Brytyjski rząd nie ma planu na Brexit

Theresa May, premier Wlk. Brytanii// Źródło: 10 Downing Street via Flickr

Ujawniona poufna notatka brytyjskiego rządu wskazuje, że gabinet Theresy May nie ma planu na wyjście z Unii Europejskiej. Jego przygotowanie ma potrwać jeszcze przynajmniej pół roku.

 

 

Dziś (15 listopada) brytyjskie media – najpierw The Times, potem BBC – ujawniły notatkę przygotowaną tydzień temu (7 listopada) dla brytyjskiego rządu. Wynika z niej, że rząd nie ma opracowanej wspólnej strategii wyjścia z Unii Europejskiej (tzw. Brexit) mimo wielu rozmów przeprowadzonych dotąd między najważniejszymi jego członkami.

>> Czytaj więcej o Brexicie

Być może strategia nie będzie gotowa w planowanym momencie rozpoczęcia negocjacji z Brukselą – premier Theresa May zapowiedziała, że rozpoczną się one najpóźniej do końca marca przyszłego roku. Licząc pół roku od teraz, strategii należałoby się spodziewać w kwietniu, w trakcie francuskich wyborów prezydenckich, czego May chciała uniknąć.

Notatka zwraca uwagę, że każde z ministerstw przygotowało swój pomysł na Brexit. Nie są one jednak w żaden sposób zebrane w ogólną strategię, która nadawałaby im właściwe priorytety. May ma zbierać te pomysły, by samodzielnie je analizować, co też jest krytykowane w ujawnionej notatce.

Wcześniejsze zakazy

Już wcześniej było wiadome, że przed referendum ws. Brexitu (odbyło się 23 czerwca br.) ówczesny premier David Cameron zakazał przygotowywania strategii na wyjście z UE. Miał obawiać się przecieków, które „dodałyby wagi zwolennikom Brexitu”.

Jednak rząd Theresy May, która zastąpiła Camerona w lipcu br., od początku odsuwa w czasie rozpoczęcie negocjacji z UE, właśnie by móc odpowiednio przygotować się do rozmów.

>> Czytaj więcej o problemach May z Brexitem

Reakcja premiera

Brytyjska premier skomentowała od razu treść ujawnionej notatki. Nie zaprzeczyła jej autentyczności, ale poinformowała, że została ona przygotowana nie przez sam rząd, tylko przez zewnętrznych konsultantów z firmy Deloitte i jako taka nie przedstawia stanowiska May i jej ministrów.

Rząd ma „nie uznawać zarzutów stawianych w raporcie [notatce]”. Kancelaria premier podkreśliła, że May skupia się na odpowiednim przygotowaniu do rozpoczęcia negocjacji, by wypełnić obietnice złożone w referendum.

Rozszerzenie biurokracji

Notatka sugeruje również, że obciążenie administracyjne Brexitu może wymagać od rządu zatrudnienia nowych urzędników –  ich liczbę szacuje się na 30 tys.

Dla porównania, ta liczba to tyle, ilu mieszkańców ma cały Grodzisk Mazowiecki. We wszystkich instytucjach unijnych – Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim, Radzie Europejskiej, Radzie UE i mniejszych jednostkach – pracuje łącznie 55 tys. osób.