Białoruś: Rewizja w siedzibie niezależnej agencji informacyjnej BiełaPAN i zatrzymanie redaktor naczelnej

Agencja prasowa BiełaPAN relacjonowała przebieg wszystkich opozycyjnych protestów na Białorusi, źródło: Wikipedia, fot. Viktar Palstsiuk (CC BY-SA 4.0)

Agencja prasowa BiełaPAN relacjonowała przebieg wszystkich opozycyjnych protestów na Białorusi, źródło: Wikipedia, fot. Viktar Palstsiuk (CC BY-SA 4.0)

Nie ustają na Białorusi represje wobec niezależnych od władz mediów. Teraz milicja i służby specjalne wkroczyły do siedziby niezależnej agencji informacyjnej BiełaPAN oraz mieszkań najważniejszych osób z jej kierownictwa. Doszło też do kilku zatrzymań.

 

BiełaPAN to najstarsza i jedyna niezależna od władz agencja informacyjna na Białorusi. Istnieje od 1991 r. i często można w jej serwisach znaleźć informacje, których próżno szukać w rządowej agencji prasowej BiełTA. Serwis BiełaPAN przygotowuje redakcja szanowanego portalu informacyjnego Naviny.by.

Dziś (18 sierpnia) rano do siedziby obu niezależnych mediów wkroczyli jednak funkcjonariusze inspekcji podatkowej w towarzystwie milicjantów oraz przedstawicieli służb specjalnych. Dokonano rewizji i konfiskaty części redakcyjnego sprzętu.

Białoruś: Niezależna gazeta "Nasza Niwa" wstrzymuje pracę swojej redakcji w Mińsku

Serwis internetowy tygodnika został zablokowany, a w redakcji przeprowadzono rewizję. Zatrzymano też troje redaktorów i główną księgową.

Zatrzymania szefów agencji prasowej

Rewizje odbyły się także w mieszkaniach czołowych osób z kierownictwa BiełaPAN oraz Naviny.by, w tym u redaktor naczelnej agencji informacyjnej Iryny Leuczyny. Później okazało się, że Leuczyna została zatrzymana na co najmniej 72 godziny.

Podobny los spotkał byłego szefa agencji Dzmitryja Naważyława oraz główną księgową wydającą serwis spółki Kaciarynę Bojewą. Po kilkugodzinnych przesłuchaniach wypuszczono do domów dziennikarzy Irynę Turczynę i Zachara Szczarbakowa, a także zastępcę redaktora naczelnego Alaksandra Zajcawa.

Cała trójka musiała podpisać zobowiązania, że nie ujawnią treści przesłuchań. Powiadomili jednak, że wobec kierownictwa BiełaPAN władze szykują sprawę karną dotyczącą rzekomych nieprawidłowości finansowych, prania pieniędzy oraz działania na szkodę porządku publicznego.

To drugi raz jak do redakcji BiełaPAN wkroczyła milicja. Pierwszy raz było tak w styczniu, ale wówczas aresztowano tylko współpracownika agencji Andreja Aleksandrawa, któremu postawiono zarzut „finansowania nielegalnych protestów”. Aleksandrau  zbierał bowiem przez internet pieniądze na grzywny dla ukaranych uczestników anyprezydenckich demonstracji.

Białoruś: Władze uderzają w największy niezależny portal w kraju – TUT.by

Białoruskie Ministerstwo Informacji zablokowało dostęp do serwisu, a jego redaktor naczelna została zatrzymana i przewieziono ją na przesłuchania. Zarzut jaki sformułowano wobec TUT.by to „publikowanie informacji zabronionych”. Ponadto oskarżono jego kierownictwo o przestępstwa podatkowe.

 

TUT.by to najpopularniejszy białoruski portal internetowy. Powstał …

Łukaszenka niszczy niezależne media

To kolejne uderzenie reżimu Aleksandra Łukaszenki w niezależne od władz media. W maju pod zarzutem oszustw podatkowych aresztowano aż 15 osób z redakcji najpopularniejszego na Białorusi portalu internetowego TUT.by, któremu ponadto odmówiono rejestracji jako oficjalne medium. Uznano bowiem jego treści za ekstremistyczne. Ostatecznie portal zniknął z sieci.

Represje dotknęły wielu redakcji na Białorusi. Zamknieto m.in. najstarszą wciąż isntiejącą białoruskojęzyczną gazetę „Nasza Niwa”. Represje regularnie dotykają też nadającej z Polski, ale realizowanej przez Białorusinów (pracujących także na Białorusi) telewizji Biełsat, a nawet gazet hobbystycznych czy sportowych, jak popularny portal Tribuna.com.