Brytyjczycy głosują dziś w sprawie brexitu

Brexit, hasło i wieża z Big Benem, źródło twitter BorisJohnson

Brexit, hasło i wieża z Big Benem, źródło twitter BorisJohnson

Rządząca Partia Konserwatywna jest co prawda faworytem w dzisiejszych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, ale jej przewaga może być niewielka. Badacze zastrzegają jednak, że wobec dużej zmienności preferencji wyborczych Brytyjczyków i wyjątkowo dużej grupy niezdecydowanych, praktycznie nie można przewidzieć wyniku głosowania.

 

To już trzeci raz w ostatnich czterech latach brytyjscy wyborcy będą decydować o składzie parlamentu, a tym razem również o dalszych losach brexitu. Lokale wyborcze będą czynne od 08:00 do 23:00 polskiego czasu.

Wielka Brytania nie weźmie udziału w najbliższym szczycie UE

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nie zjawi się w najbliższy czwartek i piątek (12-13 grudnia) na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. W czwartek bowiem Brytyjczycy wybiorą nowy skład Izby Gmin. Ale Londyn nie będzie na szczycie reprezentowany nawet na niższym …

Wybory ws. brexitu

Tymczasem to właśnie dzisiejsze (12 grudnia), przedterminowe głosowanie ma zdecydować, czy uda się odblokować impas ws. brexitu. Gdyby bowiem konserwatyści uzyskali samodzielną większość w nowym parlamencie, to z końcem stycznia Zjednoczone Królestwo najprawdopodobniej opuściłoby Unię Europejską.

Dzięki temu można byłoby uniknąć tzw. twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy regulującej stosunki z UE. Premier Boris Johnson zapewnił bowiem, że jeżeli Partia Konserwatywna uzyska samodzielną większość w Izbie Gmin, to ustawa ws. brexitu wróci do parlamentu jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Wielka Brytania: Farage jednak pomoże Johnsonowi wygrać wybory

Lider Partii Brexit zapowiedział, że jego ugrupowanie nie wystawi swoich kandydatów w 317 okręgach, aby nie zaszkodzić Partii Konserwatywnej. Jak wyjaśnił Nigel Farage, jego partia skupi się na próbie odebrania okręgów partiom przeciwnym brexitowi.
 

Wybory do brytyjskiej Izby Gmin odbywają się …

Johnson: „Get Brexit Done”

Gdyby jednak partii Johnsona nie udało się zdobyć większości, to mógłby on spróbować utworzyć kolejny rząd mniejszościowy. Jeśli zaś i to okazałoby się niemożliwe, to próbę sformowania gabinetu mogłyby podjąć ugrupowania opozycyjne, licząc na ukonstytuowanie rządu jedności na rzecz przegłosowania drugiego referendum ws. brexitu.

Jednak eksperci nie wykluczają nawet takiej sytuacji, w której żadna ze startujących w wyborach partii nie zdobędzie większości. W obawie przed takim scenariuszem brytyjski premier jeszcze wczoraj (11 grudnia) ostrzegał przed dalszym „opóźnieniem i unikaniem decyzji”. „Istnieje bardzo realne ryzyko, że idziemy w kierunku parlamentu bez większości” – cytują brytyjskiego premiera media. “Walczymy o każdy głos” – zapewniał.

W związku z tym jeszcze wczoraj (11 grudnia) zarówno premier Johnson, jak i lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn zabiegali o głosy wyborców i rozwiązanie przeciągającego się kryzysu ws. wyjścia kraju z UE.

Wielka Brytania: Kosztowne obietnice Partii Pracy przed wyborami

Nowe podatki dla najbogatszych, przyznanie prawa do pozostania w Wielkiej Brytanii obywatelom UE oraz brak zgody na referendum niepodległościowe w Szkocji. To niektóre z punktów programu wyborczego brytyjskiej Partii Pracy przed zaplanowanymi na 12 grudnia wyborami.

 

 

Manifest wyborczy Partii Pracy wzbudził …

Sondaże wyborcze: Wynik wielką niewiadomą

Według najnowszego badania, na które powołują się media, Partia Konserwatywna może wprowadzić do parlamentu 339 posłów, o ponad 100 więcej niż największa opozycyjna Partia Pracy (231). Byłby to dla nich niezły wynik, gdyż w obecnej kadencji mieli tylko 317 posłów i ich mniejszościowy rząd musiał zabiegać o poparcie północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów.

Na dalszych miejscach plasują się – według tego badania – Szkocka Partia Narodowa (41) i proeuropejscy Liberalni Demokraci (15). Pozostałe 24 mandaty przypadają czterem mniejszym ugrupowaniom.

Wielka Brytania: Sojusz partii antybrexitowych

Trzy zdecydowanie przeciwne brexitowi brytyjskie partie zawarły umowę o nierywalizowaniu w 60 okręgach podczas grudniowych wyborów do Izby Gmin. Liberalni Demokraci, Partia Zielonych i walijskie proniepodległościowe ugrupowanie Plaid Cymru (Partia Walii) zawarły pakt o nazwie „Razem przeciw brexitowi” („Unite to …

Jednak poprzednie sondaże wskazywały, że Partia Konserwatywna może uzyskać ponad 40 proc. głosów i mieć przewagę około 10 punktów procentowych nad Partią Pracy. Taka przewaga wystarczała dotychczas, by największa partia bez większych problemów zyskała samodzielną większość w Izbie Gmin.

Jeśli jednak tej większości nie uzyska, to Zjednoczone Królestwo wkroczy kolejną fazę brexitu i stanie wobec piątego już odroczenia daty wyjścia z UE oraz drugiego referendum. Tymczasem Boris Johnson stając na czele rządu twierdził, że prędzej wyzionie ducha niż poprosi o kolejne odroczenie brexitu.