Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 7 maja

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Owocny szczyt Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w Bratysławie. Polska „lokomotywą gospodarczą” zdaniem ważnego unijnego urzędnika, a w Turynie bojkot Międzynarodowych Targów Książki z powodu neofaszystowskiego wydawnictwa – między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

BRATYSŁAWA

Odważne pomysły na Partnerstwo Wschodnie. „Intensywne i owocne” rozmowy przedstawicieli sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego i Grupy Wyszehradzkiej w obecności rumuńskiego ministra spraw zagranicznych Teodora Meleșcanu, komisarza UE ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa Johannesa Hahna i Sekretarza Generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Helga Schmida, odbyły się w Bratysławie. Wczorajsze spotkanie było już dziewiątym tego typu i miało miejsce w przeddzień 10. rocznicy powołania Partnerstwa Wschodniego. 

Słowacki minister spraw zagranicznych Miroslav Lajčák powiedział, że politycy dyskutowali nad „szeregiem bardzo konkretnych i, w niektórych przypadkach, bardzo śmiałych pomysłach”. Dodał, że spotkanie w Bratysławie było ważnym etapem przygotowującym do zaplanowanego na przyszły tydzień spotkania UE-Partnerstwo Wschodnie. Komisarz Johannes Hahn podkreślił, że „wciąż jest wiele do zrobienia, a naszym celem jest poprawa relacji, warunków życia i służenie ludziom”.

BRUKSELA

Duży popyt, ale słabo opłacany. Kilka tysięcy belgijskich pracowników z sektora socjalnego będzie dziś domagać się na ulicach Brukseli podniesienia płać. W ciągu najbliższych kilku lat na emeryturę przejdzie od 30 do 40 tys. pracowników. „Ktoś będzie musiał zastąpić tych wszystkich pedagogów, opiekunów czy pracowników medycznych” – powiedział Jan-Piet Bauwens z Unii Socjalistycznej.

LONDYN

Internetowe reklamy polityczne. Reklama polityczna wymaga „zmian w prawie”, powiedziała dyrektor ds. Regulacji w Komisji Wyborczej Louise Edwards, w wywiadzie dla BBC. Zmiany są potrzebne, aby „partie i działacze mogli powiedzieć wprost kto ich sponsoruje oraz kto jest promowany”.

BERLIN

Duże zainteresowanie wyborami europejskimi. Sondaż zlecony przez publiczną telewizję ARD wskazuje, że 17 proc. respondentów jest „bardzo mocno zainteresowanych” wyborami do Europarlamentu, a 36 proc. „bardzo zainteresowanych”. 37 proc. przyznało, że wybory „mniej ich interesują”, natomiast 10 proc. „nie wyraziło zainteresowania” głosowaniem. Dla porównania w maju 2014 r. 8 proc. badanych było „bardzo mocno zainteresowanych”. 27 proc. „bardzo”, 48 proc. „mniej” i 16 proc. „wcale”.

PARYŻ

Francuski rząd wreszcie okazuje zainteresowanie wyborami do Parlamentu Europejskiego. Prezydent Macron spotkał się w poniedziałek w Pałacu Elizejskim z holenderskim premierem Markiem Rutte. Przywódcy rozmawiali m. in. o współpracy partii Naprzód Republiko! (LREM), koalicyjnego Ruchu Demokratycznego (MoDem) oraz Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji premiera Rutte w ramach jednej frakcji w nowym Parlamencie Europejskim. Holenderski premier jest przeciwny wizji budżetu strefy euro autorstwa prezydenta Francji.

MADRYT

Hiszpański sąd zezwala Puigdemontowi na start w wyborach. Sąd Administracyjny w Madrycie orzekł w poniedziałek, że były Kataloński premier może wystartować w wyborach do PE. Zielone światło otrzymali także byli członkowie rządu regionalnego Clara Ponsatí i Antoni Comín. Sąd powołując się na niedzielną decyzję Hiszpańskiego Sądu Najwyższego orzekł, że nawet jeśli wymieniona trójka jest uciekinierami hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości, nie przeszkadza im to, by wystartowali w wyborach. 

RZYM

Faszyści na targach książki. Kontrowersje wokół Międzynarodowych Targów Książki w Turynie. Wśród wystawców ma znaleźć się neofaszystowska firma wydawnicza Altaforte. Wielu dziennikarzy i pisarzy postanowiło odwołać swój udział w targach.

Wydawca Franco Polacchi powiedział, że „jest faszystą i czuje się z tym komfortowo”. Dodał, że antyfaszyzm jest prawdziwym złem we Włoszech. Altaforte zamierza w najbliższym czasie wydać wywiad-rzekę z wicepremierem Matteo Salvinim.

WARSZAWA

Oettinger o polskiej gospodarce. „Pomimo wielu wątpliwości co do rządów prawa w Polsce, należy przyznać, że Polska gospodarka jest lokomotywą gospodarczą”, powiedział Guenther Oettinger, komisarz UE ds. budżetu. Jako przykład, urzędnik wskazał na niski poziom bezrobocia.

PRAGA

Partnerstwo Wschodnie priorytetem. Według czeskiego ministra spraw zagranicznych Tomáša Petříčka UE powinna zacieśnić współpracę z państwami Partnerstwa Wschodniego (Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą), zwłaszcza w dziedzinie infrastruktury. Petříček powiedział, że dla Republiki Czeskiej program jest jednym z priorytetów w polityce zagranicznej. 

Porozumienie w sprawie energii jądrowej. Minister przemysłu Karel Havlíček zaznaczył, że Republika Czeska powinna wynegocjować z UE umowę dotyczącą budowy nowej elektrowni jądrowej. „Po prostu nie możemy budować farm wiatrowych tak, jak robią to w Niemczech”, podkreślił Havlíček odnosząc się do kontrargumentów przypominających, że Bruksela traktuje atom jako „brudne źródło energii”. 

BUKARESZT

Deklaracja z Sybina. Donald Tusk zaprosił oficjalnie przywódców państw UE na nieformalny szczyt w rumuńskim Sybinie, aby „omówić plany strategiczne Unii w nadchodzących latach”. Przewodniczący RE proponuje zawrzeć deklarację z Sybina, aby wysłać przesłanie o jedności i zaufaniu do wspólnego działania w ciągu kolejnych pięciu lat.

Brak zainteresowania Europejską Urzędem ds. Pracy. Rumunia nie należy do krajów, które złożyły wniosek o przyjęcie siedziby Europejskiego Urzędu ds. Pracy. Cypr, Bułgaria, Łotwa i Słowacja to cztery z państw, które przesłały kandydaturę do 6 maja. Rumunia nie gości obecnie żadnej agencji europejskiej.

ATENY

Parlamentarne przepychanki. Dyskusja nad głosowaniem w sprawie wotum zaufania dla rządu rozpocznie się w środę w Parlamencie. Głosowanie zaplanowano na piątkową noc. Opozycja zdecydowała się na ten ruch zachęcona słowami premiera Alexisa Tsiprasa, który zaznaczył, że każde wotum nieufności wobec członka rządu spotka się z apelem o wotum zaufania. Przywódca Nowej Demokracji Kyriakos Mitsotakis wystąpił o wotum nieufności wobec pełniącego obowiązki ministra zdrowia Pavlosa Polakisa po jego słowach na temat niepełnosprawności jednego z kandydatów do PE. Słowa, uznane za obraźliwe, wywołały falę komentarzy zarówno opinii publicznej, jak i w szeregach rządzącej Syrizy.

Dyskusja w Parlamencie opóźni długo oczekiwane uchwalenie ustawy dotyczącej regulacji zaległości wobec organów podatkowych i funduszy ubezpieczeń społecznych w maksymalnie 120 ratach.

NIKOZJA

Tureckich poszukiwań ropy i gazu ciąg dalszy. Rządowi urzędnicy są usatysfakcjonowani silnym wsparciem ze strony UE, USA i innych krajów w kwestii poszukiwania przez Turcję ropy i gazu u brzegów Cypru.

72 kandydatów do PE. 72 osoby powalczą o 6 mandatów w majowych wyborach do PE. Będą reprezentować 13 partii i koalicji. Do wyborów zgłosiło się także trzech kandydatów niezależnych.

SOFIA

Kościół prawosławny ignoruje modlitwę ekumeniczną. Drugi dzień wizyty papieża Franciszka w Bułgarii upłynął pod znakiem wizyty głowy kościoła katolickiego w ośrodku schronienia dla uchodźców w Sofii, gdzie doszło do spotkania z około 50 mieszkańcami, którym pomaga katolicka organizacja charytatywna. Bułgarskie media doniosły, że w niecałe dwa dni papież znalazł czas na wizytę w ośrodku dla uchodźców, podczas gdy przedstawiciele kościoła prawosławnego nigdy nie zwracali na taką instytucję uwagi. Po południu w centralnej części Sofii zorganizowano modlitwę ekumeniczną, która poprowadził papież z przedstawicielami gminy żydowskiej, duchownymi muzułmańskimi i protestanckimi. Zabrakło jedynie przedstawiciela Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego.

ZAGRZEB

Problemy z reformą emerytalną. Związki zawodowe zbierają podpisy pod referendum w sprawie reformy emerytalnej. Skupiają się wyłącznie na granicy wieku. Hasłem „67 to za dużo”. Jednak problem systemu emerytalnego jest znacznie głębszy. Media podają, że ok. 175 tys. emerytów ma przywileje. Stanowi to 1/7 wszystkich pobierających świadczenia. To znacznie więcej niż średnia w UE. Chorwacja przeznaczy w tym roku dodatkowy miliard dolarów na przywileje emerytalne. MFW i Bank Światowy zwracają uwagę, że reforma systemu ma kluczowe znaczenie dla kontynuacji ożywienia gospodarczego.

Po Bułgarii czas na Chorwację. Wicepremier i minister rolnictwa Tomislav Tolušić nie zadeklarował w oświadczeniu majątkowym rzeczywistej wielkości swego domu. Zamiast 330 metrów kwadratowych, oświadczył, że posiada 160. Chorwackie media doniosły, że Tolušić w czasie pełnienia funkcji przewodniczącego samorządu lokalnego, przyznał zamówienia o wartości miliona kun firmie, która zbudowała jego dom. Inny z ministrów odpowiedzialny za skarb państw, Goran Marić zadeklarował trzykrotnie niższą wartość swojego apartamentu nad morzem. Bułgarskie standardy?

LUBLANA

Słoweńska armia problemem politycznym. Premier Marjan Šarec oczekuje od ministra obrony Karla Erjaveca sprawozdania odnośnie konkluzji komisji parlamentarnej ds. Wywiadu i Bezpieczeństwa (Knovs) w sprawie zastąpienia Miha Škerbinca, dowódcy Słoweńskiej Służby Dowodzenia (SV). Knovs twierdzi, że Erjavec nadużył służb wywiadu wojskowego w celu zwolnienia Škerbinca SV poprosiła o zastąpienie ministra. Erjavec jest liderem Partii Emerytalnej. Jego dymisja może wywołać problemy ze stabilnością rządu. Koalicja utraci większość w parlamencie. 

SARAJEWO

Spotkanie EBOR. Dziś rozpocznie się doroczne spotkanie prezesów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Sarajewie. Mottem spotkania jest „połączenie regionu w celu silniejszego wzrostu”. Spotkaniu będzie towarzyszyło forum biznesowe. EBOR zainwestował w 2018 r. 200 mln euro w BiH. W tym roku oczekiwane są kolejne inwestycje opiewające na 100 mln euro. W latach 90 EBOR zainwestował łącznie w Państwach Bałkanów Zachodnich 12 miliardów euro.

BELGRAD

Szkodliwe cła. Minister handlu Rasim Ljajić powiedział, że według szacunków szkody spowodowane przez cła taryfowe na przywóz towarów z Serbii do Kosowa wyniosą około 500 milionów euro. Według niego, w dłuższej perspektywie, poza utratą przychodów, serbskie przedsiębiorstwa stracą klientów na rynku. Cła mają także wymiar polityczny. Zablokowały dialog między Belgradem a Prisztiną.