Brexit wciąż wielką niewiadomą

Premier Theresa May, źródło: https://wyborcza.pl/7,75399,23857715,brexit-urzednicy-ktorzy-mieli-wyprowadzic-brytyjczykow-z-ue.html

Premier Theresa May, źródło: http://wyborcza.pl/7,75399,23857715,brexit-urzednicy-ktorzy-mieli-wyprowadzic-brytyjczykow-z-ue.html [Charles McQuillan]

Spiker brytyjskiej Izby Gmin John Bercow wyraził wczoraj zgodę na przeprowadzenie kolejnego głosowania nad rządowym projektem umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez stanowiącej załącznik do niej deklaracji politycznej ws. przyszłych relacji ze Wspólnotą.

 

Dziś mija uzgodniony pierwotnie termin brexitu, a głosowanie w brytyjskim parlamencie ma się odbyć po południu.

Sondaż: Brexit "narodowym upokorzeniem"

Aż 90 proc. Brytyjczyków ocenia dotychczasowy przebieg negocjacji brexitowych jako „narodowe upokorzenie”. Najwięcej z nich obwinia za to brytyjski rząd. Na Unię Europejską jako winowajczynię kryzysu wskazuje zaś mniej niż co 10 badany.
 

Sondaż z cyklu Sky Data …

W zeszłym tygodniu John Bercow uprzedził, że zgodnie z procedurami brytyjski rząd nie może zwrócić się do posłów o ponowne głosowanie nad dwukrotnie odrzuconym projektem umowy wyjścia ze Wspólnoty bez wprowadzenia do niego istotnych zmian.

Wczoraj (28 marca) natomiast oświadczył, że rządowy projekt spełnia jego oczekiwania dotyczące „znaczącej” zmiany w tekście tego dokumentu. Przegłosowanie tego dokumentu jest warunkiem uzyskania technicznego przedłużenia brexitu do 22 maja, jaki Wielkiej Brytanii postawiła Rada Europejska  dając dodatkowy czas na wprowadzenie tej decyzji w życie i pełen proces ratyfikacji.

Szefowa klubu konserwatystów apeluje o przyjęcie “umowy rozwodowej”

Również w czwartek szefowa klubu parlamentarnego rządzącej Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin Andrea Leadsom zapowiedziała, że brytyjski rząd planuje na dziś kolejną debatę w Izbie Gmin nt. wyjścia kraju z UE z opcją kolejnego głosowania w tej sprawie.

Jest zgoda na opóźnienie brexitu do 22 maja

Premier Wielkiej Brytanii nie udało się przekonać przywódców pozostałych państw członkowskich UE do przesunięcia brexitu na koniec czerwca. Aby uzyskać opóźnienie wyjścia z UE będzie też musiała zdobyć poparcie dla projektu umowy brexitowej w Izbie Gmin. Takie są konkluzje pierwszego …

Przypomniała przy tym, że Unia zgodzi się na przesunięcie terminu brexitu do 22 maja tylko pod warunkiem, że wynegocjowaną przez rząd umowę uda się przyjąć jeszcze w tym tygodniu. “Zachęcam wszystkich posłów do poparcia tej propozycji i zapewnienia, że opuścimy Wspólnotę 22 maja, co da ludziom i przedsiębiorstwom pewność, której potrzebują” – apelowała.

Izba Gmin nie chce żadnego z rozwiązań, a KE czeka na informacje co dalej

Dzień wcześniej brytyjska Izba Gmin odrzuciła wszystkie osiem propozycji w orientacyjnym głosowaniu nad alternatywnymi scenariuszami ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a KE wciąż czeka na propozycje Londynu ws. możliwego wyjścia z tej patowej sytuacji.

Brexit: Impas trwa, Izba Gmin odrzuca wszystkie scenariusze

Osiem propozycji i osiem razy „Nie”. Izba Gmin nie zdołała przegłosować żadnego pomysłu na to jak dalej powinien potoczyć się brexit. Oznacza to, że piłka jest znów po stronie rządu i premier Theresy May. Prawdopodobnie spróbuje ona po raz kolejny …

“Komisja bierze pod uwagę głosowania orientacyjne Izby Gmin. To część odbywającego się procesu politycznego w Wielkiej Brytanii, który w pełni szanujemy. Wczoraj naliczyliśmy osiem razy `nie`. Teraz potrzebujemy `tak`, w sprawie drogi do przodu” – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritis Schinas.

Przypomniał przy tym, że Rada Europejska – w porozumieniu z Wielką Brytanią – podjęła w zeszłym tygodniu decyzję, że jeśli umowa o wyjściu nie zostanie przegłosowana w tym tygodniu, to data brexitu zostanie przełożona z 29 marca na 12 kwietnia.

UE gotowa na brexit bez umowy

Komisja Europejska poinformowała, że zakończono przygotowania UE na wypadek, gdyby Wielka Brytania opuściła UE bez regulującej brexit umowy. Jak jednak zastrzegła Bruksela, wszystkie te działania jedynie zmniejszą szkody, a nie całkowicie je wyeliminują. Swoje przygotowania prowadzą też poszczególne państwa członkowskie.
 

To, …

“Teraz do rządu Wielkiej Brytanii należy poinformowanie nas, jakie będą dalsze kroki” – podkreślił rzecznik KE. Odnosząc się do zapowiedzi Theresy May o gotowości do odejścia z rządu po zaakceptowaniu wynegocjowanej przez nią “umowy rozwodowej” z UE, Schinas przypominał, że szef KE Jean-Claude Juncker wielokrotnie wyrażał dla brytyjskiej premier swoje wsparcie i szacunek.

Wielka Brytania: Dymisja May ceną za poparcie umowy z UE?

Jak donosi brytyjska prasa aż 11 członków rządu miało wezwać premier Theresę May do odejścia. To miałoby ułatwić przekonanie do poparcia umowy brexitowej brakującą część posłów do Izby Gmin. Tymczasem w Londynie przeciwko brexitowi demonstrowało nawet milion osób.
 

Jak podały niedzielne …