Czesi poprą art. 7 w stosunku do Polski?

Jacek Saryusz Wolski, źródło: https://wyborcza.pl/7,75399,22836755,jacek-saryusz-wolski-czesi-nie-popra-art-7-przeciw-polsce.htm

Jacek Saryusz Wolski, źródło: http://wyborcza.pl/7,75399,22836755,jacek-saryusz-wolski-czesi-nie-popra-art-7-przeciw-polsce.htm [Marcin Wojciechowski]

„Czesi nie poprą użycia art. 7 przeciw Polsce” – napisał na Twitterze Jacek Saryusz-Wolski. „Te wyrwane z kontekstu stwierdzenia pochodzą z września” – odpisał mu czeski minister ds. Unii Europejskiej.

 

Chodzi o wpis Jacka Saryusza-Wolskiego, byłego eurodeputowanego Platformy Obywatelskiej, którego Prawo i Sprawiedliwość promowało jako kontrkandydata Donalda Tuska w wyborach na przewodniczącego Rady Europejskiej. Od tego czasu Saryusz-Wolski często aktywnie udziela się w mediach – w tym społecznościowych – chwaląc politykę rządu i krytykując jej przeciwników, w tym Komisję Europejską oraz Tuska.

20 grudnia Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu wobec Polski artykułu 7 traktatu o Unii Europejskiej, a konkretnie – pierwszej, „prewencyjnej” części artykułu. Teraz, jeśli zgodę wyrazi na to większość europosłów oraz zdecydowana większość krajów Unii, Polska zostanie oficjalnie napiętnowana jako kraj, w którym występuje „wyraźne ryzyko poważnego naruszenia” praworządności.

Polsce nie grozi natomiast uruchomienie głównego przepisu artykułu 7 skutkującego ograniczeniem prawa głosu w Unii Europejskiej. By uruchomić ten przepis, swoją zgodę musieliby wyrazić przywódcy wszystkich krajów członkowskich. Premier Węgier Viktor Orbán konsekwentnie deklaruje, że zablokuje taki ewentualny wniosek.

Komisja Europejska uruchomi dziś artykuł 7 wobec Polski

Komisja Europejska zamierza dziś wszcząć wobec Polski postępowanie z artykułu siódmego traktatu o UE. To nie oznacza bezpośredniego ryzyka sankcji, lecz klęskę reputacyjną Warszawy.

Jeśli w ostatniej chwili nie dojdzie do bardzo znacznych kroków pojednawczych ze strony Warszawy bądź dużych nieoczekiwanych …

 

Saryusz-Wolski: „Czesi nie poprą art. 7 przeciw Polsce”

We wtorek Jacek Saryusz-Wolski napisał na Twitterze, że weto zapowiedzieli także Czesi. Jako dowód podał wpis posła Zbigniewa Gryglasa, posła partii Jarosława Gowina Porozumienie (dawniej Polska Razem), który z kolei przytoczył wrześniową wypowiedź czeskiego ministra ds. Unii Europejskiej Aleša Chmelara.

– To jest kwestia wewnętrzna, która musi zostać rozstrzygnięta wewnętrznie w oparciu o kompromis czy też konsensus wypracowany w krajowej dyskusji – mówił trzy miesiące temu Czech podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy pytany o stanowisko ws. sporu Komisji Europejskiej z Polską dotyczącego praworządności. Jak wówczas dodawał, istnieją „inne instrumenty, które mogą posłużyć wyjaśnieniu sytuacji po obu stronach”, dlatego Czechy „nie popierają dziś uruchomienia art. 7”.

Prezydent Rumunii obawia się, że jego kraj będzie następny po Polsce

Rumuński prezydent Klaus Iohannis ostrzegł, że wobec jego kraju Komisja Europejska także może zastosować art. 7. unijnego traktatu w związku z obawą o naruszenie praworządności. Rządzący w Rumunii socjaldemokraci także forsują poważne zmiany w systemie sprawiedliwości. Chodzi jednak nie tylko …

 

Czechy: „Wyrwane z kontekstu twierdzenia z września”

Dziś do wtorkowego wpisu Saryusza-Wolskiego odniósł się sam Chmelar.

„Te wyrwane z kontekstu stwierdzenia pochodzą z września, kiedy był jeszcze czas na zastanowienie się nad wetami prezydenta Dudy i mieliśmy nadzieję na szczęśliwe rozstrzygnięcie. Teraz jest to mniej jasne. Nadal bylibyśmy szczęśliwi, gdyby Polska rozwiązała tę kwestię wewnętrznie, lecz minęły trzy miesiące i niewiele się zmieniło” – napisał na Twitterze.

„Czechy pod presją” – skomentował odpowiedź Chmelara Saryusz-Wolski.

 

Artykuł opublikowany w ramach partnerstwa EURACTIV.pl z Gazetą Wyborczą.