Brytyjski parlament zdecydowanie odrzucił umowę ws. brexitu

źródło: http://www.thinkstockphotos.com

Głosowanie w Izbie Gmin w sprawie umowy brexitowej zakończyło się porażką premier Theresy May. Za przyjęciem wynegocjowanego z Brukselą porozumienia opowiedziało się 202 deputowanych, a za jego odrzuceniem – 432, w tym aż 118 posłów rządzącej Partii Konserwatywnej.

 

Małe szanse premier May w dzisiejszym głosowaniu ws. brexitu

W Izbie Gmin ma się dziś odbyć głosowanie ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Jeszcze wczoraj premier Theresa May ostrzegła, że odrzucenie przez Izbę Gmin projektu umowy ws. brexitu może doprowadzić do bezumownego opuszczenia Wspólnoty lub pozostania w UE.

Dziś głosowanie nad wotum nieufności dla rządu May

Opozycyjna Partia Pracy złożyła wczoraj (15 stycznia) wniosek o wotum nieufności dla rządu Theresy May, a głosowanie w tej sprawie ma odbyć się dziś po południu. Jednak dysponująca dziesięcioma mandatami północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów już zapowiedziała, że mimo sprzeciwu wobec umowy brexitowej zamierza poprzeć w środowym głosowaniu szefową rządu.

Oznacza to, że May może je przegrać jedynie wtedy, gdy co najmniej kilkunastu deputowanych jej własnej partii dołączy się do posłów opozycji, która opowiada się za ustąpieniem rządu.

W reakcji na wynik głosowania szefowa rządu przyznała, że pierwszym zadaniem przed dalszym procedowaniem ws. brexitu będzie rozstrzygnięcie tego, czy jej gabinet w dalszym ciągu cieszy się zaufaniem parlamentu. Występując jeszcze przed zabraniem głosu przez lidera Partii Pracy Jeremy`ego Corbyna zapowiedziała, że jeśli odpowiedni wniosek zostanie złożony, to zostanie rozpatrzony w środę.

Corbyn wystąpił z wnioskiem o wotum nieufności tuż potem, oceniając wynik głosowania jako „katastrofalny” dla obecnej administracji. „Po dwóch latach nieudanych negocjacji Izba Gmin przedstawiła swój werdykt ws. porozumienia dotyczącego brexitu i jest on absolutnie jednoznaczny” – podkreślił lider labourzystów. „Cieszę się, że nasz wniosek będzie poddany pod debatę jutro, aby Izba miała okazję przedstawić swoją ocenę czystej niekompetencji tego rządu i przyjąć wniosek o wotum nieufności” – dodał kończąc swoje wystąpienie.

Przed głosowaniem Corbyn zapowiedział natomiast, że jego ugrupowanie odrzuci rządowy projekt umowy ws. brexitu. Jak dodał, liczy, że doprowadzi to do upadku gabinetu May i do nowych wyborów, „aby ludzie odzyskali kontrolę i dali nowemu rządowi mandat do rozwiązania tego impasu”.

Wielka Brytania: Jeremy Corbyn chce wcześniejszych wyborów

Zdaniem lidera opozycyjnej Partii Pracy tylko wcześniejsze wybory parlamentarne pomogą przełamać impas wokół umowy brexitowej. Bardzo wiele wskazuje bowiem na to, że w zaplanowanym na przyszły wtorek (15 stycznia) głosowaniu w Izbie Gmin posłowie odrzucą projekt porozumienia z UE.
 

W Izbie …

Największa porażka premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu

„Jest jasne, że Izba nie popiera tej umowy, ale dzisiejsze głosowanie nie mówi nam nic o tym, co popiera w zamian. Nic o tym, jak – a nawet czy – planuje uhonorować decyzję podjętą przez Brytyjczyków w referendum zorganizowanym na podstawie decyzji tego parlamentu” – powiedziała May w krótkim wystąpieniu po głosowaniu. Jej zdaniem „ludzie – a zwłaszcza obywatele UE, którzy się tutaj osiedlili, i obywatele Wielkiej Brytanii żyjący we Wspólnocie – zasługują na jasną odpowiedź na te pytania najszybciej, jak to możliwe”.

Brytyjska premier zapowiedziała przy tym, że w razie odrzucenia wniosku o wotum nieufności zamierza „odbyć spotkania ze współpracownikami, naszym partnerem (…) Demokratyczną Partią Unionistów oraz wysokiej rangą parlamentarzystami po obu stronach (zwolennikami i przeciwnikami umowy brexitowej), aby zidentyfikować, co musimy uzyskać (od Brukseli), żeby otrzymać poparcie Izby Gmin””.

„Podejdziemy do tych spotkań w duchu konstruktywnej (współpracy), jednak biorąc pod uwagę pilną potrzebę dokonania postępu musimy skupić się na pomysłach, które są rzeczywiście negocjowalne i cieszą się wystarczającym poparciem w Izbie” – zastrzegła, podkreślając, że dopiero wtedy będzie mogła przedstawić nowe propozycje partnerom w UE.

“Proszę członków po obydwu stronach Izby, aby wsłuchali się w głos Brytyjczyków, którzy chcą rozwiązania tej kwestii i pracowali razem z rządem” – apelowała May do posłów po ogłoszeniu wyników głosowania. Tymczasem przed budynkiem parlamentu na decyzję Izby Gmin czekał tłum zwolenników pozostania w UE.

Zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu zmianą proceduralną najpóźniej w poniedziałek szefowa rządu będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków. Oczekuje się jednak, że może zrobić to nawet wcześniej.

Niepewność w związku z brexitem nawet w brytyjskim rządzie

Wciąż nie wiadomo na jakich warunkach Wielka Brytania wyjdzie z UE. Brytyjski minister handlu międzynarodowego ostrzega przed odroczeniem brexitu, a szef MSZ uspokaja, że szefowa rządu znajdzie sposób na opuszczenie UE 29 marca.

May: Głos przeciw umowie głosem “za niczym”

Przed głosowaniem szefowa rządu apelowała natomiast do parlamentarzystów o poparcie wypracowanej przez jej rząd umowy dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zwróciła uwagę, że będzie to “najbardziej znaczące głosowanie, w jakim ktokolwiek z nas kiedykolwiek uczestniczył”. “Nadeszła pora na podjęcie decyzji, która zdefiniuje nasz kraj w kolejnych dekadach, która zdecyduje o przyszłości naszych wyborców, ich dzieci i wnuków. To decyzja, którą każdy z nas będzie musiał uzasadnić i z nią żyć” – uprzedzała szefowa rządu. Ostrzegła także, że głos przeciwko porozumieniu będzie głosem “za niczym, wyłącznie za niepewnością, dalszymi podziałami i groźbą brexitu bez porozumienia”.

Wielka Brytania: Przygotowania na wypadek brexitu bez umowy

Rząd brytyjski wzmaga przygotowania na wypadek opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy rozwodowej. Wśród planów znalazło się m.in. postawienie w stan gotowości oddziału wojska, który miałby szybko rozwiązywać ewentualne kłopoty logistyczne i transportowe.
 
Do brexitu zostało równo 100 dni. Wielka Brytania opuści …

Umowa “rozwodowa”

Rząd Theresy May przyjął tekst umowy z UE ws. brexitu 14 listopada, a 25 listopada zatwierdzili go przywódcy państw i rządów 27 pozostałych państw członkowskich Unii. Odrzucony wczoraj dokument przewiduje m.in. gwarancje praw obywateli państw UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i wnoszenie brytyjskich składek do unijnego budżetu. Brytyjska premier do ostatniej chwili przekonywała, że wynegocjowany tekst jest „najlepszym, jaki można było wypracować”.

Pierwotnie głosowanie miało odbyć się 11 grudnia zeszłego roku, ale May przełożyła je z obawy, że zakończyłoby się „porażką z wysoką różnicą głosów”. Wczoraj taką porażką się jednak zakończyło.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 29 marca.

Theresa May: Brexit odbędzie się zgodnie z planem

Brytyjska premier poinformowała podczas pierwszej w tym roku sesji pytań w Izbie Gmin, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE odbędzie się tak jak zaplanowano – 29 marca. Apelowała przy tym o przyjęcie przez posłów projektu umowy brexitowej.
 

W brytyjskiej prasie pojawiły …