Czechy: Petr Fiala zaproponował skład rządu. Problemem jedna kandydatura

Czechy, koalicja, rząd, Petr Fiala, umowa

Przywódcy pięciu partii, które utworzą nowy rząd, po podpisaniu umowy koalicyjnej / Zdjęcie: Twitter [@ODScz]

Nominowany na premiera Petr Fiala zaprezentował Milošowi Zemanowi proponowany skład swojego rządu. Prezydent ma zastrzeżenia tylko do jednej kandydatury.

 

Lider Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Petr Fiala przedstawił przebywającemu w szpitalu prezydentowi Milošowi Zemanowi propozycję składu swojego rządu, złożonego z prawicowej koalicji Spolu, a także Burmistrzów i Niezależnych (STAN) oraz Partii Piratów. Teraz, jak przekazano, Zeman ma spotykać się po kolei z każdym z kandydatów na ministrów.

Czechy chcą pomóc Polsce w ochronie granic. Przyszły rząd krytykuje poprzedników

Czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek potwierdził, że rząd zaoferował już Polsce pomoc.

Kontrowersje wokół kandydata na szefa dyplomacji

Wygląda jednak na to, że prezydent zaakceptuje wszystkie kandydatury oprócz jednej: kandydatury na ministra spraw zagranicznych. Stanowisko to według propozycji Partii Piratów ma objąć Jan Lipavský.

Jest on politykiem krytycznie nastawionym wobec Rosji i Chin i opowiada się za zaostrzeniem czeskiej polityki wobec tych krajów. Prawdopodobnie właśnie te poglądy są prawdziwą przyczyną znanego z prorosyjskich sympatii Zemana.

Fiala póki co nie zgadza się jednak wymianę kandydata. „Nie chcę spekulować o zamianach. Wszystkie nazwiska są w porządku, skład (rządu – red.) jest dobry”, ocenił, cytowany przez portal Brno Daily.

Czechy na nienajlepszej drodze do zielonej transformacji. Nowy rząd to zmieni?

“Problem polega na tym, że postawa władz wobec wycofania się z węgla pozostaje niejasna”, wyjaśnia Zuzana Vondrová z czeskiego Centrum Transportu i Energetyki.

Kto znajdzie się w nowym rządzie?

Nowy czeski rząd ma składać się z 18 ministerstw. Według uzgodnień między koalicjantami kierowanej przez Fialę ODS oprócz stanowiska premiera ma przypaść pięć ministerstw. Burmistrzowie i Niezależni otrzymają cztery resorty. Lider tego ugrupowania Vit Rakušan ma zostać pierwszym wicepremierem i szefem MSW.

Unia Chrześcijańska i Demokratyczna – Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-ČSL) otrzyma trzy stanowiska ministerialne, tyle samo, co Partia Piratów. Szef KDU-ČSL Marian Jurečka ma być ministrem pracy i spraw społecznych, a lider Piratów Ivan Bartoš – ministrem rozwoju regionalnego i cyfryzacji.

Najmniej, bo tylko dwa ministerstwa, obejmie partia Tradycja Odpowiedzialność Dobrobyt 09 (TOP 09), której szefowa Markéta Pekarová Adamová została w ubiegłym tygodniu wybrana na przewodniczącą Izby Poselskiej.

Petr Fiala wymienił trzy priorytety swojego rządu. Będą to walka z pandemią, przeciwdziałanie wysokim cenom energii i rewizja projektu budżetu, który przyszły premier uznał za „nie do przyjęcia” w obecnym kształcie i stwierdził, że doprowadzi on do bardzo wysokiej inflacji.