Czy Rosja wspierała katalońskich niepodległościowców?

Zwolennicy niepodległości Katalonii, źródło: Wikipedia

Zwolennicy niepodległości Katalonii, źródło: Wikipedia

Od kilkunastu miesięcy trwa tajne śledztwo dotyczące zaangażowania rosyjskiego wywiadu w sprawę niepodległości Katalonii. Poza szerzeniem dezinformacji Rosjanie mieli wspierać separatystów w Katalonii.

 

 

O rosyjskiej dezinformacji w kontekście wydarzeń w Katalonii pisano już wczesną jesienią 2017 r., gdy odbyło się nieuznawane przez Madryt referendum ws. niepodległości regionu. Znaczną rolę w tym procederze miały odegrać zwłaszcza „Russia Today” oraz „Sputnik”, których treści zdobywały wówczas wielką popularność w hiszpańskim internecie.

Okazuje się jednak, że dezinformacja za pomocą mediów społecznościowych mogła być tylko częścią taktyki. Od kilkunastu miesięcy hiszpańska policja prowadzi w tajemnicy śledztwo ws. udziału rosyjskiego wywiadu w inspirowanie katalońskich nacjonalistów do oporu przeciwko Madrytowi.

W lutym br. o ingerencji Rosji w sprawy Katalonii napisał niezależny serwis śledczy Bellingcat. Portal powołując się na rosyjskie dokumenty wywiadowcze napisał o dwukrotnej obecności oficera GRU Denisa Siergieja (ukrywającego się pod nazwiskiem Siergieja Fedotowa) w Barcelonie, w tym na przełomie września i października 2017 r. Hiszpanów o rosyjskiej dezinformacji ostrzegały także wywiady innych państw Europy. 

Hiszpania: Ważą się losy nowego rządu

Od wyniku tych rozmów może zależeć przyszłość nowego rządu w Hiszpanii. W czwartek (28 listopada) ruszą rozmowy między socjalistami (PSOE) a niepodległościową Republikańską Lewicą Katalonii (ERC) ws. sytuacji w regionie.

 

 

PSOE zdobyła w wyborach parlamentarnych (10 listopada) 120 mandatów w liczącym …

Tajne śledztwo

Dziennik „El Pais” napisał przed kilkoma dniami o prowadzonym w tajemnicy przez sędziego Manuela Garcíę-Castellóna dochodzeniu ws. wsparcia agentów GRU dla katalońskich niepodległościowców. Przedmiotem zainteresowana śledczych jest m.in. tajny oddział rosyjskiego wywiadu o kryptonimie 29155, który służby kontrwywiadowcze państw Europy łączą z działalnością mającą na celu destabilizację sytuacji na kontynencie.

Śledczy, jak pisze „El Pais”, odmawiają komentarza nt. ewentualnych powiązań jednostki 29155 z katalońskimi organizacjami – Komitetami Obrony Republiki (CDR) oraz Demokratycznego Tsunami – które odegrały ważną rolę mobilizacyjną podczas zorganizowanych w październiku br. gwałtownych protestach na ulicach Barcelony przeciwko wyrokowi Sądu Najwyższego w Madrycie dla 12 przywódców niepodległościowych.

W tych dniach na ulicach miasta manifestowały setki tysięcy mieszkańców, a demonstracje kilkukrotnie przekształciły się w gwałtowne zamieszki z oddziałami katalońskich sił porządkowych (Mossos d’Esquadra). Po październikowych protestach doszło do zatrzymania dziewięciu członków CDR podejrzewanych o utworzenie grupy o nazwie Taktyczne Zespoły Reagowania. Wśród zatrzymanych znaleziono substancje wykorzystywane do produkcji materiałów wybuchowych.

Opinia TSUE: Kataloński separatysta ma prawo objąć mandat europosła

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Maciej Szpunar uważa, że uwięziony kataloński separatysta powinien objąć mandat europosła mimo sprzeciwu hiszpańskiego Sądu Najwyższego.

 

 

„Zdaniem rzecznika generalnego Macieja Szpunara mandat parlamentarny posłów europejskich wynika jedynie z głosu wyborców i nie może być uzależniony …

Oddział do zadań specjalnych

Jednostce GRU 29155 „New York Times” przypisał zaangażowanie w kilka akcji o zasięgu międzynarodowym. Wśród nich dziennikarze gazety wymienili m.in. uczestnictwo w próbę otrucia rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala. W kilka miesięcy po ataku Wielka Brytania formalnie oskarżyła dwóch agentów GRU zidentyfikowanych jako Alexander Petrov oraz Rusłan Boshirow za udział w ataku na życie Skripala i jego córki w Salisbury.

Jednostka 29155 miała także brać udział w 2016 r. w próbie zamordowania premiera Czarnogóry Milo Dukanovicia oraz przeprowadzenia zamachu stanu. Akcja zakończyła się jednak niepowodzeniem, a dwaj agenci – Eduard Sismakow i Władimir Popow – zostali aresztowani i skazani na dziesięć lat więzienia. Agenci oddziału mieli również działać w Bułgarii oraz Mołdawii. Kreml zawsze dementował jednak informacje na ten temat, argumentując, iż nie mają one pokrycia w rzeczywistości.

Katalonia: Jakie szanse na drugie referendum?

Po piątkowo-sobotnich zamieszkach w Barcelonie niedzielne (20 października) demonstracje w stolicy Katalonii były już o wiele mniejsze i spokojniejsze. Na barcelońskie ulice wyszło też kilkadziesiąt tysięcy przeciwników katalońskiej niepodległości.

 

Siódmy dzień trwają w Barcelonie protesty zwolenników secesji Katalonii od Hiszpanii. Największy, …

Chińskie pieniądze na katalońską niepodległość

Ze wspomnianych informacji serwisu Bellingcat wynika, że Fedotow po raz pierwszy przebywał w Barcelonie 5 listopada 2016 r., by powrócić do niej 29 września 2017 r. – na dwa dni przed nieuznawanym przez Madryt referendum. Brak informacji o innych wizytach oficera w Katalonii, lecz Bellingcat twierdzi, że Fedotow pojawił się np. w Wielkiej Brytanii na kilka dni przed próbą otrucia Skripala. 

Hiszpańscy śledczy natrafili na rosyjski wątek dzięki przeprowadzeniu rewizji w mieszkaniu byłego doradcy katalońskiego premiera Carlesa Puigdemonta (obecnie zamieszkującego w Waterloo). Víctor Terradellas – w przeszłości ekspert ds. dyplomacji i spraw międzynarodowych nieistniejącego już katalońskiego ugrupowania Demokratyczna Konwergencja Katalonii (CDC) – doradzał Puigdemontowi właśnie w sprawach międzynarodowych będąc jednocześnie kontaktem Fedotowa w Katalonii.

Na podstawie znalezionej w jego mieszkaniu cyfrowej korespondencji wiadomo, że Terradellas wywierał w 2017 r. presję na byłego premiera ws. jak najszybszego ogłoszenia niepodległości regionu. Zapewniał go o poparciu Władimira Putina Michaiła Gorbaczowa. Informował o wsparciu finansowym, które ponoć obiecywali Chińczycy.

Ponad pół miliona Katalończyków protestowało wczoraj w Barcelonie

Szósty dzień z rzędu w stolicy Katalonii trwają protesty zwolenników secesji od Hiszpanii. Wybuchły one po tym jak na wysokie wyroki więzienia skazano 9 działaczy niepodległościowych. W piątek (18 października) w całej Katalonii trwał strajk generalny.
 

Protesty nastawionych proniepodległościowo Katalończyków trwają …

Dyplomatyczne napięcia

W ubiegłą sobotę (23 listopada) spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Hiszpanii. Siergiej Ławrow raz jeszcze zapewnił, że „nic nie wie” o domniemanym udziale rosyjskich agentów w sprawę niepodległości Katalonii. Do spotkania doszło w Japonii przy okazji rozmów szefów dyplomacji państw grupy G20.

Stosunki między Madrytem i Moskwą są napięte od czasu zaangażowania rosyjskiej propagandy w sprawę Katalonii. Oba państwa umówiły się przed rokiem na założenie dwustronnej grupy ds. zwalczania dezinformacji w internecie. Jej powstanie zaproponowała strona rosyjska, jednak – jak informują hiszpańskie media – nic się w tej sprawie nie wydarzyło.

Katalonia: Ostatnia taka "Diada"

Katalonia ustąpiła w ostatnich tygodniach miejsca na nagłówkach światowej prasy Hongkongowi, jednak przypadająca na 11 września La Diada, obchodzona w Katalonii jako narodowe święto, jest okazją do ponownej mobilizacji zwolenników niepodległości regionu. Tegoroczne obchody przypadają w szczególnym czasie – w …