Będą nowe sankcje UE wobec Wenezueli?

Federica Mogherini; źródło: profil Facebook

Federica Mogherini; źródło: profil Facebook

W wydanym wczoraj oświadczeniu (22 maja) UE zapowiada, że rozważy nałożenie nowych sankcji na Wenezuelę po sfałszowanych niedzielnych wyborach prezydenckich i reelekcji Nicolasa Maduro.

 

Wysoka Przedstawiciel UE Federica Mogherini zapowiada, że w świetle ostatnich wydarzeń związanych z wyborami w Wenezueli „Unia Europejska wraz z państwami członkowskimi rozważy zastosowanie odpowiednich środków”. Nieco dalej w oświadczeniu czytamy, że wybory „nie spełniły nawet minimum międzynarodowych standardów wiarygodności i odbyły się bez poszanowania dla pluralizmu politycznego, demokracji, jawności i praworządności”. Mogherini podkreśla, że podczas wyborów wykryto wiele nieprawidłowości, łącznie z kupowaniem głosów.

Rośnie spór na linii USA – Wenezuela

Unia Europejska zareagowała po zapowiedzi Donalda Trumpa o nałożeniu kolejnych sankcji na Wenezuelę, co zaostrzyło tym samym istniejący już spór na linii USA – Wenezuela. Już w poniedziałek część przedstawicieli grupy G20: Argentyny, Australii, Kanady, Meksyku, USA a także Chile, wydali specjalne oświadczenie, w którym stwierdzili, że nie uznają wyborów, w których wygrał Maduro, również zapowiadając nałożenie sankcji.

W odpowiedzi na decyzję Trumpa, Nicolas Maduro we wtorek wydalił najwyższych rangą amerykańskich dyplomatów z Wenezueli za „spiskowanie przeciwko rządowi”. Jak stwierdził, Ambasada Stanów Zjednoczonych za bardzo angażowała się w sprawy wojskowe, gospodarcze i polityczne państwa.

Europa przeciwna Maduro

Unia Europejska już w kwietniu ostrzegała, że nie wyklucza nałożenia kolejnych sankcji na Wenezuelę, jeśli dojdzie do nieprawidłowości podczas wyborów prezydenckich.

To nie pierwsze takie działania ze strony Unii. W listopadzie ubiegłego roku nałożone zostało embargo na broń i wszystkie inne narzędzia, które mogłyby służyć do politycznej represji. Natomiast w styczniu zakazem wstępu na teren Unii objęto siedmiu wenezuelskich urzędników, w tym ministra spraw wewnętrznych.

Wenezuela zostanie przez UE objęta sankcjami

Ambasadorowie państw członkowskich UE podjęli w środę (8 listopada), podczas posiedzenia w Brukseli, decyzję o nałożeniu sankcji na Wenezuelę, w której narasta gospodarczy i polityczny kryzys. Restrykcje dotyczą dostarczania do tego południowoamerykańskiego kraju broni, sprzętu policyjnego oraz urządzeń mogących służyć …