Brytyjczycy woleliby zostać w UE

Demonstracja przeciwników brexitu w Birmingham, 30.09.2018 r., źródło: Gazeta Wyborcza

Demonstracja przeciwników brexitu w Birmingham, 30.09.2018 r., źródło: Gazeta Wyborcza [Rui Vieira]

Brytyjczycy zmienili zdanie: gdyby dziś mieli ponownie decydować o członkostwie w Unii Europejskiej, to raczej zostaliby we Wspólnocie. Z analizy sondaży wynika bowiem, że zwolennicy zachowania unijnego członkostwa mają cztery punkty procentowe przewagi nad opowiadającymi się za wyjściem z niej.

 

23 czerwca 2016 roku Brytyjczycy opowiedzieli się w referendum za opuszczeniem UE: 51,9 proc. wyborców zagłosowało za wyjściem z UE, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.

Czteropunktowa przewaga przeciwników brexitu

Z analizy zestawienia prawie 150 sondaży czterech głównych ośrodków badania opinii publicznej przeprowadzonej na zlecenie londyńskiej gazety „Evening Standard” przez firmę YouGov wynika, że brytyjska opinia publiczna zmieniła zdanie w połowie zeszłego roku. Zmianę wywołało ujawnienie się pierwszych trudności w negocjacjach dotyczących warunków  opuszczenia UE. W ostatnim półroczu 2017 roku zwolennicy pozostania w UE uzyskali dwupunktowe prowadzenie w sondażach, a w tym roku powiększyli tę przewagę do czterech punktów procentowych. Analitycy zwracają uwagę, że jest to niemal dokładna odwrotność wyniku referendum z 2016 roku.

Wielka Brytania: W drugim referendum wygraliby przeciwnicy brexitu?

Według analizy Krajowego Centrum Badań Społecznych (NatCen) zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w UE uzyskali obecnie niewielką przewagę nad zwolennikami brexitu. Gdyby doszło do ponownego referendum w tej sprawie, jego wynik mógłby być inny niż 2 lata temu. Ale powtórkę głosowania wyklucza …

„Przynajmniej jeśli chodzi o sondaże, to pozostanie w Unii jest na prowadzeniu” – przyznał cytowany w „Evening Standard” dyrektor badań politycznych YouGov Anthony Wells. Wśród 61 sondaży przeprowadzonych w tym roku aż 58 wskazało taki właśnie wynik ewentualnego ponownego głosowania ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Gazeta zaznaczyła, że na zmianę opinii wyborców ma wpływ m.in. mobilizacja osób, które nie brały udziału w pierwszym referendum i potencjalna zmiana opinii części osób poprzednio głosujących za opuszczeniem Wspólnoty.

Niepewny wynik ewentualnego ponownego referendum

Najbardziej znany brytyjski psefolog (ekspert w dziedzinie badań  dotyczących wyborów politycznych, zachowań elektoratu oraz ich przyczynach) Sir John Curtice ostrzegł jednak przed wyciąganiem pochopnych wniosków z tej analizy. Przyznał co prawda, że uzasadnione są wątpliwości co do tego, czy większość wyborców nadal popiera wyjście z UE, ale jednocześnie uzasadnione są również wątpliwości, czy w drugim referendum zwolennicy pozostania we Wspólnocie na pewno zyskaliby większość. “Biorąc pod uwagę, że sondaże pokazują tak bliski wynik, to żadna ze stron nie mogłaby być pewna rezultatu” – uważa brytyjski profesor.

Brytyjczycy przekonują się, co oznacza brexit

Jeśli Londyn nie dogada się z Brukselą, wyspiarzy czekają utrudnienia podczas podróży na kontynent. Rząd ostrzega też producentów samochodów, koncerny telekomunikacyjne i firmy farmaceutyczne. Rośnie strach przed faktycznymi skutkami brexitu.
 
Downing Street opublikowała w czwartek 28 dokumentów mówiących o tym, jak ewentualny …

May: Drugie referendum zdradą demokracji

Jednak premier Theresa May już wielokrotnie stanowczo wykluczała drugie referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE argumentując, że byłoby to „poważną zdradą naszej demokracji”.

Również w niedawnym wystąpieniu na konwencji programowej Partii Konserwatywnej, szefowa rządu podkreśliła, że taki ruch podkopałby zaufanie wyborców do brytyjskiej demokracji i zostałby odebrany jako próba pouczania ich przez polityków niezadowolonych z ich poprzednio podjętej decyzji.

“Posłowie zwrócili się do Brytyjczyków z prośbą o podjęcie decyzji, ufając ich ocenie sytuacji. Oni z kolei zaufali nam, że zrealizujemy ich wybór, i ja ich nie zawiodę” – zapewniła May.

Premier May ostrzega: "Ryzykujemy, że brexitu nie będzie"

Jeśli pójdziemy w różnych kierunkach w poszukiwaniu idealnego brexitu, ryzykujemy, że w ogóle go nie będzie – przestrzegła w środę na kongresie torysów premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Wystąpienie May było bodaj najbardziej oczekiwanym punktem konferencji Partii Konserwatywnej, która trwała od …

Ponownego głosowania nie popiera także opozycyjna Partia Pracy. Jej lider Jeremy Corbyn powtarzał, że ugrupowanie wolałoby raczej doprowadzić do przedterminowych wyborów parlamentarnych niż zgodzić się na drugie referendum.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca zeszłego roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca przyszłego roku.

Przyszłość UE: dalsza integracja czy Europa narodów?

“Unia legitymizuje się, kiedy jest blisko człowieka. Kryzysy to przesłoniły” – takimi słowami Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, rozpoczął okrągły stół ambasadorów “Unia zjednoczona czy Europa narodów” podczas Europejskiego Forum Nowych Idei 2018 w Sopocie. W trakcie …