Brexit: Po pierwszej rundzie rozmów

Negocjacje Brexitu

Michel Barnier (l), główny negocjator Brexitu z ramienia Komisji Europejskiej i David Davis, brytyjski minister ds. Brexitu// Źródło: Komisja Europejska

Za Brukselą i Londynem pierwsza runda rozmów ws. brytyjskiego wyjścia z UE. Negocjacje Brexitu mają już ustalony harmonogram, strukturę oraz listę priorytetów dla obu stron.

 

Wczoraj (19 czerwca) w Brukseli spotkali się Michel Barnier, główny negocjator Brexitu z ramienia Komisji Europejskiej oraz David Davis, minister ds. Brexitu w brytyjskim rządzie. Ich spotkanie oficjalnie rozpoczęło rozmowy nt. wyjścia Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej.

Ruszają negocjacje Brexitu

Dziś oficjalnie rozpoczęły się negocjacje Brexitu.  Na ustalenie warunków opuszczenia Unii Europejskiej przez Brytyjczyków, Bruksela i Londyn mają niecałe dwa lata.
 

Dziś (19 czerwca) o godzinie 11 rano rozpoczęły się rozmowy nt. warunków wyjścia Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej. Negocjacje, jeżeli …

Wczorajsze rozmowy

Pierwsze spotkanie zostało poświęcone sprawom organizacyjnym. Po sześciu godzinach rozmów, opisanych przez Barniera i Davisa jako „konstruktywne”, ustalono harmonogram, strukturę oraz listę priorytetów.

Rundy negocjacyjne będą się odbywały co miesiąc i trwały przez tydzień. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rozmowy zaczną się od kwestii kontrowersyjnych: praw obywateli UE mieszkających w Wlk. Brytanii i vice versa oraz brytyjskich rozliczeń finansowych, czyli ile Wlk. Brytania będzie musiała zapłacić w ramach wycofywania się z istniejących zobowiązań i programów unijnych.

Na listę priorytetów nie trafiła natomiast kwestia irlandzka. Jest to problem nowej granicy unijno-brytyjskiej, która może podkreślić podział między Irlandią a Irlandią Płn., zagrażając procesowi pokojowemu i pojednaniu na wyspie.

Davis zapewnił jednak, że wczoraj to właśnie sprawie granicy między Irlandią a Irlandią Płn. poświęcono najwięcej czasu. Dodał jednakże, że jest to niezwykle trudna sprawa do rozwiązania. Natomiast Barnier podkreślił, że „Irlandia Płn. to bardzo złożona i delikatna kwestia. Traktujemy ją bardzo poważnie” – stwierdził.

Michel Barnier: nie będzie "twardej" granicy brytyjsko-irlandzkiej po Brexicie

Irlandia obawia się, że ze względu na bliskie związki z Wlk. Brytanią, Brexit odbije się na niej szczególnie. Michel Branier, główny negocjator Brexitu ze strony UE, stara się Irlandczyków uspokoić.
Wczoraj przyjechał do Irlandii z dwudniową wizytą Michel Barnier, główny negocjator …

Brytyjska słabość

Davis zrezygnował także z próby wprowadzenia na agendę negocjacji kształtu przyszłych relacji handlowych między Wlk. Brytanią a UE. Chodzi tutaj przede wszystkim o sprawę dostępu do wspólnego rynku.

Jeszcze przed zeszłotygodniowymi wyborami parlamentarnymi w Zjednoczonym Królestwie brytyjska premier Theresa May podkreślała, że jest to dla niej sprawa priorytetowa. Bruksela stała jednak na stanowisku, że najpierw obie strony powinny ustalić warunki brytyjskiego wyjścia, a dopiero potem przejść do kształtu przyszłych relacji.

Wczorajsze rozmowy pokazały, że Bruksela przeforsowała swoje stanowisko. Jest to odczytywane jako oznaka słabości rządu May, który po utracie większości w parlamencie stoi na gorszej pozycji negocjacyjnej niż jeszcze miesiąc temu.