Będzie referendum w Katalonii

Carles Puigdemont, preyzdent Katalonii i Mariano Rajoy, premier Hiszpanii// Źródło: Prezydencja Katalonii

Jutro kataloński rząd ogłosi kolejne referendum niepodległościowe. Postąpi w ten sposób wbrew woli Madrytu i hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego, co może pogłębić konflikt między Katalonią i rządem centralnym.

 

Kancelaria prezydenta Katalonii Carlesa Puigdemonta poinformowała dziś (8 czerwca), że zostanie rozpisane referendum ws. oderwania się od reszty Hiszpanii. Jutro (9 czerwca) zapadnie decyzja ws. terminu plebiscytu.

Konflikt z Madrytem

Taka decyzja stawia Katalonię na kursie kolizyjnym z rządem centralnym w Madrycie. Rząd premiera Mariano Rajoya nie uznał poprzedniego katalońskiego referendum niepodległościowego z 2014 r., w którym większość poparła niepodległość.

Trybunał Konstytucyjny wsparł rząd. Zgodnie z wyrokiem referendum niepodległościowe byłoby ważne tylko w przypadku przeprowadzenia go w całym kraju, a nie tylko w jednej wspólnocie autonomicznej (jednostka podziału administracyjnego Hiszpanii, wielkością zbliżona do polskiego województwa, ale o większej autonomii), jaką jest Katalonia.

Katalończycy sądzeni za separatyzm

Przewodnicząca katalońskiego parlamentu Carme Forcadell jest w trakcie procesu przed hiszpańskim sądem. Z powodu wspierania działań separatystycznych swojego regionu oskarżono ją o działanie niezgodne z wcześniejszymi wyrokami sądu.

 

W piątek 16 grudnia przed sądem w Katalonii rozpoczął się proces Carme Forcadell, przewodniczącej katalońskiego parlamentu z ramienia partii Republikańska Lewica Katalonii (ERC). Oskarża się ją o złamanie …

Zmiana pozycji

Po dojściu do władzy Puigdemont był początkowo sceptyczny wobec możliwości szybkiej powtórki referendum z 2014 r. Jednak w ciągu ostatniego roku zaostrzył pozycję i zaczął aktywnie działać na rzecz powtórzenia plebiscytu.

Katalonia też chce referendum niepodległościowego

Zeszłotygodniowa wypowiedź premier Szkocji Nicoli Sturgeon o planach przeprowadzenia referendum niepodległościowego została też usłyszana w Barcelonie. Zwolennicy niepodległości Katalonii chcą własnego referendum.

 

„Szkocja i Wlk. Brytania już kiedyś w przeszłości porozumiały się w kwestii referendum [ws. szkockiej niepodległości]. I wszystko wskazuje na to, że ponownie do tego dojdzie” – napisali prezydent Katalonii Carles Puigdemont i jego …

Madryt nie odpowiedział jeszcze na zapowiedzi Barcelony. Jednak w szczególnych okolicznościach konstytucja daje rządowi prawo odebrania uprawnień rządowi danej wspólnoty autonomicznej i sprawowanie bezpośredniej kontroli nad danym regionem.