Benoît Hamon kandydatem socjalistów na prezydenta Francji

Benoît Hamon // Autor: Romain Clercq-Roques via wikimedia

Były minister edukacji Benoît Hamon wygrał drugą turę prawyborów we francuskiej Partii Socjalistycznej. W walce o nominację 49-letni Hamon pokonał nieco starszego, 54-letniego byłego premiera Manuela Vallsa.

 

Obecny prezydent Francji, socjalista François Hollande zrezygnował z ubiegania się o reelekcję.

>> Czytaj więcej o decyzji Hollande`a

Jednak sondaże od wielu miesięcy wskazują, że żaden socjalistyczny kandydat nie ma we Francji szans na zwycięstwo w tegorocznych wyborach prezydenckich. Badania przewidują, że każdy z nich odpadnie już w pierwszej turze, która odbędzie się 23 kwietnia. Do drugiej, majowej, tury powinni przejść natomiast szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen i konserwatysta François Fillon.

>> Czytaj więcej o prawyborach na prawicy

Wyraźna wygrana Hamona

Według wstępnych wyników Benoît Hamon uzyskał 58,65 proc. głosów, a Manuel Valls 41,35 proc. Lokale wyborcze otwarte były w niedzielę (29 stycznia) od godz. 9 do 19.

W kampanii Valls, który jest częścią prawego skrzydła PS, dawał do zrozumienia, że jest kandydatem bardziej „godnym zaufania” niż jego rywal. Podkreślał swoje doświadczenie polityczne i zwracał uwagę na skomplikowaną sytuację międzynarodową oraz zagrożenia dżihadyzmem we Francji. Tracił jednak poparcie z powodu swojej polityki względem migrantów (zapowiedział dążenie do ograniczenia migracji w przypadku zwycięstwa), a ostatnio stał się przedmiotem krytyki w związku z zarzutami kierowanymi pod adresem jego żony. Prasa informowała bowiem, że otrzymywała ona wynagrodzenie za fikcyjną pracę jako parlamentarna asystentka Vallsa.

>> Czytaj więcej o kampanii Vallsa i zarzutach wobec jego żony

Program Hamona, postrzeganego jako reprezentanta lewego skrzydła PS, koncentrował się natomiast wokół sprawiedliwości socjalnej i ekologii. Hamon proponował m.in. wprowadzenie 32-godzinego tygodnia pracy (z obecnych 35 godzin) oraz zapewnienie wszystkim Francuzom powyżej 18. roku życia gwarantowanego dochodu minimalnego dochodzącego stopniowo do wysokości 750 euro i zachęcał do ochrony wspólnego dobra, czyli wody i powietrza.