Qin Gang nowym ambasadorem Chin w Stanach Zjednoczonych / USA w skrócie

Flaga Chin, źródło: Flickr

Dyplomata jest już w drodze do Waszyngtonu. / źródło: Flickr [Max Braun]

Chińskie sankcje są pierwszym użyciem przyjętej w czerwcu „ustawy antysankcyjnej” | Porozumienie Waszyngtonu i Berlina w sprawie Nord Stream 2 |

 • Wielka gwiazda amerykańskiego sportu i jedna z najwybitniejszych gimnastyczek wszechczasów Simone Biles wycofała się z czwartkowego wieloboju indywidualnego, aby skupić się na swoim zdrowiu psychicznym, ogłosiła w środę (28 lipca) federacja USA Gymnastics. Biles wcześniej nie dokończyła zawodów drużynowych z powodu „problemów medycznych”. Jeszcze nie wiadomo, czy Amerykanka weźmie udział w zawodach, które odbędą się w przyszłym tygodniu. (PNa)
 • W Kongresie rozpoczęła prace komisja badająca inwazję zwolenników byłego prezydenta Donalda Trumpa na Kapitol, do którego doszło 6 stycznia. Pierwszego dnia wysłuchała ona zeznań funkcjonariuszy, którzy usiłowali bronić gmachu. (PNa)
 • Prezydent Joe Biden ogłosi w czwartek (29 lipca) wymóg, aby wszyscy pracownicy federalni i kontrahenci zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub regularnie poddawali się testom. Jest to odpowiedź na szybko rozprzestrzeniający się wariant Delta, który odpowiada za większość nowych zakażeń w państwie. Podobne regulacje mogą objąć pracowników służby zdrowia. (SD)
 • Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, Lloyd Austin powiedział, że jest zaangażowany w rozwój konstruktywnych stosunków z Chinami i współpracę nad wspólnymi wyzwaniami w obliczu rosnących napięć między dwoma państwami. Oświadczenie miało miejsce podczas jego przemówienia w Singapurze we wtorek (27 lipca). (KW).
 • Floryda: Policja zidentyfikowała ostatnią, 98 ofiarę katastrofy wieżowca w Surfside na Florydzie. Tożsamość kobiety ustalono na podstawie badań DNA. Do zawalenia się wieżowca doszło ponad miesiąc temu, 23 czerwca. (KW).
 • Utah: w niedzielę (25 lipca) burza piaskowa doprowadziła do kolizji 22 pojazdów na autostradzie niedaleko miasta Kanosh. 8 osób zginęło. Do burzy pisakowej doszło pod koniec długiego weekedendu, kiedy autostrady były zatłoczone i ograniczona widoczność doprowadziła do wypadku. (KG)
 • We wtorek (27 lipca) sekretarz stanu USA Antony Blinken rozpocznie dwudniową wizytę w Indiach. Jednym z głównych tematów rozmów z władzami państwa mają być prawa człowieka. Rząd indyjskiego premiera Narendry Modiego stanął w obliczu zarzutów, że prowadził politykę podziałów i dyskryminował muzułmańską mniejszość. (SD)
 • Agencja Reutera informuje, że nowy ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych Qin Gang może zostać wkrótce ogłoszony. Dyplomata jest już w drodze do Waszyngtonu. (SD)
 • Dr Anthony Fauci, naczelny amerykański ekspert ds. chorób zakaźnych apeluje do Amerykanów o szczepienie się. W ostatnim czasie spadła liczba szczepień, a wzrosła liczba zakażeń, zwłaszcza wariantem Delta. Do tej pory 49% Amerykanów jest w pełni zaszczepionych. (KG)
 • Doszło do spotkania między amerykańskimi i chińskimi dyplomatami. Po spotkaniu wiceminister spraw zagranicznych Xie Feng powiedział, że Amerykanie traktują Chiny jak „wyimaginowanego wroga”. Polityk zaznaczył, że Stany Zjednoczone „nie są w stanie pouczać Chin o demokracji i prawach człowieka”, wskazując na historyczne traktowanie rdzennych Amerykanów przez Stany Zjednoczone i działania militarne USA. Strona amerykańska nie wydała jeszcze oświadczenia w tej sprawie. (SD)
 • Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego ogłosił, że Stany Zjednoczone wypowiadają dwie umowy firmom odpowiedzialnym za budowę muru na granicy. Piątkowe ogłoszenie opiera się na decyzji administracji o anulowaniu wszystkich kontraktów na budowę murów na granicy amerykańsko-meksykańskiej, które wykorzystywały fundusze pierwotnie przeznaczone na misje i funkcje wojskowe. Budowa jeszcze się nie rozpoczęła. (SD)
 • Seryjny morderca Rodney Acala, który został skazany na karę śmierci za zamordowanie 5 osób zmarł w sobotę (24 lipca) w szpitalu “z przyczyn naturalnych”. Acala został skazany na śmierć w 2010 r – pozbawiał on swoje ofiary życia poprzez torturowanie ich. Śledczy uważają, że liczba jego ofiar jest w rzeczywistości dużo większa, jednak nie udało się zdobyć wystarczających dowodów. Zwany był on także “randkowym zabójcą” – w 1978 r. wziął udział w programie telewizyjnym, będącym odpowiednikiem polskiej Randki w Ciemno. (KW).
 • Waszyngton: Prezydent Joe Biden zdecydował się w piątek (23 lipca) przekazać 1 mln. dolarów dla uchodźców z Afganistanu. Fundusz ma pomóc ofiarom konfliktu i osobom ubiegającym się o wizy migracyjne. Zgłosiło się po nie już blisko 20 tys. Afgańczyków, którzy współpracowali ze Stanami Zjednoczonymi jako tłumacze w trakcie trwania wojny. Teraz obawiają się jednak odwetu ze strony talibów, którzy przeprowadzili w ostatnim czasie szeroką ofensywę, wykorzystując przy tym wycofywanie się wojsk USA z kraju. Talibowie walczą o rozszerzenie swoich wpływów w kraju, a sam rząd obawia się, że kraj ponownie stanie się zagłębiem ekstremizmu i bazą ataków terrorystycznych. (KKW)
 • Floryda: Zakończyła się rozpoczęta 7 lipca (do tego dnia trwała akcja poszukiwawcza) akcja ratunkowa poszukiwania ciał w gruzach zawalonego wieżowca, poinformowali miejscowi strażacy Co najmniej 97 osób zginęło, gdy 12-piętrowy Champlain Towers South przeobraził się w ruinę w poranek 24 czerwca. Po miesiącu przeczesywania gruzów ratownicy twierdzą, że niewyjaśniony pozostał los jednej osoby. (PNa)
 • Chiny: Władze Chin nałożyły sankcje na podmioty w USA, w tym na byłego ministra handlu Wilbura Rossa, w odpowiedzi na amerykańskie sankcje związane z Hongkongiem – ogłosiło dziś MSZ w Pekinie. To pierwsze użycie przyjętej w czerwcu „ustawy antysankcyjnej”. Kontrsankcjami objęto sześć osób, w tym Rossa i dyrektor ds. Chin z organizacji praw człowieka Human Rights Watch (HRW) Sophie Richardson, a także jedną instytucję: organizację pozarządową Hong Kong Democracy Council (HKDC) z siedzibą w Waszyngtonie – wynika z komunikatu MSZ. Nie sprecyzowano, na czym kontrsankcje mają polegać. (MK)

 • Waszyngton: powołano nowego szefa ochrony Kapitolu. Stanowisko obejmie Tom Manger. Poprzedni szef ochrony siedziby Kongersu USA, Steven Sund zrezygnował po szturmie na Kapitol z 6 stycznia 2021 r. (KG)
 • Amerykański Departament Sprawiedliwości podjął w czwartek wniosek o wycofanie wszystkich zarzutów przeciwko chińskiej badaczce aresztowanej w zeszłym roku za oszustwa wizowe. Tang Juan, wizytująca badaczka z University of California Davis School of Medicine została aresztowana w lipcu zeszłego roku za rzekome ukrywanie swojej przynależności wojskowej. Prokuratorzy stwierdzili jednak, że zamierzają oddalić akt oskarżenia i opuścić proces, ale nie podali żadnych powodów. (SD)

Jest porozumienie USA i Niemiec ws. Nord Stream 2. Polska i Ukraina odrzucają układ Berlina z Waszyngtonem

Niemcy i USA zakończyły trwający od lat spór o gazociąg Nord Stream 2.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.