Brexit ponad wszystko?

źródło:EPA-EFE/NEIL HALL za EURACTIV.com

Ponad 40 proc. zwolenników brexitu uważa, że warto pozwolić na odłączenie Szkocji od Wielkiej Brytanii za cenę realizacji brexitu. Tymczasem liderka nacjonalistycznej irlandzkiej partii Sinn Féin wzywa do przeprowadzenia referendum ws. jedności obu Irlandii.

 

 

Sondaż dla telewizji Sky News następuje w kilka dni po tym, jak premier Szkocji Nicola Sturgeon powtórzyła apel o przeprowadzenie w przyszłym roku kolejnego referendum ws. niepodległości kraju i zapewniła, że wniosek w tej sprawie złoży jeszcze w tym roku.

15 krajów spoza UE chce odszkodowań za brexit

Przedłużające się niepewności wokół brexitu szkodzą nie tylko państwom członkowskim Unii Europejskiej, ale także krajom pozostającym poza Wspólnotą. Niektóre z nich za zaistniałą sytuację chcą się domagać rekompensat finansowych.

 

Brexit początkowo miał nastąpić 29 marca, ale moment wyjścia Wielkiej Brytanii z …

Brexit ponad wszystko

Z badania dla Sky wynika, że 41 proc. zwolenników brexitu jest gotowych przystać na oderwanie się Szkocji od Wielkiej Brytanii jako cenę wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Tymczasem 18 proc. opowiadających się za wyjściem z UE odpowiedziało, że brexit nie jest wart rozpadu Zjednoczonego Królestwa. Kolejnych 17 proc. ankietowanych uznało, że Szkocja nie powinna należeć do Wielkiej Brytanii bez względu na to czy Londyn opuści Wspólnotę, a 24 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie. W sondażu spytano także zwolenników wyjścia z UE o to czy brexit przyczyni się do uzyskania przez Szkocję niepodległości. 40 proc. badanych odpowiedziało na pytanie twierdząco.

Zaledwie przed dwoma tygodniami premier Szkocji wezwała do „oddania przyszłości Szkocji w ręce Szkotów”. Jednak kolejny w ostatnich miesiącach apel o organizację referendum niepodległościowego spotkał się z krytyką Borisa Johnsona, który zapowiedział, że zablokuje możliwość przeprowadzenia w Szkocji referendum niepodległościowego. Taki plebiscyt wymaga bowiem zgody Londynu. Liderka Szkockiej Partii Narodowej (SNP) chciałaby, żeby plebiscyt odbył się w drugiej połowie przyszłego roku. Sturgeon poinformowała na początku miesiąca, że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia wyśle do Londynu formalny wniosek o zgodę na przeprowadzenie w przyszłym roku ponownego referendum w sprawie niepodległości.

Kolejne referendum ws. niepodległości Szkocji?

Premier Szkocji Nicola Sturgeon powtórzyła swój apel o przeprowadzenie w przyszłym roku kolejnego referendum ws. niepodległości kraju i zapewniła, że wniosek w tej sprawie złoży jeszcze w tym roku. Szef brytyjskiego rządu Boris Johnson zapewnił jednak, że takiego dokumentu nie podpisze.

Ku zjednoczeniu Zielonej Wyspy

W głosowaniu, do którego doszło w 2014 r. zakończyło się porażką zwolenników niepodległości (przeciw zagłosowało 55 proc. Szkotów). Część zwolenników niepodległości tłumaczyła jednak, że głosowali przeciwko niej sądząc, że zagwarantuje to Szkocji obecność w Unii Europejskiej.

Nie tylko SNP występuje przeciwko polityce Londynu. Również irlandzka nacjonalistyczna partia Sinn Féin coraz śmielej działa w kierunku zjednoczenia Irlandii i Irlandii Północnej. Liderka ugrupowania Mary Lou McDonald zaapelowała w sobotę (16 listopada) podczas spotkania z delegatami o przeprowadzenie referendum w sprawie połączenia obu państw. Przewodnicząca Sinn Féin przekonuje, że brexit zmienił sposób myślenia o Wielkiej Brytanii oraz o zjednoczeniu Dublina z Belfastem. Lou McDonald przekonuje, że obecnie najważniejsze pytanie nie brzmi czy, lecz kiedy zorganizować plebiscyt zjednoczeniowy, przewidziany w porozumieniu wielkopiątkowym (ugodzie kończącej konflikt w Irlandii Północnej) z 10 kwietnia 1998 r.

Wielka Brytania: Torysom rośnie poparcie, Johnson pewny swego

Według najnowszych badań opinii publicznej rośnie poparcie dla Partii Konserwatywnej przed grudniowymi przedterminowymi wyborami do Izby Gmin. Premier Boris Johnson zapowiada, że tym razem jego partia stanie za nim w całości w kwestii brexitu.

 

Najnowszy sondaż opublikował instytut Opinum Research. Według …