Były premier Francji chce zostać burmistrzem Barcelony

Manuel Valls, źródło: Flickr/WORLD ECONOMIC FORUM/swiss-image.ch/Photo Valeriano Di Domenico

Manuel Valls, źródło: Flickr/WORLD ECONOMIC FORUM/swiss-image.ch/Photo Valeriano Di Domenico

Były francuski minister spraw wewnętrznych, a potem premier – Manuel Valls ogłosił, że będzie się ubiegał o stanowisko burmistrza stolicy Katalonii. Urodzony w Barcelonie Francuz jest przeciwnikiem katalońskiej niepodległości, ale popiera dalszy dialog na temat przyszłości tego regionu.

 

Ogłaszając oficjalnie swoją chęć, aby stanąć na czele władz miejskich Barcelony Manuel Valls wygłosił początek swojego przemówienia po katalońsku, potem przeszedł na hiszpański, ale większość czasu mówił po francusku. Poinformował, że w przyszłym tygodniu złoży sprawowany przez siebie obecnie mandat posła do francuskiego Zgromadzenia Narodowego. Zrezygnuje także z wszystkich funkcji sprawowanych w departamencie Essonne należącym do obejmującego również Paryż regionu Île-de-France.

Obecnie Valls związany jest z zorganizowanym wokół prezydenta Francji Emmanuela Macrona ugrupowaniem Naprzód Republiko. Wcześniej przez wiele lat należał do Partii Socjalistycznej (PS). Został jednak z niej usunięty za otwarte popieranie Macrona. Wcześniej Valls przegrał z Benoît Hamonem wewnątrzpartyjną rywalizację w PS o nominację na kandydata w wyborach prezydenckich.

Valls ma samorządowe doświadczenie, bowiem był m.in. merem francuskiego miasta Évry w departamencie Essone, a dopiero potem przeszedł do krajowej polityki – w czasie prezydentury François Hollande’a, którego mocno wspierał – był ministrem spraw wewnętrznych, a później premierem.

Katalonia: Przełom w relacjach z Hiszpanią możliwy?

Opinie po pierwszym od wybuchu na linii Barcelona-Madryt kryzysu spotkaniu premierów Katalonii i Hiszpanii są różne. Z jednej strony podkreśla się przełomowość i dobrą atmosferę rozmów. Z drugiej, brak najmniejszego porozumienia w kluczowej kwestii – katalońskiej niepodległości.
 
Nowy premier Hiszpanii Pedro …

Valls przeciwny niepodległości

Manuel Valls dał się poznać jako przeciwnik niepodległości Katalonii i polityk nastawiony opozycyjnie do obecnie rządzących regionem stronnictw secesjonistycznych. Opowiada się jednak za dalszym dialogiem między władzami regionalnymi, a rządem w Madrycie. „Barcelona zasługuje na to, aby zarządzał nią ktoś, kto myśli o mieście, a nie o projektach nie mających nic wspólnego z problemami miejskimi” – powiedział w przemówieniu ogłaszającym start w wyborach. Jednak stanowisko burmistrza Barcelony nie ma nic wspólnego z autonomicznymi władzami regionu.

W kwietniu, gdy jeszcze nieoficjalnie Francuz wspominał o chęci ubiegania się o fotel burmistrza Barcelony, rozważał reprezentowanie w tych wyborach centroprawicowej partii Ciudadanos. W końcu nie został jej oficjalnym kandydatem, ale ugrupowanie to od razu udzieliło mu wsparcia. „To świetna wiadomość dla nas, dla Hiszpanii i dla całej Europy” – oświadczył lider Ciudadanos Albert Rivera.

Główną kontrkandydatką Vallsa będzie obecna burmistrz Ada Colau, która niespodziewanie wygrała (razem ze swoim komitetem Wspólna Barcelona) wybory samorządowe w Barcelonie w 2015 r. Dotąd cieszyła się ona największym zaufaniem spośród hiszpańskich burmistrzów, ale ostatnie niepowodzenia w walce z przestępczością uliczną nadszarpnęły jej wizerunek. Co więcej, Colau zdecydowała się nie zajmować jasnego stanowiska w sprawie katalońskiej niepodległości, czym naraziła się obu stronom konfliktu. Valls, znając słabości rywalki, obiecał właśnie poprawę bezpieczeństwa w mieście i przypomniał, że miał na tym polu sukcesy we Francji, gdy kierował MSW.

Katalońscy separatyści ponownie domagają się niepodległości

460 tysięcy zwolenników oderwania Katalonii od Hiszpanii wzięło udział we wtorkowym wiecu w centrum Barcelony – podali organizatorzy zgromadzenia. Podczas demonstracji domagano się m.in. ogłoszenia niepodległości regionu i wypuszczenia na wolność więźniów politycznych.
 

Ogromna frekwencja, była odpowiedzią na wezwanie premiera Katalonii, …

Barcelończyk z krótkim stażem

Jak spodziewają się komentatorzy, Valls będzie za to głównie atakowany za brak bliskich związków z miastem. Urodził się bowiem w Barcelonie, ale nigdy tam nie mieszkał. Gdy przyszedł w 1962 r. na świat, jego rodzice akurat spędzali w Katalonii urlop. Jego ojciec jest jednak Katalończykiem, który uciekł w latach 40. XX wieku do Francji przed hiszpańskim reżimem Francisco Franco. To nad Sekwaną poznał przyszłą matkę Manuela – Szwajcarkę z włoskojęzycznego kantonu Ticino. Większość życia spędził jednak we Francji. W 1982 r. dzięki procesowi naturalizacji Valls uzyskał francuskie obywatelstwo.

Wybory samorządowe w Hiszpanii odbędą się w maju 2019 r.

Katalonia zwróci się do Hiszpanii o organizację ponownego referendum

Powiedział o tym podczas wizyty w USA kataloński premier. Szef hiszpańskiego rządu centralnego odpowiedział mu, że najpierw należy zmniejszyć napięcie w samym regionie. Obaj politycy spotkają się bezpośrednio po raz pierwszy 9 lipca.
 
Gdy w październiku ubiegłego roku lokalne władze w …