Brytyjskie wybory: ostatnie sondaże wyborcze

Premier Wlk. Brytanii Theresa May// Źródło: Number 10 via Flickr

Jutro Brytyjczycy wybiorą nowy parlament. Sondaże wskazują, że w wyborach wygrają rządzący Konserwatyści.

 

Jutro (8 czerwca) w Wlk. Brytanii odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne. Zostały rozpisane miesiąc temu przez premier Theresę May, która chciała skorzystać z wysokiej popularności swojej Partii Konserwatywnej i umocnić własną pozycję w kraju przed rozpoczęciem negocjacji ws. Brexitu.

Kampania wyborcza okazała się jednak nieudana dla Konserwatystów, z premier May krytykowaną za powtarzające się i mało przekonujące wypowiedzi, zwłaszcza po sobotnim (3 czerwca) zamachu w Londynie. Jednak w tym ostatnim przypadku także opozycja, w imieniu której występowała Dianne Abbott także nie wzbudziła entuzjazmu opinii publicznej. Przez ostatni miesiąc ich przewaga nad Partią Pracy topniała, chociaż wciąż utrzymują przewagę nad opozycją.

Sondaże przed brytyjskimi wyborami

Zgodnie z dwoma najnowszymi sondażami (Opinium i ICM dla „Guardiana”) Partia Konserwatywna jest na czele z poparciem między 42 a 45 proc. Na drugim miejscu jest Partia Pracy – z dwukrotnej przewagi Konserwatystów miesiąc temu, partia rządząca wyprzedza obecnie opozycję o 7-11 pkt. proc.

Na trzecim miejscu jest Partia Liberalno-Demokratyczna, na którą chce zagłosować 8 proc. ankietowanych, a dalej Partia Niezależności Zjednoczonego Królestwa (UKIP) i Szkocka Partia Narodowa (SNP), które popiera po ok. 5 proc. badanych oraz Zieloni z poparciem 2 proc. Pozostałe partie nie przekraczają poziomu 1 proc.