Skandal w Belgii po ujawnieniu wideo pokazującego brutalność policji

brutalne aresztowanie w Belgii, źródło flicr.com allcreative commons Matthew Kenwrick

brutalne aresztowanie w Belgii, źródło flicr.com allcreative commons Matthew Kenwrick

W Belgii ujawniono nagranie, na którym widać brutalne zachowanie policji wobec zatrzymanego. Zatrzymanym na lotnisku Charleroi był obywatel Słowacji, a sposób aresztowania przypominał metody zastosowane wobec George’a Floyda w Stanach Zjednoczonych.

 

Obywatel Słowacji Jozef Chovanec został aresztowany dwa lata temu na lotnisku Charleroi. Powodem zatrzymania miało być zakłócanie spokoju podczas lotu.

Obraz z kamer

Wideo przedstawiające nagranie z zatrzymania zostało nagrane 23 lutego 2018 r. Nie było ono znane opinii publicznej aż do 19 sierpnia br., gdy zostało ujawnione przez flamandzki dziennik Het Laasste Niews. Nagranie zawiera sam obraz bez dźwięku.

Zapis z kamer pokazuje Chovaneca w celi na lotnisku. Najpierw widać, jak uderza on głową w ścianę, a następnie jego twarz pokrywa się krwią. Później można zobaczyć grupę policjantów wchodzącą do celi. Nagranie pokazuje oficera siedzącego na klatce piersiowej Chovaneca przez 18 minut. Drugi oficer śmieje się z wydarzenia, a policjantka wykonuje nazistowskie pozdrowienie.

Po aresztowaniu Chovanec został zabrany do szpitala. Kolejnego dnia zapadł w śpiączkę i zmarł. Oficjalnym powodem śmierci miał być zawał.

Kim był Jozef Chovanec?

Chovanec był właścicielem firmy, która rekrutowała słowackich robotników do projektów w Belgii. Często podróżował między Słowacją a Belgią w celach biznesowych. Jego rodzina twierdziła, że nie zna powodów jego dziwnego zachowania podczas aresztowania. Autopsja również nie wykazała, żeby był pod wpływem alkoholu ani narkotyków. Sam Chovanec nie miał wcześniej problemów z prawem.

Skojarzenia z zatrzymaniem Georga Floyda

Belgom zatrzymanie na lotnisku Charleroi przypomina sprawę George’a Floyda.

Przypomnijmy. 25 maja – Floyd został w Minneapolis w stanie Minnesota zatrzymany przez policję, ponieważ został wzięty za kogoś, kto chwilę wcześniej próbował w sklepie zapłacić sfałszowanym czekiem.

Choć 46-letni Afroamerykanin nie stawiał wielkiego oporu, został brutalnie potraktowany przez czterech interweniujących policjantów. Jeden z nich – 44-letni Derek Chauvin – przygniótł kolanem do ziemi szyję leżącego Floyda.

Choć Floyd krzyczał, że nie może oddychać i błagał, aby go puścić, Chauvin przez prawie 9 minut nie reagował na to, nawet gdy zatrzymany stracił przytomność. Floyd zmarł krótko potem w szpitalu nie odzyskawszy przytomności

Całe zdarzenie zostało sfilmowane, a nagranie trafiło do internetu. Wywołało wiele emocji, ponieważ był to kolejny już w USA w ostatnich tygodniach przypadek brutalnego potraktowania osoby czarnoskórej przez białego policjanta.

Śmierć Floyda wywołała falę gwałtownych protestów w Stanach Zjednoczonych.

W Belgii wciąż trwa za to śledztwo w sprawie zachowania policjantów podczas zatrzymania Chovaneca. Policjantka, która wykonywała nazistowski gest, została zwolniona wczoraj (20 sierpnia) ze skutkiem natychmiastowym.