodu, którzy udali się do Europy głównie w 2015 r.

Rozdzielanie par azylantów

Pełniąca wówczas obowiązki szefowej resortu imigracji i integracji Inger Støjberg zadecydowała, że trafiające do ośrodków recepcyjnych osoby starające się o azyl mogą być rozdzielane nawet jeśli są parami.

Na taką politykę rządu poskarżyła się formalnie para uchodźców z Syrii, którzy uznali, że w ten sposób usiłowano ich zniechęcić do starania się się azyl. Teraz Trybunał Stanu orzekł, że Støjberg, która wywodzi się z Duńskiej Partii Liberalnej (Venstre), która hołduje tzw. liberalizmowi konserwatywnemu, złamała prawo.

„Te działania miały miejsce bez indywidualnych ocen oraz przesłuchań stron, co jest wymagane przy podejmowaniu tego typu decyzji. A ponieważ to była minister zainicjowała i utrzymała nielegalne rozdzielanie par azylantów, została skazana w związku z naruszeniem ustawy o odpowiedzialności ministerialnej” – głosi decyzja Trybunału Stanu, która poparło 25 z 26 orzekających sędziów.

Dania: Inuici z Grenlandii domagają się odszkodowania za nieudany eksperyment społeczny z lat 50.

Inuici jako dzieci zostali zabrani ze swoich rodzin na Grenlandii i przewiezieni do Danii. Tam trafili do szkół, które miały uczynić z nich „małych Duńczyków”.

Støjberg: Chciałam chronić kobiety

Sama Støjberg, która obecnie zasiada w Folketingu jako deputowana niezrzeszona, broniła się natomiast, że jej polityka miała na celu jedynie „ochronę kobiet” i dlatego oddzielano je od mężczyzn. Ale w przypadku przynajmniej 23 par zrobiono to wbrew woli kobiet.

Po ogłoszeniu wyroku była minister stwierdziła, że jest zaskoczona, a nawet zszokowana wyrokiem. „Dziś przegrały duńskie wartości, a nie tylko ja. Uważam za niewłaściwe, że nie możemy chronić dziewcząt, które tu przyjechały. Chodziło o to, aby w ośrodkach nie zmuszano ich do małżeństw wbrew ich woli” – powiedziała. Przed budynkiem sądu czekała zaś na nią grupa popierających ją manifestantów.

Prokuratura pozostała przy swoich zarzutach, ale zamiast proponowanych przez nią czterech miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności, sąd wydał wyrok o 60 dnia odsiadki. To dopiero szósty w historii Danii skazujący wyrok Trybunału Stanu, a zaledwie drugi ciągu ostatnich 100 lat.

Støjberg jako minister imigracji i integracji znana była w czasie swojego urzędowania z jeszcze innych kontrowersyjnych decyzji. Nakazała m.in. konfiskowanie azylantom biżuterii i innych cennych przedmiotów, a także postanowiła wysyłać osoby, które mają być deportowane do specjalnego ośrodka na odległej od lądu wyspie. Z wszystkich tych pomysłów zrezygnowano w Danii w 2019 r., gdy do władzy doszli socjaldemokraci.