Chile: Kandydat lewicy Gabriel Boric nowym prezydentem

Boric, Chile-Chile-boric-kast-lula-castillo-peru-brazylia-ameryka-lacinska

Prezydent elekt Chile Gabriel Boric [@gabrielboric]

W niedzielnych (19 listopada) wyborach prezydenckich w Chile, kandydat lewicy Gabriel Boric wygrał w II turze ze skrajnie prawicowym José Antonio Kastem.

 

 

35-letni prezydent-elekt uzyskał 55,8 proc. głosów, przy 44,1 proc. jego konserwatywnego przeciwnika.

Frekwencja wyborcza w drugiej turze wyborów prezydenckich wyniosła 54 proc. Oznacza to kilkuprocentowy wzrost względem pierwszej tury, gdzie frekwencja wynosiła 47.3 proc. Jest to praktycznie dodatkowy milion głosów.

Po ogłoszeniu wyników wyborów, ogromna liczba Chilijczyków wyszła na ulice stolicy – Santiago de Chile, manifestując swoje wsparcie wobec nowego prezydenta.

Gratulacje z każdej strony sceny politycznej

„Właśnie rozmawiałem z Boriciem i pogratulowałem mu wielkiego sukcesu. Od dziś jest on prezydentem elektem Chile i zasługuje na cały nasz szacunek i konstruktywną współpracę. Chile jest zawsze na pierwszym miejscu”, powiedział po ogłoszeniu wyników wyborów José Antonio Kast.

Ustępujący w marcu 2022 r. centroprawicowy prezydent Sebastian Piñera zorganizował wideokonferencję z prezydentem elektem. Zaoferował mu pełne wsparcie swojego rządu podczas trzymiesięcznej transformacji administracji.

„Będziesz prezydentem wszystkich Chilijczyków i będziesz miał misję zjednoczenia wszystkich naszych rodaków. Wszyscy czujemy miłość do Chile, i wiem, że zrobisz wszystko, aby służyć krajowi”, mówił Piñera.

Również z krajów regionu Ameryki Łacińskiej płyną gratulacje w stronę Gabriela Borica. Jego wygrana jest przykładem odradzania się lewicowej różowej fali. Po Pedro Castillo w Peru, Alberto Fernandezie i Cristinie Fernández de Kirchner w Argentynie czy wzroście poparcia wobec Luiza Inácio Lula da Silva w Brazylii, przyszła pora na lewicowy rząd w Chile.

Dziś wybory prezydenckie w Chile: Wygra lewicowy lider czy kolejny Bolsonaro?

O głosy walczą kandydat skrajnej prawicy José Antonio Kast oraz lewicy Gabriel Borić.

Z kolei prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador podkreslił, że Boric „dał przykład dla Ameryki Łacińskiej i świata. To triumf demokracji”. Pedro Castillo z Peru pogratulował Boricowi licząc na zacieśnienie współpracy pomiędzy Peru a Chile. „Mój drogi przyjacielu, zwycięstwo, które odnieśliście, to zwycięstwo narodu chilijskiego i narodów latynoamerykańskich, które chcą żyć w wolności, pokoju, sprawiedliwości i godności! Walczmy dalej o jedność naszych narodów”.

Luiz Inácio Lula Da Silva, były prezydent Brazylii, który zamierza ponownie kandydować w wyborach, przesłał do sieci swoje zdjęcie z fioletową czapką z kampanii Borica z podpisem – „Gratuluję Boricowi wyboru na prezydenta Chile. Cieszę się z kolejnego zwycięstwa demokratycznego i postępowego kandydata w naszej Ameryce Łacińskiej. O budowę lepszej przyszłości dla wszystkich”. Lula wyraźnie nawiązuje do przeciwnika Borica i tym samym nawiązuje do prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro.