Charles Michel będzie kierował belgijskim rządem do wyborów

Charles Michel, źródło: kremlin.ru

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, źródło: kremlin.ru (CC BY 2.0)

Król Belgów Filip I przyjął rezygnację premiera Charlesa Michela. Jednocześnie poprosił go o pełnienie obowiązków szefa rządu do czasu majowych wyborów parlamentarnych.

 

Wybory parlamentarne w Belgii mają się odbyć 26 maja przyszłego roku.

Apel króla o rozsądek

Charles Michel ogłosił swoją rezygnację we wtorek (18 grudnia), ale Filip I nie przyjął jej od razu i do piątku konsultował swoją decyzję z przywódcami partii politycznych.

Przyjmując dymisję premiera, król Belgów zaapelował do polityków, by do czasu wyborów w sposób „rozsądny” reagowali na wyzwania dotyczące gospodarki, krajowej polityki finansowej i spraw międzynarodowych, a także by spełniali oczekiwania obywateli dotyczące kwestii społecznych i ekologicznych.

Według źródeł w w pałacu, na które powołuje się państwowy nadawca RTBF,  przywódcy partii politycznych w rozmowach z Filipem I zadeklarowali gotowość do zapewnienia sprawnego funkcjonowania rządu.

Kością niezgody ONZ-owski pakt migracyjny

Dwa tygodnie temu rząd Michela przekształcił się w mniejszościowy po wyjściu z koalicji jej największej partii – flamandzkich nacjonalistów Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA). Powodem było podpisanie przez belgijskie władze paktu ONZ ws. migracji.

Belgia: Koalicja rządowa w rozsypce. Będzie gabinet mniejszościowy

W akcie protestu przeciw planom podpisania przez premiera Belgii paktu migracyjnego ONZ koalicję rządową opuścił prawicowy Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA). Oznacza to, że rząd Charlesa Michela utracił większość w parlamencie. Będzie jednak rządził dalej jako gabinet mniejszościowy.
 
Po wyjściu z koalicji …

Jednak do dymisji zmusił premiera wniosek opozycji (socjaldemokratów i Zielonych) o wotum nieufności dla jego mniejszościowego gabinetu, który miał duże szanse przyjęcia w parlamencie.

Belgia: Premier podał się do dymisji

Charles Michel zrezygnował z urzędu premiera po tym, gdy w parlamencie opozycja złożyła wniosek o wotum nieufności wobec jego mniejszościowego rządu. Wcześniej koalicja rządowa rozpadła się z powodu sporu o pakt migracyjny ONZ.
 
W wyniku tego sporu poparcie dla rządu wycofał prawicowy …

Większość państw ONZ- 164 –  przyjęła 10 grudnia w Marrakeszu niewiążący pakt ws. migracji. Dokument ten po raz pierwszy ma kompleksowo regulować międzynarodowe przepływy osób. Co prawda nie będzie miał mocy prawnej, ale ma upowszechniać standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwiać współpracę państw w tej dziedzinie. Dokument został przyjęty przez aklamację, choć kilka państw, w tym Polska, tego paktu nie podpisało.

Pakt migracyjny ONZ przyjęty

Podczas szczytu w Marrakeszu w Maroko 164 państwa członkowskie ONZ podpisały porozumienie GCM (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration). Sprzeciw wobec dokumentu wyraziło jednak ponad 30 – głównie europejskich – krajów.
 
Wynegocjowane pod egidą ONZ porozumienie …