Wielka Brytania: Były doradca premiera oskarża go o korupcję i „tysiące ofiar” koronawirusa

Boris Johnson

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson [Photo via Flickr]

Jeszcze w ubiegłym roku Dominic Cummings uchodził za prawą rękę Borisa Johnsona i swoistą „szarą eminencję” na Downing Street. Po dymisji zniknął z pierwszych stron gazet, jednak kilka dni temu znów zrobiło się o nim głośno. A to za pośrednictwem oskarżeń wysuniętych w stronę premiera Wielkiej Brytanii. 

 

 

Dominic Cummings pełnił kluczową rolę w kampanii „Vote Leave” przed referendum w sprawie brexitu w 2016 r. Po tym, jak Boris Johnson objął urząd premiera Wielkiej Brytanii w 2019 r., został zatrudniony jako jego główny doradca.

Stanowisko to zajmował do listopada ubiegłego roku, kiedy to zwolnił się w trybie natychmiastowym. Wcześniej zdążył zasłynąć z kilku skandali – m.in. za sprawą ujawnionej przez dziennik  „The Mirror” podróży pomimo obowiązującego lockdownu.

Cummings, nazywany w Wielkiej Brytanii głównym strategiem brexitu, miał w marcu 2020 r. dwukrotnie pojechać z żoną oraz synem ponad 400 km do domu rodziców w Durham na północy kraju. Obciążający dla Cummingsa był fakt, że jego żona była zakażona koronawirusem, a on sam miał objawy zakażenia.

Wielka Brytania: Parlament uznał traktowanie Ujgurów w Chinach za ludobójstwo

Rezolucja nie zobowiązuje rządu Borisa Johnsona do podjęcia szczególnych kroków.

Dominic Cummings oskarża premiera Johnsona

Brytyjskie media, takie jak BBC czy „The Guardian” donosiły, że jego dymisja była powiązana z przegraną walką frakcyjną w otoczeniu premiera. Spekulowano, że mogła mieć związek z Carrie Symonds, byłą szefową ds. komunikacji w Partii Konserwatywnej a prywatnie narzeczoną Borisa Johnsona, z którą Cummings był skonfliktowany.

O byłym doradcy premiera głośno zrobiło się przed kilkoma dniami po tym, jak okazało się, że ministrowie z otoczenia szefa rządu obarczają go odpowiedzialnością za serię przecieków, w których ujawniono treść rozmów Borisa Johnsona z następcą tronu Arabii Saudyjskiej, księciem Mohammedem bin Salmanem (amerykański wywiad uznał go za odpowiedzialnego zamordowania opozycyjnego dziennikarza, Dżamala Chaszodżdżiego) i przedsiębiorcą sir Jamesem Dysonem. 

Rozmowy z tym ostatnim dotyczyły m.in. „załatwienia” przez Johnsona problemów podatkowych pracowników koncernu Dyson.

Wielka Brytania: Skandal z udziałem byłego premiera. Lobbował w rządzie na rzecz spółki, w której miał udziały

David Cameron próbował ułatwić spółce, w której był udziałowcem dostęp do tanich rządowych kredytów.

Boris Johnson dopuścił się korupcji?

Na doniesienia Cummings odpowiedział za pośrednictwem wpisu na swoim blogu. Oskarżył  Borisa Johnsona o blokowanie śledztwa w sprawie wycieku informacji o lockdownie, które mogłoby zaszkodzić jemu, a także jego partnerce.

W dalszej części wpisu wezwał brytyjski parlament do zbadania, w jaki sposób administracja Johnsona zareagowała na wybuch epidemii COVID-19 i stwierdził, że z przyjemnością złoży zeznania pod przysięgą. Dominic Cummings zarzucił premierowi Wielkiej Brytanii nakłanianie darczyńców Partii Konserwatywnej do sfinansowania remontu jego mieszkania na Downing Street 10.

Ani premier, ani rząd nie zaprzeczają zarzutom o próby pozyskania funduszy na remont rezydencji przy Downing Street 10 od sponsorów – podkreślają jednak, że ostatecznie został on sfinansowany z własnych pieniędzy Johnsona.

Mimo tego, opozycyjna Partia Pracy żąda, by wszczęto formalne dochodzenie co do tego, czy remont nadzorowany przez Carrie Symonds opłacili darczyńcy Partii Konserwatywnej.

W maju Cummings ma zeznawać przed komisją parlamentarną. Zapowiedział ujawnienie „dowodów, które obciążą Borisa Johnsona osobistą odpowiedzialnością za dziesiątki tysięcy ofiar podczas drugiej fali koronawirusa”.