Chiny nałożą kolejne ograniczenia na Hongkong? Władza tylko dla „patriotów”

Chiny, Carrie Lam, Xia Baolong, Xi Jinping, demokracja, prawa człowieka, protesty,

Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych ma zebrać się, by ogłosić triumf Chin w walce z koronawirusem, przedstawić plany gospodarcze oraz nałożyć nowe ograniczenia na Hongkong. / Zdjęcie: Foreign, Commonwealth & Development Office [flickr]

W piątek (5 marca) rozpocznie się Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych. Chiński parlament ma zebrać się, by ogłosić triumf Chin w walce z koronawirusem, przedstawić plany gospodarcze oraz… nałożyć nowe ograniczenia na Hongkong.

 

 

„Najbardziej znaczącym i naglącym zadaniem w celu umocnienia rządów patriotów jest poprawienie odpowiednich systemów, szczególnie systemu wyborczego” – miał powiedzieć w lutym br. Xia Baolong, szef biura ds. Hongkongu i Makau.

Wyjaśnił, że bycie patriotą oznacza „kochanie Chińskiej Republiki Ludowej”. Dlatego należy wykluczyć wszystkie „luki prawne”, które mogłyby dać wpływy domniemanym przeciwnikom Chin. Jego zdaniem, reformy w tym zakresie musi przeprowadzić rząd centralny, a ponadto powinny dotyczyć one także sądownictwa.

Zapowiadane zmiany prawne mogą ograniczyć udział strony demokratycznej w sprawowaniu władzy w Specjalnym Regionie Administracyjnym oraz będą kolejnym naruszeniem zasady „jeden kraj, dwa systemy”, zgodnie z którą Chińska Republika Ludowa powinna szanować autonomię Hongkongu.

Jak podaje „The Guardian”, reformy mają szczególnie wpłynąć na proces wyboru członków Rady Legislacyjnej, ale także na skład komitetu wybierającego najwyższego przedstawiciela regionu. Obecnie komitet jest tworzony również przez radnych dystryktów, wśród których większość należy do reprezentantów obozu demokratycznego.

Urzędująca szefowa hongkońskiej administracji Carrie Lam nie zgodziła się z osobami, które ostrzegają przed kolejnymi ograniczeniami swobód Hongkończyków.

„Jeśli już używamy słowa opresja, to jest to opresja w stosunku do tych, którzy walczą o niepodległość Hongkongu; którzy próbowali zepchnąć Hongkong w przepaść przemocy i tych którzy zapominają o swoim pochodzeniu, nie uznają się za Chińczyków i spiskują z zagranicznymi organizacjami politycznymi, by zniszczyć Hongkong” – zaznaczyła Lam.

Wynikiem ubiegłorocznego Ogólnochińskiego Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych była ustawa o bezpieczeństwie, która zabroniła m.in. spiskowania przeciwko władzom państwowym, działalności terrorystycznej i wywrotowej.

Została wprowadzona z pominięciem hongkońskiego procesu ustawodawczego, a rządzący tłumaczyli, że miała ograniczyć trwające od 2019 r. protesty i przywrócić stabilność. 28 lutego 2021 r. na jej mocy skazano 47 prodemokratycznych aktywistów, którzy mogą w więzieniu spędzić dożywocie. Więcej szczegółów TUTAJ.

Oprócz kwestii związanych z Hongkongiem, przedstawiciele chińskich władz mają ogłosić kolejny pięcioletni plan gospodarczy oraz poruszyć temat osiągnięcia neutralności klimatycznej państwa do 2060 r.

Hongkong: Zamieszki po wprowadzeniu ustawy o bezpieczeństwie. Są pierwsi zatrzymani na mocy nowego prawa

W Hongkongu znów doszło do ulicznych zamieszek. Wybuchły one po protestach przeciw narzuconej dawnej brytyjskiej kolonii przez Pekin nowej ustawie o bezpieczeństwie. Doszło już do pierwszych zatrzymań na mocy nowego prawa.