Chiny bez ambasadora w Waszyngtonie / USA w skrócie

Cui Tiankai opuści stanowisko po ośmiu latach spędzonych w Waszyngtonie / foto via flickr [Smithsonian's National Zoo]

USA nie wycofują pomocy dla Ukrainy oraz tamtejszych sił zbrojnych | Ale wycofują część wojska i sprzęt z Bliskiego Wschodu, pisze WSJ | Obamacare zostaje | Zbigniew Rau rozmawiał z Antonym Blinkenem o Nord Stream 2 |

 • Wiceprezydent Kamala Harris złoży w piątek (25 czerwca) swoją pierwszą wizytę na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Ma ona odwiedzić obszar El Paso. Towarzyszyć będzie jej sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego, Alejandro Mayorkas.
 • Najdłużej urzędujący ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych w historii, Cui Tiankaiogłosił we wtorek (22 czerwca), że opuści stanowisko po ośmiu latach. 68-letni Cui, którego czas spędzony w Waszyngtonie obejmował prezydentury Baracka Obamy, Donalda Trumpa i Joego Bidena, był świadkiem głębokiej zmiany w stosunkach amerykańsko-chińskich. Podczas jego kadencji siła i pozycja Pekinu znacznie wzrosła. Media oceniały Cuia jako umiarkowanego, szczególnie w porównaniu z rosnącą liczbą „wilczych wojowników” – chińskich dyplomatów bezpardonowo i często agresywnie broniących stanowiska Pekinu na świecie, w tym w zachodnich mediach społecznościowych. Dziennik South China Morning Post poinformował że odchodzącego ambasadora zastąpi prawdopodobnie obecny wiceminister spraw zagranicznych Qin Gang, który w resorcie zajmował się sprawami europejskimi i nie ma doświadczenia związanego bezpośrednio z USA. (PNa)
 • Teksas: Zgodnie z nowym prawem, które wejdzie w życie z dniem 1 września 2021 r., pracownicy opieki nad dziećmi i sądy rodzinne będą mieć obowiązek rozważenia dodatkowych opinii medycznych przed odebraniem dzieci rodzicom w przypadkach podejrzenia o molestowanie dziecka. Ustawa podpisana w piątek (18 czerwca) jest następstwem dochodzenia NBC News i Houston Chronicle z 2019 r., w sprawie trudniej sytuacji rodziców oskarżonych o nadużycia na podstawie błędnych raportów lekarzy. (KW).
 • Connecticut stanie się pierwszym stanem, w którym wszystkie więzienne rozmowy będą bezpłatne. Ustawa została podpisana w ubiegłą środę (16 czerwca) i może wejść w życie już w przyszłym miesiącu. Zapewni osadzonym mężczyznom, kobietom i młodocianym minimum 90 minut bezpłatnych rozmów dziennie. Podobne rozwiązania stosowane są w amerykańskich więzieniach w Nowym Jorku, San Francisco czy Los Angeles. (KW).
 • Dzisiaj (22 czerwca) Nowy Jork wybiera kandydatów, którzy w listopadzie zmierzą się w walce o fotel burmistrza. Mieszkańcy wybiorą jednego z czterech kandydatów Partii Demokratycznej i jednego z dwóch kandydatów Partii Republikańskiej. Po raz pierwszy w historii miasta mieszkańcy Nowego Jorku skorzystają z systemu głosowania rankingowego w prawyborach burmistrza. Zamiast wybierać jednego kandydata, wyborcy uszeregują kandydatów w kolejności preferencji. Faworytem do zastąpienia w listopadzie Billa de Blasio jest kandydat Demokratów, były kapitan policji i obecny burmistrz gminy Brooklyn, Eric Adams. (PNa)
 • Joe Biden spotka się z prezydentem Afganistanu Ashrafem Ghani. Spotkanie odbędzie się najbliższy piątek (25 czerwca) w Białym Domu. Tematem rozmów będzie planowane całkowite wycofanie wojsk amerykańskich i NATO z Afganistanu do 11 września br., a także rosnąca aktywność talibów. Od czasu ogłoszenia przez Stany Zjednoczone zakończenia obecności w Afganistanie wzrosła aktywność talibów, którzy obecnie kontrolują co najmniej 30 dystryktów. Strona afgańska oczekuje od prezydenta Bidena zapewnień o przyszłej pomocy gospodarczej i humanitarnej. (IC)
 • Floryda: Na południu stanu podczas marszu równości ciężarówka wjechała w tłum ludzi zabijając przy tym jedną osobę. Druga osoba została ranna. Policja zatrzymała kierowcę ciężarówki odpowiedzialnego za wypadek na festiwalu w Fort Lauderdale. Intencje kierowcy nie są jeszcze znane, ale burmistrz stanu, Dean Trantalis, ocenił wypadek jako celowy atak na społeczność LGBTQ. (KKW)
 • Administracja Joego Bidena nie planuje wstrzymywać pomocy dla Ukrainy oraz tamtejszych sił zbrojnych. Pomysły, że wraz ze szczytem Biden-Putin doszło do tego rodzaju zablokowania środków finansowych uznaje za „nonsens”. O wstrzymaniu pomocy dla Ukrainy przez USA napisał portal „Politico”, który ujawnił że Stany Zjednoczone wstrzymały pakiet pomocy militarnej dla Kijowa, który miał zawierać systemy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu, broń przeciwpancerną i broń ręczną. Transport przygotowany w reakcji na koncentrację rosyjskich sił na granicy Ukrainy, był gotowy do wysłania, jednak nie doszedł do skutku. Decyzję podjęto przed szczytem Biden-Putin w Genewie. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki podkreśliła, że obok planowanej wcześniej i zatwierdzonej przez Kongres pomocy, która jest wdrażana, przygotowano „fundusze awaryjne” na wypadek „dalszego wtargnięcia Rosji na teren Ukrainy”. Psaki podkreśliła, że w ubiegłym tygodniu – a więc w okresie poprzedzającym szczyt prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji – Waszyngton zapewnił pakiet pomocy o wartości 150 mln dolarów, w tym obejmujący systemy uzbrojenia. (MK).
 • Szczyt USA-Rosja w Genewie oraz sprawa Nord Stream 2 były głównymi tematami czwartkowej (17 czerwca) rozmowy ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. „Sekretarz Blinken podkreślił siłę naszego polsko-amerykańskiego partnerstwa wobec NATO i społeczności transatlantyckiej w odpowiadaniu na regionalne i globalne wyzwania. Sekretarz mówił również o naszej współpracy w celu zaradzenia zagrożeniu dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, związanego z gazociągiem Nord Stream 2”, poinformował w komunikacie rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Jak z kolei przekazał Rau, dyplomaci nie rozmawiali o „wartościach demokratycznych, tudzież o wolności mediów”. (AK)
 • Administracja prezydenta Joego Bidena rozpoczęła wycofywanie części baterii przeciwrakietowych z Bliskiego Wschodu. Redukowana zostaje również liczba amerykańskich myśliwców w regionie, informuje „Wall Street Journal”. Pentagon wycofuje osiem baterii przeciwrakietowych z krajów Bliskiego Wschodu, m.in. z Iraku, Jordanii, Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej. Z regionu wycofanych zostaje również kilkuset żołnierzy obsługujących te systemy. Redukowana jest także liczba myśliwców stacjonujących na Bliskim Wschodzie. Decyzje USA wiążą się ze skupieniem amerykańskiej administracji na zagrożeniu ze strony Rosji i Chin, pisze „WSJ”. (MK)
 • Prezydent Joe Biden podpisał w czwartek (17 czerwca) ustawę, która ustanawia 19 czerwca świętem narodowym. Tego dnia obchodzone jest Juneteenth, czyli upamiętnienie zniesienia niewolnictwa w USA. Biden stwierdził, że jest prezydentem dopiero od kilku miesięcy, ale myśli, że „ten moment pozostanie dla niego jednym z największych zaszczytów podczas całej prezydentury”. Wcześniej ustawę w tej sprawie poparli kongresmeni. Obecnie dzień ten jest uznany albo celebrowany w 47 stanach, a oficjalnym świętem jest tylko w kilku – w Teksasie, Virginii, Pensylwanii i Nowym Jorku. Wczoraj (15 czerwca) Senat, głosami wszystkich stu senatorów zagłosował za ustanowieniem 19 czerwca świętem narodowym w całym kraju. Juneteenth upamiętnia dzień, w którym zniewolonym Afroamerykanom, zamieszkującym Galveston w Teksasie oznajmiono, że zostali uwolnieni na mocy Proklamacji Emancypacji. Dokument ten został uchwalony 1 stycznia 1863 r., przez prezydenta Abrahama Lincolna i zmieniał status prawny 3,5 mln Afroamerykanów z niewolników na wolnych. Nie był  jednak egzekwowany w praktyce, ponieważ niewolnictwo było nadal legalne w stanach południowych. Dwa i pół roku później – 19 czerwca 1865 r., – generał amerykańskiej armii Gordon Grainger oficjalnie powiadomił Afroamerykanów, że wojna secesyjna się zakończyła i zostali uwolnieni. Więcej o Juneteenth TUTAJ. (PNa/PB)
 • Sąd Najwyższy USA podtrzymał w czwartek legalność systemu ubezpieczeń Obamacare, odrzucając jednocześnie skargę republikańskich władz stanów, które chciały jego unieważnienia. Wyrok przyjęto stosunkiem głosów 7 do 2. Dwa głosy przeciwne wyrokowi należały do sędziów uważanych za jednych z najbardziej konserwatywnych – Samuela Alita i Neila Gorsucha. (KW).
 • Gubernator Teksasu Greg Abbott podpisał w czwartek (17 czerwca) ustawę zezwalającą ludziom na noszenie ukrytej broni bez pozwolenia, dołączając do 20 innych stanów, które już wprowadziły takie środki. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w 2019 r. w Stanach Zjednoczonych użycie broni zabiło 38 707 osób. (MKo)
 • Izba Reprezentantów wyraziła zgodę, aby uczynić 19 czerwca świętem narodowym, co oznacza, że Stany Zjednoczone będą miały jedenaste święto federalne. Tego dnia obchodzone jest Juneteenth, czyli upamiętnienie zniesienia niewolnictwa w USA. Prezydent Joe Biden ma dziś (17 czerwca) złożyć podpis pod projektem ustawy w tej sprawie. Więcej na ten temat TUTAJ. (PB)

Szczyt USA-Rosja: "Konstruktywna rozmowa" Bidena i Putina. Ambasadorowie powrócą do placówek

Wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie prezydenta USA Joego Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Szczyt UE-USA: Bruksela i Waszyngton osiągnęły ugodę w sprawie sporu o Airbusa i Boeinga

Bruksela i Waszyngton doszły do porozumienia co do 5-letniego „rozejmu” w trwającym od 17 lat sporze dotyczącym dwóch producentów samolotów.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.