Bruce Liu z Kanady wygrał Konkurs Chopinowski

Bruce-(Xiaoyu)-Liu-chopin-konkurs-muzyka-poważna-koncert-filharmonia-bleczach-Awdiejewa-Zimerman-Argerich-nehring-Pogorelich

W dniach 21-23 października odbędą się koncerty laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. / Foto via Canva

Pianista z Kanady Bruce (Xiaoyu) Liu wygrał XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Dołączył tym samym m.in. do Marthy Argerich, Krystiana Zimermana, Rafała Blechacza czy Seong-Jin Cho, którzy wygrywali konkurs w przeszłości. Wyniki ogłoszono w nocy ze środy na czwartek w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

 

 

Siedemnastoosobowe, międzynarodowe jury konkursowe pod kierownictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, po kilkugodzinnych obradach, przyznało główną nagrodę XVIII Konkursu Chopinowskiego Bruce (Xiaoyu) Liu, reprezentującemu Kanadę. To on w środę zamknął przesłuchania finałowe.

Zwycięzca powiedział na gorąco zgromadzonym z warszawskiej filharmonii dziennikarzom, że występ na Konkursie Chopinowskim po dwóch latach pandemii był niezwykłym przeżyciem. Opowiadał, jak przez przyjazdem do Warszawy uważał na siebie, by nie zarazić się wirusem, i „nie zmarnować okazji”.

Bruce Xiaoiu Liu urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda. Obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem jednego z jurorów konkursu – Dang Thai Sona.

Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertów z China NCPA Orchestra.

Ostatnio odbył też dwa tournees po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Występ Bruce (Xiaoyu) Liu podczas finału XVIII Konkursu Chopinowskiego:

Drugą nagrodę ex aequo zdobył pianista Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia) i Kyohei Sorita (Japonia); trzecią Martin Garcia Garcia (Hiszpania), czwartą ex aequo Aimi Kobayashi (Japonia) i Jakub Kuszlik (Polska). Piąte miejsce zajęła Leonora Armellini (Włochy), szóste – J J Jun Li Bui z Kanady.

Dodatkowo przyznano wyróżnienia. Nagrodą za najlepsze wykonanie mazurków uhonorowano Jakuba Kuszlika z Polski. Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu trafiła do Martina Garcii Garcii z Hiszpanii. Nagrodę Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty otrzymał Alexander Gadjiev.

Przesłuchania tegorocznej – opóźnionej o rok z powodu pandemii COVID-19 – edycji Konkursu Chopinowskiego rozpoczęły się w sobotę (2 października) w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Wzięło w nich udział 87 pianistów z kilkunastu krajów, w tym 16 reprezentantów Polski.

W finale konkursu dwunastka pianistów i pianistek – w tym dwóch reprezentantów Polski Jakub Kuszlik oraz Kamil Pacholec – występowała przy akompaniamencie Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki, dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Pianiści wykonywali jeden z koncertów Fryderyka Chopina. Dziewięciu finalistów wybrało Koncert e-moll op. 11, a tylko trzech – Alexander Gadjiev, Martín García García oraz Hyuk Lee – Koncert f-moll, op. 21.

W finałowym etapie konkursu wystąpiło 12 pianistów, chociaż według regulaminu powinno być nie więcej niż 10. Jury tłumaczyło swoją decyzję wysokim poziomem konkursu. W tegorocznym finale konkursu zaprezentowali się bardzo młodzi finaliści, aż trójka z nich ma zaledwie 17 lat.

Poprzednią edycję Konkursu Chopinowskiego w 2015 r. wygrał reprezentujący Koreę Południową Seong-Jin-Cho.

W dniach 21-23 października w Warszawie odbędą się koncerty laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Konkurs Chopinowski. Nagrody główne i specjalne

I nagroda (złoty medal i 40 tys. euro) Bruce Liu z Kanady.

II nagroda (srebrny medal i 30 tys. euro) ex aequo Aleksander Gadjiev (Włochy/Słowenia) i Kyohei Sorita (Japonia)

III nagroda (brązowy medal i 20 tys. euro) – Martin Garcia Garcia (Hiszpania)

IV nagroda (15 tys. euro) ex aequo Aimi Kobayashi (Japonia) i Jakub Kuszlik (Polska)

V nagroda (10 tys. euro) – Leonora Armellini (Włochy)

VI nagroda (7 tys. euro) – JJ Jun Li Bui (Kanada)

Nagroda za najlepsze wykonanie mazurków ufundowana przez Polskie Radio (5 tys. euro) – Jakub Kuszlik (Polska)

Nagroda za najlepsze wykonanie koncertu ufundowana przez Filharmonię Narodową (5 tys. euro) – Martin Garcia Garcia (Hiszpania)

Nagroda za najlepsze wykonanie sonaty ufundowana przez Krystiana Zimermana (10 tys. euro) – Aleksander Gadjiev (Włochy/Słowenia)