Bułgaria: Cztery partie zawarły umowę koalicyjną. Kirył Petkow kandydatem na premiera

Kandydat na premiera Bułgarii Kirył Petkow, źródło: Facebook/Продължаваме Промяната

Kandydat na premiera Bułgarii Kirył Petkow, źródło: Facebook/Продължаваме Промяната

Dzięki zawartemu przez cztery ugrupowania porozumieniu przełamany zostanie kryzys polityczny w Bułgarii, gdzie w tym roku wybory parlamentarne odbywały się już trzykrotnie.

 

 

Koalicję rządową w Bułgarii zainicjowała centrowa partia Kontynuujmy Zmiany, która w nowym parlamencie ma najwięcej mandatów – 67. Zaprosiła do niej lewicowy blok Bułgarską Partię Socjalistyczną na rzecz Bułgarii, centroprawicowy blok Demokratyczna Bułgaria i populistyczną partię Jest Taki Naród (ITN).

Bułgaria: Zwycięska partia Kontynuujmy Przemiany zaprosiła trzy inne ugrupowania do rozmów koalicyjnych

W wyborach parlamentarnych w Bułgarii wyłoniono rozdrobniony parlament i do stworzenia większościowego rządu trzeba porozumienia kilku partii.

Podział ministerstw już uzgodniony

W sumie w liczącym 240 miejsc parlamencie taki sojusz ma 134 głosy. Dzisiaj (11 grudnia) współlider Kontynuujmy Zmiany, ekonomista po studiach na Harvardzie Kirył Petkow otrzyma oficjalnie od prezydenta Rumena Radewa nominację na premiera.

Nowa koalicja dogadała się już jednak co do swojego programu, który obejmuje przede wszystkim reformy w obrębie gospodarki, wymiaru sprawiedliwości i polityki socjalnej.

Ugrupowania podzieliły także między siebie ministerstwa. Kontynuujmy Zmiany obsadzi stanowiska szefów 10 resortów, socjaldemokraci oraz ITN po cztery, a Demokratyczna Bułgaria trzy.

Trzy mniejsze partie będą mieć w rządzie po jednym wicepremierze, a Kontynuujmy Zmiany – dwóch. Jednym z nich będzie drugi lider tego ugrupowania Asen Wasilew, który także jest absolwentem Harvardu.

Bułgaria: Prezydent twierdzi, że "Krym należy do Rosji", a sankcje wobec Kremla są nieskuteczne. Kim jest Rumen Radew?

Radew często spotyka się z zarzutami o prowadzenie kraju na antyeuropejskie tory.

Część ministrów zostaje w rządze

Nowy gabinet w części będzie się opierał o ten obecny, który ma charakter techniczno-ekspercki. Ministrem spraw wewnętrznych pozostanie więc Bojko Raszkow, a ministrem edukacji – Nikołaj Denkow. Dotychczasowy premier Stefan Janew (Petkow i Wasilew byli niegdyś jego współpracownikami) przesiądzie się natomiast na fotel ministra obrony.

Choć każdy z ministrów będzie miał swobodę w dobraniu sobie najbliższych współpracowników, w tym swoich zastępców, to w kierownictwie każdego resortu, w randze bliskich doradców, znajdą się przedstawiciele wszystkich czterech koalicyjnych partii.

„To rozwiązanie ma zapobiec przekształceniu się ministerstw w prywatne partyjne folwarki” – wyjaśnił mediom Petkow. W poniedziałek (13 grudnia) w sprawie zatwierdzenia gabinetu Petkowa zagłosuje parlament.

W parlamentarnej opozycji pozostają rządząca przed tegorocznym cyklem wyborczym centroprawicowa partia Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB), reprezentujący głównie mniejszość turecką Ruch na rzecz Praw i Swobód oraz skrajnie prawicowa i antyunijna partia Odrodzenie.