Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 30 kwietnia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Bułgaria marzy o gazowej niezależności, Brytyjczycy planują podwyższyć czesne dla studentów z państw UE, a na Słowacji zapadła decyzja w sprawie neofaszystowskiej partii Mariana Kotleby – między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

SOFIA

Marzenia o LNG. Bułgarski premier Bojko Borysow powiedział w poniedziałek, że jego kraj może importować LNG z USA, gdyby cena okazała się konkurencyjna. Premier przyznał jednak, że rozmowy w tej sprawie dopiero się zaczynają.

Borysow podkreślił, że 20 maja rozpocznie się budowa połączenia gazowego między Bułgarią a Grecją. Rurociąg będzie dostarczał m. in. azerski gaz z Południowego Korytarza Gazowego, ale w razie potrzeby mógłby również obsługiwać dostawy skroplonego gazu z USA do hubu gazowego „Bałkany”, który powstanie w pobliżu portu w Warnie.

Bułgaria jest w 100 proc. zależna od rosyjskiego gazu. Do tej pory służyła głównie jako kraj tranzytowy rosyjskiego surowca do Turcji. Jednak gdy tylko ruszy drugi odcinek rurociągu Turkish Stream, oczekuje się, że Rosja zakończy tranzyt przez Ukrainę, a Bułgaria otrzyma dostawy przez Turcję.

Początkowym zamiarem Moskwy było doprowadzenie gazu do Warny przez tzw. gazociąg South Stream, lecz Komisja Europejska znalazła wiele nieprawidłowości w bułgarsko-rosyjskim porozumieniu międzyrządowym i projekt, jak na razie, upadł.

LONDYN

Wyższe czesne dla studentów po brexicie? Po wiadomości, że rząd Wielkiej Brytanii planuje po brexicie podwyższyć koszty czesnego dla studentów z UE zapisujących się na angielskie uniwersytety, lider ALDE Guy Verhofstadt stanął w obronie europejskich żaków.

„Jesteśmy zaskoczeni możliwą drastyczną podwyżką czesnego dla studentów z państw UE”, napisał Verhofstadt w liście do premier Theresy May. Dodał, że gdyby takie środki zostały przyjęte „ograniczyłoby to możliwości zdobywania wykształcenia przez młode pokolenie”.

BERLIN

Koszty pracy w Niemczech powyżej średniej UE. Według nowych danych średni koszt roboczogodziny w Niemczech wzrósł o 2,3 proc w 2018 r. do 35 euro, co daje szóste miejsce w skali UE. Godzina pracy kosztowała w Niemczech o 32 proc. więcej niż średnia innych państw Wspólnoty w 2018 r.

PARYŻ

Kolejne kontrowersje wokół Nathalie Loiseau. Główna postać tegorocznej kampanii Naprzód Republiko! (LREM) w wyborach do europarlamentu została oskarżona o banalizowanie homofobii w komiksie, którego jest współautorką. Krytycy sugerują, że w części poświęconej „różnorodności” przedstawiono homofobię jako część różnorodności kulturowej państw UE.

Zaledwie kilka dni temu wyszło na jaw, że Loiseau podczas studiów sympatyzowała ze skrajną prawicą.

MADRYT

Powyborcze scenariusze. Mając 123 mandaty w 350-osobowej izbie niższej parlamentu, premier Pedro Sanchez stanął przed dylematem utworzenia rządu koalicyjnego z liberalną partią Obywatele (Ciudadanos), lewicową Unidas Podemos oraz jedną z partii regionalnych lub  wybrania rządu mniejszościowego.

Koalicja z Obywatelami wydaje się być mało prawdopodobna, chociaż obie strony są otwarte na rozmowy. Decyzja może jednak zapaść dopiero po 26 maja, tzn. po wyborach lokalnych, regionalnych oraz unijnych.

Lider Podemos Pablo Iglesias wyraził zadowolenie z wyników wyborów, ponieważ „blok postępowych partii zgromadził większą liczbę mandatów niż ugrupowania prawicowe”.

W zgoła innej sytuacji znajduje się Partia Ludowa (PP). Ugrupowanie, któremu przewodzi Pablo Casado, uzyskało najgorszy wynik w 40-letniej historii hiszpańskiej demokracji, uzyskując 66 mandatów. Przed Casado trudne tygodnie: obrona przywództwa w partii oraz statusu największej formacji opozycyjnej.

ATENY

Grecki minister finansów o hiszpańskich wyborach. Euclid Tsakalotos nazwał wynik wyborczy hiszpańskiej Partii Ludowej (członka frakcji Europejskiej Partii Ludowej) „pierwszym sukcesem sojuszu Manfreda Webera i Kyriakosa Mitsotakisa (lidera greckiej konserwatywnej opozycji)”.

Grecki minister dodał, że Europa Południowa porzuciła neoliberalizm i wezwał jednocześnie zwycięskich hiszpańskich socjalistów (PSOE) do utworzenia postępowego rządu przeciwko skrajnie prawicowej partii Vox.

Facebook blokuje skrajną prawicę. W ramach walki z mową nienawiści, amerykański gigant postanowił nie dopuścić do wyświetlania się powiadomień pochodzących z oficjalnej strony skrajnie prawicowej partii Złoty Świt. Decyzja jest motywowaną „naruszeniem warunków serwisu”.

WARSZAWA

Co z Polexitem? Były premier Leszek Miller zakwestionował słowa Jean-Claude Junckera, że „Polexit” jest mało prawdopodobny. Miller powiedział, że rządzące Prawo i Sprawiedliwość powoli zbliża się do wyprowadzenia Polski z UE, utrzymując kraj na najniższym możliwym poziomie integracji z UE.

Z drugiej strony, lider PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że każdy „patriotyczny Polak” powinien wspierać członkostwo Polski w UE, gdyż jest korzystne dla rozwoju państwa. Juncker z kolei ujawnił, że chciał spotkać się z Kaczyńskim rok temu, ale jego oferta została odrzucona.

PRAGA

Protesty przeciwko Babiszowi. 29 kwietnia tysiące obywateli wyszły na ulice czeskich miast, by sprzeciwić się decyzji premiera Andreja Babisza o mianowaniu Marii Benešovej, bliskiej sojuszniczki prezydenta Milosa Zemana, nowym ministrem sprawiedliwości. Opozycja twierdzi, że jest to atak na niezależne sądownictwo.

Co z jakością żywności? Republika Czeska nie jest zadowolona z ostatecznej wersji przepisów UE dotyczących podwójnej jakości żywności. Dlatego ministerstwo rolnictwa zaproponowało zakazanie tej praktyki i nałożenie grzywny w wysokości do 2 milionów euro dla każdej firmy dopuszczającej się takich praktyk.

BRATYSŁAWA

Kotleba może działać. Sąd Najwyższy Słowacji odrzucił wniosek o rozwiązanie skrajnie prawicowej Partii Ludowej Nasza Słowacja (LSNS), której członkowie m. in. negują Holocaust oraz mają liczne oskarżenia kryminalne.

Prokurator Generalny Jaromír Čižnár złożył pozew w maju 2017 r., twierdząc, że jest to „partia ekstremistyczna o tendencjach faszystowskich”. Sędziowie stwierdzili jednak, że wnioskodawca nie przestawił wystarczających dowodów na zagrożenie partii, której lideruje Marian Kotleba.

BELGRAD

Niewłaściwe wydatkowanie publicznych pieniędzy. Według serbskiej State Audit Institution, w ostatnich latach niewłaściwie wydano 1,83 miliarda euro środków budżetowych. Beneficjentami środków publicznych były gminy, przedsiębiorstwa publiczne, służby społeczne i instytucje opieki zdrowotnej.

Merkel i Macron. Kosowo i Serbia zgodziły się na szczycie w Berlinie, aby wznowić rozmowy po tym, jak przywódcy Francji i Niemiec ostrzegli ich, że rozwiązanie sporu jest kluczowe dla przyszłych kontaktów z UE. Przywódcy obu bałkańskich państw stwierdzili, że umowa o zmianie nazwy Macedonii Północnej stanowi wzór dla regionu.

ZAGRZEB

Czy Chiny pomogą zagrożonej stoczni. Chorwacki premier Andrej Plenković powiedział, że rozmowy z przedstawicielami China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC) na temat stoczni Ulijanka były „bardzo merytoryczne, szczegółowe i otwarte”. Hu Wenming, dyrektor generalny CSIC, powiedział, że w niedługim czasie analitycy wynajęci przez firmę wydadzą opinię na temat ewentualnego przedsięwzięcia biznesowego.