Boris Johnson: „Dokończymy brexit”

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson / Zdjęcie via twitter @BorisJohnson

Doprowadzenie do końca procesu wyjścia z Unii Europejskiej oraz poprawienie poziomu życia Brytyjczyków to główne hasła Partii Konserwatywnej przed zaplanowanymi na 12 grudnia wyborami parlamentarnymi.

 

 

Po ubiegłotygodniowej prezentacji programu Partii Pracy przyszedł czas na Partię Konserwatywną. Boris Johnson obiecuje zwiększenie wydatków publicznych, obniżenie podatków oraz ułatwienia wizowe dla specjalistów: np. lekarzy czy pielęgniarek.

Wielka Brytania: Kosztowne obietnice Partii Pracy przed wyborami

Nowe podatki dla najbogatszych, przyznanie prawa do pozostania w Wielkiej Brytanii obywatelom UE oraz brak zgody na referendum niepodległościowe w Szkocji. To niektóre z punktów programu wyborczego brytyjskiej Partii Pracy przed zaplanowanymi na 12 grudnia wyborami.

 

 

Manifest wyborczy Partii Pracy wzbudził …

Nie tylko brexit

Lider Torysów wygłosił w niedzielę (24 listopada) przemówienie w Telford przy granicy z Walią. To jedno z tym miejsc, w których w poprzednich wyborach w 2017 r. różnica między Laburzystami a Partią Konserwatywną była minimalna, liczona w setkach głosów.

Boris Johnson w przeciwieństwie do lidera Partii Pracy poświęcił znacznie więcej miejsca brexitowi. „Dokończymy brexit” – podkreślił kilkukrotnie z mównicy premier Zjednoczonego Królestwa. Lider Partii Pracy zamierza jeszcze przed Bożym Narodzeniem przedłożyć parlamentarzystom umowę o wyjściu ze Wspólnoty, tak by dotrzymać obowiązujący obecnie termin 31 stycznia 2020 r.

Jednak rozwód z Brukselą to nie jedyny cel Torysów na najbliższe miesiące. Lider ugrupowania zaznaczył, że w następnej kadencji parlamentu chciałby skupić się na „wyrównaniu” poziomu życia mieszkańców kraju. Chce to osiągnąć za pomocą reform systemu podatkowego oraz zwiększenia wydatków publicznych.

Wielka Brytania: Torysom rośnie poparcie, Johnson pewny swego

Według najnowszych badań opinii publicznej rośnie poparcie dla Partii Konserwatywnej przed grudniowymi przedterminowymi wyborami do Izby Gmin. Premier Boris Johnson zapowiada, że tym razem jego partia stanie za nim w całości w kwestii brexitu.

 

Najnowszy sondaż opublikował instytut Opinum Research. Według …

Wydatki socjalne i migracja

Co zatem obiecuje Boris Johnson? To przede wszystkim zmniejszenie kwoty wolnej od opłat na ubezpieczenia społeczne z 8,6 tys. do 9,5 tys. funtów w 2020 r. a docelowo do 12,5 tys. Jednak największe środki zostaną zaangażowane w zmiany w służbie zdrowia. Plan Torysów przewiduje zatrudnienie dodatkowych 50 tys. pielęgniarek oraz obietnicę obsłużenia większej liczby wizyt lekarskich.

Z ta zapowiedzią wiążą się ułatwienia wizowe dla specjalistów spoza Wielkiej Brytanii: lekarzy, pielęgniarek oraz innego personelu medycznego. Jednak w przypadku imigracji – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, po zakończeniu okresu przejściowego zakończy się swobodny przepływ osób z UE, a potencjalni migranci z państw członkowskich będą traktowani tak samo, jako obywatele innych krajów. W programie Torysów zabrakło deklaracji, co do konkretnych liczb.

Zmianie mają także ulec przepisy dotyczące zasiłków. Po upływie okresu przejściowego obywatele państw UE nadal będą mogli ubiegać się o pomoc socjalną, jak zasiłki dla bezrobotnych, dopłaty mieszkaniowe czy wsparcie na dzieci. Jednak te przywileje będą dostępne dopiero po pięciu latach.

Wielka Brytania: Farage jednak pomoże Johnsonowi wygrać wybory

Lider Partii Brexit zapowiedział, że jego ugrupowanie nie wystawi swoich kandydatów w 317 okręgach, aby nie zaszkodzić Partii Konserwatywnej. Jak wyjaśnił Nigel Farage, jego partia skupi się na próbie odebrania okręgów partiom przeciwnym brexitowi.
 

Wybory do brytyjskiej Izby Gmin odbywają się …

Dekarbonizacja i wydatki wojskowe

W przeciwieństwie do Jeremy’ego Corbyna – krytykowanego w ubiegłym tygodniu przez organizacje ekologiczne – Boris Johnson zadeklarował osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Torysi zaangażują się także w zwiększenie wydatków na obronność. Celem jest przekroczenie poziomu 2 proc. PKB wymaganego przez NATO.

Inwestycje w bezpieczeństwo obejmą również zatrudnienie dodatkowych 20 tys. policjantów. Lider Partii Konserwatywnej wierz, że proponowane rozwiązania przyczynią się do modernizacji Wielkiej Brytanii, do wzniesienia kraju „na wyższy poziom”.

Wielka Brytania: Sojusz partii antybrexitowych

Trzy zdecydowanie przeciwne brexitowi brytyjskie partie zawarły umowę o nierywalizowaniu w 60 okręgach podczas grudniowych wyborów do Izby Gmin. Liberalni Demokraci, Partia Zielonych i walijskie proniepodległościowe ugrupowanie Plaid Cymru (Partia Walii) zawarły pakt o nazwie „Razem przeciw brexitowi” („Unite to …