Burmistrz Rzymu pod lupą prokuratury

Virginia Raggi, burmistrz Rzymu// Źródło: Urząd Miasta Rzymu

W zeszłym roku Virginia Raggi została burmistrzem Rzymu obiecując walkę z korupcją, typową dla tego urzędu. Teraz sama jest podejrzana o nadużycia. Śledztwo jest w toku.

 

Wobec Virginii Raggi, burmistrz Rzymu, wszczęto śledztwo ws. nadużyć i składania fałszywych zeznań. Zgodnie ze źródłami agencji Reutera we włoskimi systemie sprawiedliwości, Raggi będzie przesłuchiwana w najbliższy poniedziałek, 30 stycznia.

Burmistrz Rzymu

Raggi doszła do władzy we włoskiej stolicy 19 czerwca zeszłego roku (2016 r.) – w drugiej turze wyborów samorządowych udało jej się zdobyć dwie trzecie głosów. Serce wyborców Raggi zdobyła hasłem „zaczynamy nową epokę”, co miało symbolizować walkę z korupcją i poprawę transparentności w stołecznym urzędzie.

Wyborcy byli przychylni tej idei z uwagi na długoletnie problemy z korupcją w stolicy – nawet poprzednik Raggi na tym stanowisku, Ignazio Marino (z rządzącej Włochami lewicowej Partii Demokratycznej), musiał ustąpić w październiku 2015 r. po zarzutach dotyczących nieprawidłowego zarządzania miejskimi budżetem. W konsekwencji na ponad pół roku wprowadzono zarząd komisaryczny. W zeszłym roku Marino został uniewinniony.

>> Czytaj więcej o dojściu Raggi do władzy

Śledztwo

Informację o rozpoczęciu śledztwa podała wczoraj (24 stycznia) sama Raggi, wykorzystując w tym celu media społecznościowe. „Otrzymałam dziś wezwanie od rzymskiego sądu. Zachowuję pogodę ducha i pełną wiarę w sądownictwo, jak zawsze” – napisała.

Sprawa ma dotyczyć nominacji w stołecznym wydziale turystyki. Zgodnie z informacjami Raggi, nominacja przez nią Renato Marry na stanowisko dyrektora tego wydziału została uznana za konflikt interesów.

Renato Marra jest bratem Raffaela Marry, który był doradcą burmistrz. Raffaele został aresztowany w zeszłym miesiącu (grudzień 2016 r.) pod zarzutami korupcji w sprawie z 2013 r. dotyczącej obrotu nieruchomościami.

Także w grudniu zaczęły się problemy Raggi z Renato Marrą. Wówczas pojawiły się pierwsze sygnały, że jego nominacja na dyrektora departamentu może przynieść oskarżenia o korupcję.

Nowy kodeks

Śledztwo przeciwko Raggi nie jest zaskoczeniem także z innych powodów. Już na początku stycznia część obserwatorów sugerowała, że jej partia, Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) szykuje się na taką  możliwość.

Komentarze te zostały wywołane opublikowaniem 2 stycznia przez lidera Ruchu Beppego Grillo na swoim blogu (na którym często przedstawia ważne dla partii dokumenty i propozycje) zmian w kodeksie etycznym partii. Oficjalnie jego motywacją było to, że po wyborach samorządowych w zeszłym roku partia zdobyła wiele stanowisk, więc i kodeks etyczny wymaga uaktualnienia z uwagi na przemianę z partii protestu w partię faktycznie sprawującą władzę w wielu miejscach.

>> Czytaj więcej o zmianach w kodeksie

Kontrowersje wzbudziły zmiany dotyczące właśnie członków M5S, w przypadku wszczęcia wobec nich śledztwa. Zgodnie z nowymi zasadami wprowadzonymi przez Grillo, póki będzie trwało postępowanie, nie będą oni musieli ustępować ze stanowiska. Według przywódcy Ruchu, partia sama zajmie się indywidualnie każdym przypadkiem.

Wówczas Michele Anzaldi z Partii Demokratycznej nazwał nowy kodeks etyczny rywali „kodeksem uratujmy Raggi”. Odniósł się do pogłosek, wczoraj potwierdzonych, że wobec burmistrz Rzymu rozpocznie się śledztwo.