Cztery sondaże: PiS wciąż wygrywa, ale też wciąż traci poparcie  

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił jedynki na listach swojej partii, źródło pisorg.pl

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, źródło pisorg.pl

W czterech ostatnio opublikowanych sondażach partia rządząca, choć wciąż wygrywa wybory, to odnotowuje też dalszy spadek poparcia. Z najnowszego sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej”, Kantar, dla “GW”, United Surveys dla Wirtualnej Polski, a także z comiesięcznego badania Kantar Public wynika, że PiS nie przekracza 30-procentowego poparcia.

 

Według sondażu IBRIS na PiS zagłosowałoby 30 proc. ankietowanych, co oznacza, że w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca straciło prawie sześć punktów procentowych. Drugie miejsce zajęła KO, na którą zagłosowałoby 21 proc. badanych, na Polskę 2050 Szymona Hołowni 13 proc., na Lewicę osiem procent, na Konfederację sześć, a na PSL pięć procent. Odpowiedź „trudno powiedzieć” wybrało 17 proc. pytanych o preferencje partyjne.

Kantar dla “GW”: PiS wygrywa pod warunkiem, że KO i Polska 2050 nie zawiążą koalicji

Według najnowszego sondażu partyjnego przeprowadzonego przez Kantar dla „Gazety Wyborczej” PiS wciąż może liczyć na zwycięstwo w wyborach, ale tylko pod warunkiem, że KO i Polska 2050 nie zawiążą koalicji.

Jeśli oba te ugrupowania startowałyby oddzielnie, to Zjednoczona Prawica wygrałby z 30-procentowym poparciem przed Koalicją Obywatelską, na którą chce oddać głos niemal ¼  (24 proc.) pytanych. To o jeden punkt procentowy mniej niż miesiąc temu. Za KO znalazła się Polska 2050, poparcie dla której zadeklarowało 14 proc. respondentów. Do Sejmu dostałaby się również Konfederacja, którą popiera dziewięć procent badanych oraz Lewica z ośmio procentowym wynikiem. Poza Sejmem znalazłoby się natomiast PSL, Kukiz’15 i Porozumienie Jarosława Gowina.

Gdyby jednak KO i Polska 2050 wystartowali jako koalicja, to mogliby wspólnie liczyć aż na 39 procent głosów, podczas gdy Zjednoczona Prawica uzyskałaby w takim przypadku poparcie jedynie 28. procent badanych. Na trzecim miejscu znalazłaby się wtedy Konfederacja z wynikiem 11 procent, a na czwartym Lewica z poparciem na poziomie siedmiu  procent.

Sondaże: PiS wciąż wygrywa wybory, ale traci poparcie

Z sondażu Instytut Badań Pollster wynika, że choć PiS wygrałoby wybory, gdyby odbyły się w niedzielę, to  partia rządząca traci poparcie. Największe zainteresowanie wzbudził jednak sondaż Fundacji CBOS, według którego  PiS odnotował tym razem wynik najgorszy od 2015 roku. 

United Surveys: kolejny spadek notowań PiS

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je PiS z wynikiem 30,6 proc. poparcia, wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Jednak w badaniu z piątego listopada rządzące ugrupowanie uzyskało 32,6 proc., a miesiąc wcześniej – 37,1 proc. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska (21,7 proc. poparcia, podczas gdy dwa tygodnie temu – 21,6 proc.), a trzecie – Polska 2050 (z poparciem 13,3 proc. ankietowanych i z 16,5 procentami w poprzednim badaniu).

W sumie do Sejmu dostałoby się sześć partii, a kolejne miejsca przypadłyby Lewicy ( 7,7 proc.,  w poprzednim badaniu 7,2 proc.), Konfederacji (5,8 proc., a wcześniej 5,9 proc.) i PSL – Koalicji Polskiej (5,1 proc. badanych, co oznacza wzrost z 4,6 proc. w poprzednim sondażu). Odpowiedź „nie mam zdania” wybrało 15,8 proc. pytanych, podczas gdy w sondażu z 5 listopada było ich 11,7 proc.

Sondaże: PiS wciąż liderem, ale Polacy nie chcą w rządzie Jarosława Kaczyńskiego

Prawo i Sprawiedliwość wciąż utrzymuje się na pierwszym miejscu partyjnych rankingów, ale według sondaży Polacy nie chcą, żeby prezes rządzącej partii Jarosław Kaczyński pozostawał w rządzie,

Listopadowy sondaż Kantar Public: PiS z 29-procentowym poparciem

Z comiesięcznego, listopadowego badania Kantar Public wynika, że na partię rządzącą (wraz z Solidarną Polską i Republikanami) zagłosowałoby 29 proc. ankietowanych deklarujących udział w wyborach. Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska (24 proc.), a na trzecim – Polska 2050 (10 proc.).

Gotowość głosowania na Lewicę zadeklarowało siedem procent pytanych, a na Konfederację – 5 procent. Poniżej progu wyborczego znalazłyby się natomiast zarówno PSL-Koalicja Polska z czteroprocentowym poparciem, Kukiz’15 z dwuprocentowym oraz Porozumienie Jarosława Gowina, na które chce głosować tylko jeden procent pytanych. Odpowiedź „trudno powiedzieć” wybrało 11 proc. badanych

W porównaniu z październikiem – podaje Kantar Public – poparcie dla PiS spadło o trzy punkty procentowe, dla KO i  Konfederacji o jeden punkt procentowy. Tymczasem wzrost poparcia – o jednej punkt procentowy – odnotowało PSL-Koalicja Polska, a Polska 2050, Lewica, Kukiz’15 oraz Porozumienie nie odnotowały zmian.