Budapeszt zaskarży UE za uruchomienie wobec Węgier art. 7

Budynek węgierskiego Parlamentu w Budapeszcie, źródło: Flickr, fot. Jorge Franganillo

Węgierski parlament przyjął wczoraj (16 października) uchwałę wzywającą rząd do wstąpienia na drogę prawną przeciwko rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej uruchomienia wobec Węgier art. 7 Traktatu o UE. Możliwość pozwania PE do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej rząd w Budapeszcie rozważał już wcześniej.

 

Za przyjęciem projektu zgłoszonego przez szefa frakcji rządzącego Fideszu Máté Kocsisa i szefa kancelarii premiera Gergely Gulyasa, głosowało we wtorek 129 deputowanych, 26 było przeciwnych, a 18 się wstrzymało.

O obronie suwerenności i odrzuceniu oszczerstw wobec Węgier

W uchwale, zatytułowanej „O obronie suwerenności Węgier i odrzuceniu oszczerstw wobec Węgier” parlament wzywa rząd, aby nie poddał się szantażowi, odparł nieprawdziwe zarzuty zawarte w rezolucji i wystąpił na drogę prawną.

“Raport (europosłanki Zielonych Judith) Sargentini zakwestionował decyzje podjęte przez demokratycznie wybrany węgierski parlament zgodnie z jego kompetencjami, przyjętą przez niego konstytucję i przepisy prawne. Przekroczył w ten sposób uprawnienia i naruszył suwerenność Węgier” – głosi cytowany w mediach dokument.

Europosłowie za wszczęciem procedury z art. 7 wobec Węgier

Zdecydowaną większością 448 głosów europosłowie przyjęli dziś rezolucję wzywającą do uruchomienia wobec Węgier procedury z art. 7 unijnego Traktatu o UE. Wczoraj odbyła się w tej sprawie debata z udziałem premiera Viktora Orbana.
 

W przeddzień głosowania odbyła się w Parlamencie Europejskim debata z …

„Oszczerstwa” PE pod adresem Węgier

Węgierski parlament uznał za „zdumiewające, że popierający imigrację europosłowie potępiają Węgry za to, że obroniły swoje granice”. Odrzucił też „oszczerstwa” zawarte w „kłamliwym akcie oskarżenia”, jak nazwano raport Sargentini.

„Odrzucamy raport, który krytykuje Węgry dlatego, że nie przyjęły imigrantów, odrzuciły kwoty, postawiły ogrodzenie graniczne i wprowadziły karalność organizowania nielegalnej imigracji” – napisali parlamentarzyści w uchwale. Ich zdaniem „raport, zawierający oszczerstwa wobec Węgier i Węgrów, przyjęto dzięki oszustwu”.

Natomiast rząd Węgier uznał, że rezolucja PE nie została w ogóle przyjęta, gdyż przy obliczaniu potrzebnej do jej przyjęcia większości 2/3 oddanych głosów nie wzięto pod uwagę głosów wstrzymujących się.

Unijne zgromadzenie przyjęło raport Sargentini 12 września, uruchamiając w ten sposób art. 7 wobec Węgier. W dokumencie zarzuca się rządowi Węgier naruszanie niezależności sądownictwa, wolności prasy i podstawowych praw obywateli.

Premier Viktor Orbán nazwał raport Sargentini „stekiem kłamstw”.

Węgry pozwą Parlament Europejski do Trybunału Sprawiedliwości UE

Władze w Budapeszcie uważają, że podjęta w ubiegłym tygodniu decyzja o udzieleniu zgody na uruchomienie wobec Węgier art. 7. unijnego traktatu jest nieważna. Natomiast węgierski parlament będzie głosował nad uchwałą krytyczną wobec Parlamentu Europejskiego.
 
Węgry już od przeprowadzonego w ubiegłą środę …

Bułgaria: UE nie może przekształcić się w Związek Sowiecki

W obronie Węgier stanęła też Bułgaria. W zeszłym miesiącu rząd w Sofii zapowiedział, że oficjalnie poprze węgierskiego premiera Orbana w jego sporze z unijnymi instytucjami. “Dokument ma podkreślać, że Bułgaria nie popiera zgody PE na uruchomienie przeciw Węgrom procedury na podstawie artykułu 7 traktatu unijnego” – oświadczył wtedy wicepremier Krasimir Karakaczanow. “Nie możemy solidaryzować się z próbami nakładania sankcji na jakiekolwiek państwo, ponieważ jutro tym państwem może być Bułgaria” – dodał.

Bułgaria oficjalnie poprze Węgry w sporze z Brukselą

Bułgarski rząd przyjął wczoraj (19 września) stanowisko, które oficjalnie popiera Węgry, przeciw którym zostanie prawdopodobnie uruchomiona art. 7 unijnego traktatu. Zgodę na rozpoczęcie procedury wydał w ubiegłym tygodniu Parlament Europejski. O poparcie Sofii dla Budapesztu zabiegali współrządzący Bułgarią nacjonalistyczni Zjednoczeni …