Były doradca Trumpa otwiera szkołę dla europejskich nacjonalistów

Steve Bannon, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Steve Bannon, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Były główny strateg polityczny prezydenta USA i guru amerykańskiej alt-prawicy Steve Bannon zapowiedział uruchomienie specjalnej akademii w celu wykształcenia nowego pokolenia europejskich nacjonalistów. Nie kryjący swojej niechęci wobec UE Amerykanin jakiś czas temu powołał także swoją paneuropejską inicjatywę polityczną.

 

Steve Bannon znany jest jako doradca do spraw wizerunku, dziennikarz i producent filmowo-telewizyjny. Od 2000 r. współpracował blisko z antyestablishmentowym publicystą Andrew Breitbartem, który założył popularny wśród Amerykanów o skrajnie prawicowych poglądach serwis Breitbart News.

W 2012 r., po śmierci założyciela, Bannon przejął serwis Breitbarta i ugruntował jego pozycję jako głównego medium amerykańskiej alt-prawicy. Portal stał się też znany z bardzo ostrego atakowania oponentów politycznych oraz często oskarżany był o manipulowanie faktami bądź nawet szerzenie fake newsów.

W 2016 r. Bannon związał się z Donaldem Trumpem. Najpierw kierował jego kampanią wyborczą do Białego Domu, a potem został głównym doradcą i dyrektorem zespołu ds. strategi. Szybko jednak – bo już w 2017 r. – Bannon i Trump się skonfliktowali, w efekcie czego ten pierwszy odszedł z administracji prezydenckiej. Nie udało mu się też odzyskać ponownie kontroli nad Breitbart News.

Bannon, czyli dawny strateg Trumpa zacznie działać w Europie

Upadek integracji byłby na rękę i Amerykanom, i Rosjanom. Europa przestałaby być globalnym graczem i konkurentem.
 

Współtworzył portal Breitbart, który rozsiewał idee nowej skrajnej prawicy w amerykańskim społeczeństwie. Był w zarządzie firmy Cambridge Analytica zbierającej nielegalnie dane użytkowników mediów społecznościowych, by je przetworzyć …

Bannon chce wspierać europejskich populistów

W ubiegłym roku Bannon zjawił się w Europie, gdzie zapowiedział powołanie nowej inicjatywy politycznej, której zaczątkiem miała być powołana w Brukseli fundacja o nazwie Ruch (The Movement). Działa ona jako połączenie think-tanku, agencji consultingowej, firmy PR i sondażowni, która ma wspierać europejskiej ruchu nacjonalistyczno-populistyczne.

Bannon nie odżegnuje się od terminu „populizm”, a wręcz sam siebie nazywa „populistą”. „Skrajnie prawicowy populizm dojdzie w Europie do władzy. Zapewniam, że będą tam zupełnie oddzielne państwa z oddzielnymi tożsamościami i twardymi granicami” – mówił otwarcie.

Były doradca Trumpa mocno krytykuje Unię Europejską i przekonuje, że należy tę organizację rozwiązać. Jego zdaniem dokonają tego ostatecznie nacjonalistyczne i populistyczne ugrupowania. Bannon zamierza się do tego przyczynić. Jako doradca polityczny oferował swoje usługi przed wyborami do Parlamentu Europejskiego m.in. Viktorowi Orbanowi, Matteo Salviniemu czy Marine Le Pen, ale – przynajmniej oficjalnie – nikt z jego doradztwa nie skorzystał. Poza udzieleniem kilku głośnych wywiadów europejskim mediom Bannon właściwie nie był w stanie wpłynąć na kampanię wyborczą w UE.

Węgry: Były doradca Trumpa chce współpracować z Orbanem

Były doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. strategii i komunikacji Steve Bannon zapowiedział, że przed przyszłorocznymi wyborami do PE chciałby współpracować z węgierskim premierem Viktorem Orbanem i jego ugrupowaniem. „To prawdziwy populista” – powiedział o Orbanie Bannon.
 
Steve Bannon to jedna …

Skrajnie prawicowa Akademia we włoskim klasztorze

Teraz Amerykanin zapowiada nowa inicjatywę – w dawnym klasztorze zakonu Kartuzów w miejscowości Collepardo ok. 70 km na południowy-wschód od Rzymu zakłada akademię dla prawicowych populistów, której mają się szkolić nowe pokolenia nacjonalistycznych polityków i działaczy. Nazwana Akademią Judeo-Chrześcijańskiego Zachodu, szkoła ma być pierwszą z kilku funkcjonujących w kilku miejscach Europy.

Znajdujący się po opieką włoskiego Ministerstwa Kultury zabytkowy kompleks klasztorny w 2017 r. został na 19 lat wydzierżawiony katolickiej fundacji Dignitatis Humanae Institute (DHI)., która zajmuje się m.in. działalnością na rzecz prawnego zakazu aborcji i eutanazji. Na czele DHI stoi Brytyjczyk Benjamin Harnwell, obecnie bliski współpracownik Bannona, który ma formalnie pokierować Akademią. Harnwell politycznie związany był niegdyś z Partią Konserwatywną (pełnił nawet funkcję dyrektora biura europosła tej partii Nirja Deva), ale obecnie jest on stronnikiem antyimigracyjnej i eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP).

Na razie Harnwell jest jedynym pracownikiem Akademii Bannona, wciąż trwa bowiem pozyskiwanie funduszy na uruchomienie szkoły. Ale Brytyjczyk nie krył w rozmowie z dziennikarzem „Financial Timesa” mocarstwowych planów. „Wróć tu za kilka lat i zobaczysz 100 studentów oraz 20-25 wykładowców. Kilku naszych absolwentów będzie już działać w polityce i prowadzić polityczne kampanie, a nawet pełnić niższe stanowiska rządowe. Stworzymy nową europejską sieć. Będziemy szkolić nową kadrę” – zapowiadał Harnwell.

Współpracownik Bannona chciałby odkryć nowe młode prawicowe talenty polityczne, jak np. jedna z liderem Alternatywy dla Niemiec Beatrix von Storch, kanclerz Austrii Sebastian Kurz czy związana z francuską skrajną prawicą wnuczka Jean-Marie Le Pena (i jednocześnie siostrzenica Marine Le Pen) – Marion Maréchal. Formalnie nowa akademia ma być filią któregoś z chrześcijańskich amerykańskich uniwersytetów i oferować studia podyplomowe. Ich koszt ma się według zapowiedzi Harnwella wahać w granicach 45-50 tys. dolarów, a zajęcia trwać 6-9 miesięcy.

Włochy: Doradca Salviniego usunięty z rządu z powodu podejrzeń o korupcję

Wywodzący się z prawicowej Ligi wiceminister transportu Armando Siri został na polecenie premiera zdymisjonowany. Powodem są podejrzenia o przyjęcie przez niego łapówki w zamian za ułatwienie przeforsowania pewnych rozwiązań dotyczących energetyki odnawialnej, na czym miał skorzystać włoski biznesmen.
 

Armando Siri nie …

Protesty przeciw Akademii

Ale przeciw otwarciu w Collepardo skrajnie prawicowej uczelni protestuje wielu mieszkańców okolicy. Na początku maja zorganizowali oni nawet obok klasztoru protest, na którym zjawiło się kilkaset osób. Domagali się oni, aby Bannon i jego współpracownicy porzucili plany zamienienia ich regionu w „wylęgarnię faszystów”. Działania przeciw otwarciu Akademii rozpoczął także sekretarz opozycyjnej centrolewicowej Partii Demokratycznej Nicola Zingaretti. Napisał on w kwietniu oficjalny list do Ministerstwa Kultury (kieruje nim związany z Ruchem Pięciu Gwiazd Alberto Bonisoli), aby resort zerwał z DHI umowę o dzierżawie klasztoru.

Zingaretti, który jest także gubernatorem regionu Lacjum, na terenie którego znajduje się Collepardo, zwrócił uwagę na to, że założyciele Akademii reprezentują nurt przeciwny obecnej nauce Kościoła i ostro krytykują papieża Franciszka. „Proszę o to, aby opactwo pozostało miejscem, gdzie kościelne doktryny są szanowane” – napisał Zingaretti. Ministerstwo odpowiedziało już, że powołało specjalny zespół, który zbada czy otwarcie w Collepardo Akademii jest zgodne z regułami dzierżawy klasztornego kompleksu.

Przeciw Akademii Bannona wypowiedział się już także wpływowy włoski kardynał Renato Maria Martino, który poinformował też, o rezygnacji z funkcji honorowego przewodniczące rady DHI. Kardynał Martino oświadczył, że zaangażował się w projekt, ponieważ miał on być „z gruntu apolityczny i polegać na stworzeniu centrum edukacyjnego skupionego na wartościach chrześcijańskich.” „Apeluję o to, aby opactwo pozostało miejscem modlitwy oraz spotkań otwartym dla wszystkich. Wciąż mam jednak nadzieję, że projekt uda się zrealizować tak jak to na początku ustalaliśmy i to nad czym tak ciężko pracowaliśmy nie zostanie wynaturzone” – napisał w swoim liście rezygnacyjnym kardynał.

Ale nie wszyscy opuszczają Harnwella i Bannona oraz projekt budowy Akademii dla nacjonalistów. W radzie DHI wciąż pozostaje inny wpływowy kardynał – Amerykanin Raymond Burke. Ten bardzo konserwatywny hierarcha jest znany z jako oponent wewnątrz Watykanu wobec papieża. Krytykował go już za zbyt łagodne podejście do kwestii aborcji czy sposób rozwiązywania kryzysu wokół przypadków molestowania seksualnego przez osoby duchowne.

Kardynał Burke – mianowany jeszcze przez papieża Benedykta XVI protektorem Zakonu Kawalerów Maltańskich – znany jest także z przychylnych wypowiedzi pod adresem prezydenta Trumpa. Z Bannonem współpracuje jeszcze od 2014 r.

Włochy: Prawnuk Mussoliniego kandyduje do PE

Caio Mussolini startuje z listy prawicowo-narodowej i eurosceptycznej partii Bracia Włosi (FdL). Nie odcina się od swojego pradziadka, ale aktywnie działa „na rzecz pamięci o nim”. Część z jego idei chce promować na forum Parlamentu Europejskiego.
 

Caio Mussolini ma 50 lat …