Cypr: Będzie druga tura wyborów prezydenckich

Nikos Anastasiades, źródło Wikipedia

Nikos Anastasiades, źródło Wikipedia

Urzędujący centroprawicowy prezydent Nikos Anastasiades wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich na Cyprze. W drugiej zmierzy się z niezależnym, ale wspieranym przez lewicę Stavrosem Malasem. Odpadł natomiast centrysta Nikolas Papadopoulos, który sprzeciwiał się rozwiązaniom przedstawianym podczas ostatnich rozmów na temat zjednoczenia wyspy.

 

Prezydent Nikos Anastasiades zdobył 35,5 proc. głosów. Na popieranego przez lewicową partię Postępową Partię Ludzi Pracy (AKEL) Stavrosa Malasa zagłosowało 30,25 proc. uprawnionych osób, zaś na lidera Partii Demokratycznej (DIKO) Nikolasa Papadopoulosa – 25,74 proc. Kandydat ultranacjonalistycznego, współpracującego blisko z grecką Złotą Jutrzenką, Narodowego Frontu Ludowego (ELAM) Christos Christou uzyskał zaś 6,65 proc. poparcia.

Żaden z pozostałych pięciu kandydatów nie zdobył więcej niż 3 proc. głosów.  Frekwencja wyniosła 71,4 proc. I była rekordowa niska jak na wybory prezydenckie. W 2013 r. zagłosowało, dla porównania, 83,14 proc. uprawnionych osób. Anastadiades i Malas zmierzą się w drugiej turze wyborów 4 lutego. Tak samo było w 2013 r. Wówczas triumfował Anastasiades.

Zwolennicy federacji w drugiej turze

Przejście do drugiej tury wyborów urzędującego prezydenta było spodziewane. Sondaże jednak wskazywały na bardzo niewielką różnicę miedzy Malasem a Papadopoulosem. Gdy spływały pierwsze wyniki wydawało się, że tych dwóch kandydatów dzielić będą ułamki procent. Ostatecznie prawie 5 proc. więcej poparcia zdobył Malas. W jego sztabie pierwsze wyniki przyjęto więc z entuzjazmem.

Kampania wyborcza na Cyprze w dużej mierze dotyczyła kwestii zjednoczenia podzielonej od 1974 r. wyspy. W wyniku tureckiej inwazji północ oddzieliła się. Powstała tam nieuznawana międzynarodowo Turecka Republika Cypru Północnego. Zamieszkują ją głównie Turcy. Tylko zamieszkałe przez Greków południe jest uznawane na arenie międzynarodowej za prawowitą Republikę Cypryjską. Choć formalnie cała wyspa należy do Unii Europejskiej, w praktyce tylko południe korzysta z członkostwa. Na oficjalnych mapach UE Cypr pokazywany jest jednak w całości.

Od lat toczą się trudne rozmowy na temat zjednoczenia wyspy. Ostatnia ich runda, prowadzona w Szwajcarii pod egidą ONZ, zakończyła się fiaskiem w lipcu 2017 r. Strony nie porozumiały się m.in. co do roli jaką w nowej sytuacji miałaby odgrywać Turcja.

Nie będzie zjednoczenia Cypru

Rozmowy prowadzone w celu zjednoczenia podzielonego od 1974r. Cypru upadły we wczesnych godzinach porannych w piątek 7 lipca. Poinformował o tym „bardzo zasmucony” sekretarz generalny ONZ António Guterres.
 

„Z przykrością donoszę, że pomimo silnego oddania i zaangażowania każdej ze stron konferencja …

Wybory jako probierz nastrojów ws. zjednoczenia

Zarówno Anastasiades, jak i Malas popierają omawiane w ostatnich latach rozwiązanie oparte na utworzeniu na Cyprze federacji składającej się dwóch odrębnych i osobno zarządzanych części. Z kolei Papadopoulos, mimo centrowych poglądów, w kwestii zjednoczenia opowiada się za rozwiązaniami bliższymi nacjonalistom. Jest przeciwny prezentowanym podczas ostatnich negocjacji rozwiązaniom. Przejście Anastasiadesa i Malasa do drugiej tury wyborów prezydenckich uznane zostało za poparcie Cypryjczyków dla zjednoczenia wyspy. „Dwie trzecie cypryjskich Greków poparło kandydatów otwarcie nawołujących do rozwiązania federacyjnego” – ogłosiło lobbujące za taką formą zjednoczenia stowarzyszenie „Zjednoczenie Cypru Natychmiast”.

Ponieważ druga tura wyborów prezydenckich na Cyprze odbędzie się już za tydzień, nie ma wiele czasu na kampanię wyborczą. Kandydaci, których w pierwszej turze dzieliła nieduża różnica głosów, muszą starać się przekonać do siebie zwolenników pozostałych kandydatów. Papadopoulos na razie nie wezwał do poparcia któregokolwiek z nich. „Mam nadzieję, że ludzie nie pożałują swojego niedzielnego wyboru” – powiedziała rzeczniczka Papadopoulosa Anna Prokopiou. Z kolei Christos Christou oraz jego partia ELAM zapowiedzieli przygotowanie specjalnego kwestionariusza na temat polityki wewnętrznej i zagranicznej, który zostanie niebawem przesłany Anastasiadesowi i Malasowi. Nacjonaliści dopiero na podstawie ich odpowiedzi zadecydować mają o tym kogo oficjalnie poprą.

Komisja szuka „europejskiego rozwiązania” dla podzielonego Cypru

Przewodniczący Komisji Europejskiej napisał list do obu prezydentów na Cyprze nawołując do „europejskiego” rozwiązania. Nie jest jednak do końca jasne co ma na myśli formułując to określenie.
 

Doniesienia z Aten i Nikozji potwierdziły, że prezydent Cypru Nicos Anastasiades otrzymał wczoraj (27 …