Protesty w Bułgarii: Premier rekonstruuje rząd

Strajki w Bułgarii trwają. Protestujący żądają rezygnacji premiera Borysowa.

Strajki w Bułgarii trwają. Protestujący żądają rezygnacji premiera Borysowa.

Premier Bojko Borysow przetrwał głosowanie nad wotum nieufności dla swojego rządu. Pod wpływem społecznych protestów postanowił jednak dokonać zmian w gabinecie. Opozycja mówi o kpinach z protestujących.

 

 

Premier Bojko Borysow, którego dymisji tysiące demonstrantów domagają się od dwóch tygodni, ogłosił w czwartek (23 lipca) zmianę piątki ministrów. Mimo to protestujący zapowiedzieli nasilenie antyrządowych demonstracji.

Bułgaria: Ministerialna karuzela

Premier Borysow postanowił dokonać zmian na stanowisku szefa resortu finansów. Stanowisko straci chwalony za wprowadzenie Bułgarii do „przedsionka” do strefy euro Władisław Goranow. Z rządem pożegnają się także szefowa MSW Mładena Marinowa i minister gospodarki Emil Karanikołow. Borysow ogłosił także odejście minister turystyki Nikoliny Angełkowej.

Na ich miejsce jeszcze w czwartek zostali zaproponowani: szef policji Christo Terzijski do MSW; obecny zastępca Karanikołowa Łaczezar Borysow do resortu gospodarki; obecny minister zdrowia Kirił Ananiew do resortu finansów; szef największego sofijskiego szpitala Kostadin Angełow do ministerstwa zdrowia, a wicepremier Mariana Nikolowa ma odpowiadać za resort turystyki.

Bułgaria: Kolejny dzień protestów. Prezydent wzywa rząd do dymisji

Kolejny dzień antyrządowych protestów ulicznych w Bułgarii. Wczoraj odbyły się one nie tylko w stolicy – Sofii, ale także w innych miastach. W sumie wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Opozycja: Zmiany w rządzie to „kpiny”

Liderka opozycyjnej lewicowej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP) – ugrupowanie to złożyło w ubiegłym tygodniu wniosek o głosowanie nad wotum nieufności dla rządu – Kornelia Ninowa skomentowała, że Borysow „kpi z protestujących”. Szefowa BSP mówi, że „zaproponowano imitację; wymieni się kilku ministrów, lecz model mafijny pozostanie. Rząd nie wysłuchał głosu protestujących”, podkreśliła.

Od dwóch tygodni w Bułgarii w dużych miastach organizowane są protesty. Demonstranci domagają się dymisji rządu i premiera. Wśród głównych postulatów protestujących znajdują się także apele o zmiany w systemie sądowniczym, a dokładnie ograniczenie uprawnień prokuratora generalnego, który – jak podkreślają protestujący – nie podlega żadnej kontroli.

Więcej informacji o protestach w Bułgarii tutaj