Bułgaria: Przymusowa hospitalizacja zakażonych koronawirusem niezgodna z konstytucją

W Bułgarii nie będzie przymusowej hospitalizacji osób zakażonych koronawirusem (Photo by Online Marketing on Unsplash)

W Bułgarii nie będzie przymusowej hospitalizacji osób zakażonych koronawirusem (Photo by Online Marketing on Unsplash)

W Bułgarii nie będzie można przymusowo hospitalizować szczególnie narażonych na ciężki przebieg choroby osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Tamtejszy Naczelny Sąd Administracyjny uznał takie rozporządzenie za niezgodne z konstytucją.

 

Minister zdrowia Bułgarii Kirił Ananiew zniósł dziś (20 maja) wydane przez siebie samego rozporządzenie nakazujące przymusową hospitalizację osób powyżej 60. roku życia lub cierpiących na choroby przewlekłe, jeśli stwierdzono u nich infekcję nowym koronawirusem odpowiedzialnym za obecną pandemię.

Takie osoby miały trafiać wbrew swojej woli do szpitala, nawet jeśli nie wykazywały jeszcze żadnych bardzo poważnych objawów chorobowych, ale zakażenie potwierdzono o u nich testem na RNA wirusa, który z ogromną pewnością potwierdza lub wyklucza infekcję.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Protesty lekarzy, pacjentów i prawników

Rozporządzenie bułgarskiego Ministerstwa Zdrowia zostało wydane w ubiegłym tygodniu. Wywołało falę protestów. Sprzeciwiali mu się nie tylko prawnicy czy obrońcy praw człowieka i swobód obywatelskich, ale także sami lekarze, którzy wskazywali, że w takiej sytuacji szpitale zakaźne mogą niepotrzebnie się przepełnić.

Stowarzyszenia pacjentów wskazywały też, że rozporządzenie może być niezgodne z konstytucją, która zakazuje w Bułgarii stosowania tzw. uporczywego leczenia i przymusowej hospitalizacji kogokolwiek.

Grupa bułgarskich prawników wczoraj wniosła więc do Naczelnego Sądu Administracyjnego pozew przeciw resortowi zdrowia, wskazując na niekonstytucyjność wydanego rozporządzenia.

W swojej skardze powołano się jednak nie tylko na konstytucję Bułgarii, ale także na orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zgodnie z którym przymusowe leczenie jest równoznaczne z pozbawieniem wolności. „Hospitalizacja i leczenie mogą być dokonywane wyłącznie ze zgodą pacjenta” – podkreślono we wniosku do sądu.

Dwa metry odstępu to za mało, by nie zakazić się koronawirusem?

Cypryjscy naukowcy ostrzegają, że zalecany przez większość epidemiologów dystans między ludźmi powinien być dłuższy niż dwa metry. Tymczasem nakaz utrzymywania takiej właśnie odległości figuruje w większości epidemicznych obostrzeń.

 

Powszechnie stosowaną na świecie metodą walki z epidemiami chorób przenoszonych drogą kropelkową jest …

Szybkie wydanie wyroku, szybka zmiana rozporządzenia

Sędziowie wydali swój werdykt po zaledwie kilku dniach, ponieważ wzięli pod uwagę obecnie panującą sytuację epidemiczną oraz potencjalnie krótki czas obowiązywania zaskarżonego rozporządzenia.

Ministerstwo również nie zwlekało ze zmianą rozporządzenia. Według jego nowej wersji hospitalizacja osób zakażonych koronawirusem będzie dokonywana w zależności od przebiegu choroby i na zalecenie lekarzy.

Rozporządzenie umożliwia też rezygnację z leczenia w szpitalu, jeżeli jest przedstawiona na piśmie. Po potwierdzeniu diagnozy zakażony musi jednak przebywać przez przynajmniej 28 dni w izolacji, o ile to możliwe we własnym domu.

To kolejne zaskarżone rozporządzenie

To nie pierwszy w Bułgarii przypadek, gdy Naczelny Sąd Administracyjny uznaje wydawane przez rząd w czasie pandemii rozporządzenie za niezgodne lub częściowo niezgodne z konstytucją.

Tak stało się na przykład z wydanym pod koniec marca rozporządzeniem o przymusowej 14-dniowej kwarantannie po powrocie z zagranicy. Jego obowiązywanie zawieszono w części po skardze obywatela Bułgarii, któremu po przyjeździe z Londynu, gdzie na stałe mieszka i pracuje nakazano przez 14 dni przebywać w kwarantannie.

Chciał on jednak przed upływem tego terminy wrócić do Wielkiej Brytanii, ponieważ obawiał się utraty pracy. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że jeśli ktoś opuszcza Bułgarię, nie musi przebywać w kwarantannie. Tego typu nakaz uznano za łamiący konstytucyjną swobodę przemieszczania się.

W kwietniu sąd konstytucyjny zajmował się także wnioskiem bułgarskiego Komitetu Helsińskiego, który dotyczył zakazu zbierania się w grupach większych niż 10-osobowe. Sędziowie uznali jednak, że nie może on dotyczyć osób będących rodziną.

Szczepionka na gruźlicę pomoże w walce z koronawirusem?

Są kolejne sygnały wskazujące na to, że stosowana od prawie 100 lat szczepionka przeciw gruźlicy może pomóc w walce z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.